Brüsszel elárulta, hátbaszúrta Grúziát és Bosznia-Hercegovinát azzal, hogy ők nem kaphatnak EU tagjelöltséget, míg Ukrajna, Moldova igen? Mi lesz így ezen kis országokkal?
Bosznia-Hercegovina ügye eléggé kérdéses.... legalább annyira problémás mint Észak-Írország Írország és Egyesült Királyság....
Egyrészt három különböző vallású nemzet van, akik három felé szakadnának, horvátok horvátokhoz, Bosnyákok önálló államban élnének, és van a Boszniai Szerb Köztársaság ők is inkább Szerbiához csatlakoznának, valóban az EU jó lehetőség lenne erre...de bizonytalan a jövő mostanság....
Tegnapi hír:
"A Bizottság szorgalmazza, hogy a Tanács erősítse meg Ukrajna, Moldova és Grúzia uniós tagságra vonatkozó kilátásait, és véleményt ad ki a tagjelölt státusz megadásáról"
Sehol sem írtak olyat, hogy Grúzia nem kapná meg a tagjelölt státuszt.
#6 Orosz–grúz háború 2008.
Az EU tagjelöltség ma már csak egy szimbólum, hogy támogatják ezek országok európai integrációját. Meg van az oka annak, hogy bizonyos országok soha nem lesznek EU tagok.
Én is teljes mértékben elitélt ezt az egészet, meg ami történik az ukrán polgárokkal, de maradjuk a realitás oldalán.
Ha Magyarország egy szar korrupt hely, akkor Ukrajna ennek százszorosa, ha annyira EU tagok akarnak lenni, miért nem számolták fel a korrupciót, a politikusok üldözését, a kissebségi jogokat nem tisztelik, oligarchák stb...
Ha Magyarország nem felel meg a mostani európai értékrendnek, akkor Ukrajna miért felelne meg? Ezért sem lesz például Törökország sem tagország, pedig már 1999 óta tagjelölt státuszban vannak. Túl nagyok nem csak területi szinten, de lakosság tekintetben is, szegények, soviniszták.
A legtöbb EU képviselő a további bővítés ellen van, de ha még is bővítenének, akkor sokkal nagyobb az esély rá, hogy előbb felveszik Albániát, Montenegrót és Észak-Macedóniát, mint Ukrajnát és Moldovát.
Bosznia-Hercegovina mondhatni egy failed-state kategória. Az ottani lakosság majdnem fele nem is akarja, hogy az az ország egyáltalán létezzen. Bosznia ilyen formában nem életképes állam, mert az ország 2 egymással folyamatosan acsarkodó entitásból áll, amik ott hátráltatják egymást, ahol csak lehet. Mind a 3 államalkotó nemzet mást akar: a bosnyákok egy centralizált, egységes Boszniát akarnak, a szerbek el akarnának szakadni és Szerbiához csatlakozni, a horvátok meg jelenleg egy 3. entitást akarnának, csak a horvátoknak, hogy nekik ne kelljen a bosnyákokkal közösködni. Az egész ország még ma is NATO protektorátus, NATO katonák állomásoznak a területén, mert ha kivonulnának, akkor igencsak megnőne az esélye, hogy ismét eszkalálódik a helyzet a 3 nép között. A mai napig jerllemző az, például Szarajevóban, hogy a bosnyákok csak bosnyák üzletekben vásárolnak, a szerbek csak a szerbeknél, és így tovább.
A mostani politikai feszültség, amit Milorad Dodik csinál, meg már csak hab a tortán.
Nem csodálom, hogy nem akarnak (még) EU tagjelölt státuszt adni nekik, mert egyáltalán nem biztos, hogy az az ország ilyen formában még kibír pár évtizedet. Se Moldovában se Ukrajnában nincs ilyen szintű instabilitás. Nyilván azok sem a legszuperebb országok, de a helyzetük közel sem ilyen komplikált és törékeny.
Moldova és Ukrajna esetében az EU-tagjelölt státusz inkább szimbolikus jellegű. Nyilván mindkét ország tisztában van vele, hogy a tagság elérése évtizedek kérdése, de ezzel a tagjelölt státusszal az EU azt jelzi, hogy a kapui nyitva állnak előttük.
Nyilván Törökország más eset már, mert Erdogan miatt soha nem voltak még ilyen távol az EU-s csatlakozástól, mint most, ráadásul évtizedek alatt nem voltak képesek a belépési feltételek akár csak 5%-át is teljesíteni/lezárni.
Jelenleg Moldova és Ukrajna sokkal nagyobb prioritást élvez pont azért, mert ezzel is vissza próbálják szorítani az oroszok aggresszióját, valamint elejét venni annak, hogy a konfliktus nehogy Moldovára is kiterjedjen.
Grúziával az a probléma, hogy csak kulturálisan Európa. Földrajzilag Grúziát már Ázsiához sorolják, ahogy Törökországot is. Így azért eléggé rosszul venné ki magát, ha Grúziát bevennék, Törökországot meg nem, arra hivatkozva, hogy Törökország már Ázsia. A másik probléma az, hogy Grúziának 2 szakadár tartománya van, amik orosz megszállás alatt álnak. Na most elvileg nem kaphat olyan ország tagjelölt státuszt, melynek határkonfliktusa/illegálisan leszakadt és egyesek által elismert tartománya van. Ukrajna esetében megszállt területekről beszélünk, meg az oroszok által pénzelt álszeparatistákról, akik a területet Oroszországhoz akarják csatolni. Moldovában pedig Transznisztria azért nem gond, mert 0 elismertsége van. Még Oroszország sem ismeri el. Dél-Oszétiát és Abháziát pár ország elismerte, ezért ezek jóval bonyolultabb helyzetet okoznak nemzetközileg. Ha Grúzia lemondott volna erről a 2 területről, akkor biztos vagyok benne, hogy megkapták volna a tagjelölt státuszt. Abházia és Dél-Oszétia orosz megszállás alatt áll, azt pedig az EU nem akarja megkockáztatni, hogy emiatt háborús konfliktusba kerüljön Oroszországgal Grúzia tagjelöltsége miatt, pont ezért szimbolikus csak Ukrajna tagjelölt státusza is.
Bosznia-Hercegovina politikailag a leginstabilabb ország egész Európában. Az egész a Dayton-i békeszerződés által olyan szinten túlbürokratizált és túlkomplikált, hogy az állam gyakorlatilag működésképtelen, az ország kormányozhatatlan. Egy Magyarországnál majdnem 2-szer kisebb országról beszélünk, melynek ennek ellenére 3 elnöke van, 3 parlamentje, 2 entitása meg a különleges igazgatású Brčko körzet, 3 domináns vallása, 3 domináns nemzete van. Ráadásul a 3 nemzetből 2 saját országgal is rendelkezik. Bosznia-Hercegovina politikai és államrendszeri berendezkedése hasonlít ugyan Belgiumhoz például, de jóval kacifántosabb. Ehhez még hozzájön, hogy a 3 nemzet gyűlöli egymást. A jugoszláv háborúban brutálisan elmérgesedett etnikai konfliktusok Boszniában konzerválódtak, nem lettek megoldva, hanem mesterségesen el vannak nyomva.
Lehet, hogy lekezelően hangzik, de időpocsékolás az EU-tagsággal foglalkozni Bosznia esetében, mert ha minden marad így, akkor évtizedek múlva sem fognak tudni szinte semmit sem teljesíteni a követelményekből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!