Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Napóleonból hogyhogy császár...

Napóleonból hogyhogy császár lett és nem király?

Figyelt kérdés
2022. jún. 17. 15:54
 1/8 anonim ***** válasza:
87%
Mert a császár magasabb rang. A királyok királya. A császár felett nem áll senki más.
2022. jún. 17. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Már volt egy lemondatott királyi családja az országnak, a Bourbonok. Hogy az őket támogató restaurációs törekvéseknek "sakk-mattot" adjon az kellett, hogy királynál is magasabb rangra emelje magát. Így nem nevezhették trónbitorlónak, mert igazából az ő egykori trónjuknál magasabban ült. Másrészt ez csökkentette annak a látszatát, hogy ő a régi rendszert akarja visszahozni, csak saját magával az élen. De persze külpolitikai üzenete is volt. Elvégre császárként a többi uralkodó felett állt, és mivel próbálta saját rokonait trónra juttatni az egyes országokban, ez végülis tényleg így volt.

Hogy miért tehette meg? Nyilván kellett hozzá a pápa támogatása is, de alapvetően Nagy Károly frank császár jogutódjának tekintették. Aki meg a nyugat-római birodalom jogutódjának tekintette magát és vette fel az imperator augustus rangot, azaz a római császári címet.

2022. jún. 17. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
És ez a gyakorlatban hogy megy? Úgy értem mi kell ahhoz hogy valaki ne király hanem császár legyen? Ráadásul egyből? Úgy tudom Hunyadi Mátyásnak is voltak császári ambíciói, de ő kiralybol akart császár lenni... Napóleon meg első konzulból lett ugye egyből császár...
2022. jún. 17. 16:36
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Úgy sikerült neki, hogy marha nagy, eléggé ütőképes hadserege volt.
2022. jún. 17. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Ja hogy a hadsereggel a háta mögött az lett amit akart amit mondott?
2022. jún. 17. 16:58
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Fontos a jogfolytonosság. Az összes császár valami utón módon a római birodalom jogutódjának tekinthető, ezért viseli a cézári címet. (Persze most távol-keleti császárokat ne soroljuk ide, az más tészta, azt nem is nevezik más nyelvben feltétlenül császárnak.)

Nagy Károly a Nyugat-Római birodalom feltámasztására törekedett, a pápa el is ismerte a római császárók jogutódjának. Később megtette ezt I. Ottóval is az akkori pápa, aki létrehozta a Német-Római Császárságot. Napóleon Károlyra, míg a Német császárok, vagy a Habsburgok Ottóra mutogatva tarthatták magukat a cézári cím jogos viselőjének. Mátyás a révén akart császárrá válni, hogy megszerzi a Német-Római császári címet.

2022. jún. 17. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 MDaniel98 ***** válasza:
Azt jelzi, hogy Napóleonnak addigra akkora hatalma lett, hogy egy sima királyi cím nem volt elég neki, a hatalma ellen azon a ponton nem tudtak mit csinálni, ezért ha császár akar lenni, akkor császár lesz és kész.
2022. jún. 17. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 "Hannover96" ***** válasza:
A királyi cím a forradalom alatt megbuktatott Bourbon-dinasztiára utalt volna, másrészt ezzel akarta kifejezni, hogy uralma legitimitását a régi római császároktól eredezteti (a francia forradalom amúgy is előszeretettel választott ókori, görög-római kultúrkörből származó példaképeket magának). Igazából - ahogy korábban leírták - minden középkori és koraújkori császár a római császárok jogutódjának tekintette magát (maga a császár szó is Julius Caesar nevéből ered). Pl. az oszmán szultánok is a "Rum császára" címet viselték, ami szintén a római eredetre utal, sőt Konstantinápoly elfoglalása (1453) után felvették a padisah címet, ami szintén a keresztény császári címmel egyenértékű volt. Napóleon esetében a római császárok és Nagy Károly frank császár volt a legitimitás alapja. Ezzel a címmel az egész kontinens feletti uralomra tartott igényt. Ugyanakkor - hogy még egy érdekességet leírjak - I. Ferenc, az utolsó német-római császár Ausztriát, pontosabban a Habsburg Birodalmat "örökös császársággá" nyilvánította egy kiáltványban, így a a német-római császári cím megszűnésétől (1806) 1918-ig a Habsburgok az ausztriai császár címet viselték. Ebben az esetben viszont - Napóleontól eltérően - koronázásra nem került sor. Napóleon unokaöccse, Louis Bonaparte 1852-ben szintén császárrá kiáltotta ki magát (Második Császárság), viszont az ő esetében sem készült korona és koronázási szertartásra sem került sor.
2022. jún. 17. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!