Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Milyen dolog az hogy a vilagba...

Milyen dolog az hogy a vilagban csak az USA-nak és szövetségeseinek van joga más országokat megtámadni, mindenki másnak tilos és elítélendő?

Figyelt kérdés

Végig gondoltam az elmúlt fél évszázadot, és Amerika meg a szövetségesei szabadon háborúzhattak ott ahol akartak, senki nem szakciózta, büntette őket. Most hogy az oroszok támadnak meg valakit, mindenki fel van háborodva...


1945 előtt a nemetközi jog szerint minden államot megilletett a háborúzás joga. Most ez csak az USA-ra es haverjaira szűkült?



2022. júl. 6. 17:44
1 2 3 4
 21/31 anonim ***** válasza:
100%

16/ Ez igy nem igaz,hogy nemes célokért folytak az USA háborúi.

Talán ez csak a 2.VH esetében igaz,a náci Németország ellenében.

Az USA által akkoriban,vagy most meghatározott értékrendek mellett zajlott.

Ezek korántsem mondhatóak se nem haladást szolgálónak,vagy igazságosnak.Jó példa volt Vietnam,ami minden volt csak nem igazságos,és még az amerikai társadalom zöme is elítélte.De lehet folytatni a sort Irakkal,ahová úgy vonultak be az amerikaiak,hogy Szaddam Husszein veszélyes vegyi fegyverekkel kisérletez,tart fenn,és tárol,veszélyeztetve az egész térséget.Hazugság volt,nem voltak semmiféle fegyverek.

A sort hosszan lehetne sorolni még Afganisztánnal a végén,ahol meg akarták reformálni a félfeudalista alapokon élő afgán társadalmat,elhozva nekik a kánaánt,és az ő általuk elképzelt demokrácia képében.Csúfos kudarc lett ez is,mint minden ahová eddig bevonultak.

Az oroszok is hasonlóan jártak Afganisztánban,nekik sem sikerült ott semmit elérniük,de Szíria is jó példa lehet,ahol szintén patt helyzet van.

Mindkét nagyhatalom hajlamos a bevonulásokra független országokba,azok ügyeibe,saját életébe beleszólva,nem figyelembe véve azt a tényt,hogy lehet talán nekik az a jó ahogy van,mert ez az Ő életük.

2022. júl. 12. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 anonim ***** válasza:
81%

16

Ne haragudj, hogy ezt írom, de te nagyon agymosott vagy. :(

Szerintem olvasd vissza azt amiket írtál.

2022. júl. 12. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 anonim ***** válasza:
Ez csak nézet kérdése,és ne minősítsük a másikat,úgy hogy arról semmit nem tudunk.Köszi.
2022. júl. 12. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 A kérdező kommentje:

#17 [link]


Olvass és ismerd fel, hogy bizony nem én vagyok a birka...

2022. júl. 12. 12:57
 25/31 anonim ***** válasza:
100%
17-es Rosszul tudod. A háborúzás joga (jus ad bellum) a XX-század első feléig korlátlanul megillette az államokat. Utána kellene nézned mielőtt sértegetsz másokat, mert így csak magadat teszed nevetségessé.
2022. júl. 12. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 anonim ***** válasza:
60%

Dehogy illette meg az államokat. Miért is illette volna meg őket?


Ott a leírás, csak végig kéne olvasni.

Egyszerűen csak háborúztak, mert nem volt semmiféle korlát, aki megállította volna őket, max egy erősebb, ügyesebb sereg.

Most legalább van az ENSZ. Persze ez sem garancia mindenre, de a semminél több.


A második világháború után, 1945-ben a Nemzetek Szövetsége utódjaként azzal a céllal alapították, hogy megelőzzék a háborúkat és lehetőséget adjanak az országoknak problémáik megtárgyalására. Ennek ellenére gyakran kerül a szervezet olyan helyzetbe, mikor nem végzi, illetve nem végezheti maradéktalanul kötelezettségeit (például a már lezárt Izrael–Libanon háborúk, II. Öbölháború vagy a szudáni Dárfúr humanitárius katasztrófa).


A tagországok száma jelenleg 193, beleértve csaknem az összes elismert független államot.

2022. júl. 13. 04:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 anonim ***** válasza:
92%

#26


Nincs igazad. A jogtudósok évszázadokig számos könyvben dolgozták fel a jus ad bellumot. A leghíresebb Hugo Grotius: A háború és béke joga c. munkája a 17. században, ami a mai nemzetközi jog megszületésének az alapja is lett. Egyébként ez ott van a kérdező által hozott linken is, csak szövegértés kellene hozzá...

Ha ismernéd a nemzetközi jog történetét, nem irnál ilyen butasagokat, hiszem a 19. század legvégén számos megegyezésben törekedtek szabályozni az államok a háború alatti magatartást. Pl hadifoglyok jogai,(a híres "hágai cikkelyek" 1899-ből) civilek védelme, tengeri blokád alatti eljárás semleges hajókkal stb. Ezek mind a jus ad bellumra alapozott, azt értelmező egyezmények, az úgynevezett "jus in bello"-k vagyis "Jog a háború"-ban voltak.


A kérdező által feltett kérdés jogos. Az USA az 1945-ben betiltott háborúzási jogot próbálja visszaszerezni azzal hogy kinyilvánította: "humanitárius szükséghelyzet" és "elsődleges beavatkozás" jogán mégiscsak lehet háborúzni. Izrael pedig a "megelőző csapás" elvével a támadó háborúnak önvédelmi háborúként való elismerésére törekszik. A nemzetközi jog ezeket jelenleg nem ismeri el, bár az USA és szövetségesei egymásnak persze elismerték...

Szóval a kérdező felvetése teljesen jogos...

2022. júl. 13. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 anonim ***** válasza:
60%
27. Ekkora baromságokat. Ez hihetetlen.
2022. júl. 13. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 anonim ***** válasza:
61%
#12 Az ukránok szándékosan iskolák,óvodák,korhàzak mellett rendezik be az àllàsaikat. Így hogyha rakéta találat èr egy katonai cèlpontot, akkor felrobban sajnos az óvoda,kórház, iskola is. Ezt aztán lehet mutogatni, a médiában.
2022. júl. 14. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 anonim ***** válasza:
72%
USA a világ legnagyobb terrorista országa. Mesterségesen generáltak álhíreket, és lerohantak országokat (pl. Irak). Ha valaki nem hajlandó dollárban kereskedni az olajjal, akkor azt megtámadják, lerohanják (pl. Líbia, Kadhafi). USA volt az, aki atombombákat dobált le, ezzel több százezer civilt megölve. És akkor még ők és a nyugati média által agymosott birkák hiszik azt, hogy övék a morális fölény.
2022. júl. 16. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!