Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Nyugat-Európa miért marad le...

Nyugat-Európa miért marad le gazdaságilag egyre inkább az USA mögött?

Figyelt kérdés

Sajnos a múlt évszázadban az öreg kontinens eléggé lemészárolta magát a két világháborúban, de a század második felétől azért szépen fejlődött és nem volt annyira elmaradva Amerikához képest. A 70-es évektől már Nyugat-Európában is egyre érezhetőbb volt a fogyasztói kultúra és még viszonylagos szociális biztonság is kiépült, ahol a tengerentúllal ellentétben nagyobb szerepet kapott az állam.

Ma viszont egyre inkább azt látjuk, hogy az EU nagy gazdasági problémákkal küszködik, ez az orosz-ukrán háború is őt érinti legérzékenyebben és valahogy nem is tud már kiállni az érdekeiért. A demográfiai helyzet nagyon rossz, ezért is van szükség annyi bevándorlóra, de annak meg kulturálisan és társadalmilag van sok negatív következménye. Viszont odaát is kellenek a bevándorlók és a fehérek száma egyre inkább csökken, lehet a mértéke különböző.

Amit még hiányolok Európából, hogy valahogy nem jöttek létre olyan tech cégek, mint a Google, Facebook, Microsoft, Amazon, stb Valamiért itt lasabban mozdulnak a vállalatok és sok minden, pl. a német autóipar is szerintem eléggé zsákutcába fog jutni rövid időn belül. Sajnálom kicsit, de meg kell barátkozni ezzel a gondolattal is, hogy az európai földrész eljelentéktelenedik.



2022. jún. 17. 13:54
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
70%
A szankciók megteszik hatásukat, az USÁ-nak kedveznek.
2022. jún. 17. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
73%
Mert a neoliberális gazdaságpolitika eredményeként az erős, gazdag Európa Amerika gyarmata lett.
2022. jún. 17. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
70%
Most a háború miatt.
2022. jún. 17. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
49%
USA csicskája lett Európa. Az EU-s vezetők meg....inkább hagyjuk.... Lefizetett helytartói az usa-nak, simán usa kezére játsszák Európát, kiszolgáltatva a globális nagytőkének, az amerikai bankrendszernek.
2022. jún. 17. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
61%
usa érdeke ez , tudom ott brüszelben nincs korupció
2022. jún. 17. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Isti22 ***** válasza:
29%

Nincs lemaradva. Az EU gazdasági teljesítménye az Egyesült Államok 65%-a volt 2012-ben, most 70%, azaz közeledtünk.


Talán amiatt érzed így, mert Kína nagyon feljött.

2022. jún. 17. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
54%

Vonatkoztassunk el 2022-től, mert a háború most egy olyan külső tényező, aminél persze, hogy mindenki okosabb utólag, de nem lehetett így előre látni.


Azért van Európa lemaradva, mert több kisebb országból áll, ahelyett, hogy 1 nagyot alkotna. Ezt hívjuk méretgazdaságosságnak. Rettentően nagy gazdasági defekt az, hogy bárhová elhajítasz egy követ, ott egyből mások az adótörvények, számviteli törvények, munkatörvények, más nyelven is beszélnek, esetleg más devizában is fizetnek stb. Ég és föld ahhoz képest, mintha az USA-n belül próbálnád Új-Mexikóból Texasba telepíteni az egyik telephelyedet.


Aztán ennek a tagozottságnak ott van a politikai vetülete is. Mindig lesznek országok, akik szembe mennek a kollektív érdekkel, csakmert a sajátjuknak az pillanatnyilag árt.


Van néhány földrajzi oka is, hisz egyrészt Európának nincs olyan palagáz tartaléka, mint az USA-nak, másrészt pedig ha lenne is, még mindig nincs meg a Szilícium völgy európai megfelelője.


Aztán ezt az egészet fejelt meg egy kapitalista versenyhelyzettel és szerencsékkel/szerencsétlenségekkel. Pl. tudtad, hogy a Nokia előbb találta fel az érintőképernyőt, mint bármelyik amerikai vállalat? Igen, csak azt a prémium ügyfeleknek tartották fönn és nem verték nagy dobra. Steve Jobs viszont nagy dobra verte. Értsd: a verseny egy marketing tényezőn múlt, nem pedig technológiain. És amikor ezek a kinövik magukat, egyszerűen elnyomják a kisebbeket is. Ennek például Kína is rendesen ki volt téve, ami ellen úgy védekeztek, hogy állam szintjén beálltak a versenykorlátozásba és a sajátjaikat nevelték ki. Nem is feltétlenül gazdasági okokból, hanem mert egy diktatórikus államban nem engedhették meg maguknak, hogy digitális értelemben minden az amerikai microsofton és apple-ön fusson keresztül. Európában viszont nincsenek nincs autokrata törekvések, nem lett külön akadályoztatva az Apple, és segítve a Nokia. Ráhagyták a piacra, az pedig döntött helyettük.


Szóval látható, hogy vannak külső-belső tényezők ebben a kérdéskörben. Vannak történelmi szempontok is, illetve olyanok, amik csak a szerencsén, vagy vaksorson múltak, de nagyjából ezek a fő csapásirányok.

2022. jún. 17. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Bizonyára így lesz.annyit tennék hozzá hogy európa évszázadokon keresztül gazdaságilag és technológiailag fejlettebb volt mint bármelyik másik földrész,de ez mára már megszűnt.az usa jobban tud érdeket érvényesíteni mióta megnyerte a világháborút,rátette a kezét a világ nyersanyagkészleteire.kína lett a másik nagy ellenpólus,ők ketten mindent piacot le tudnak fedni, végtelen mennyiségben képesek előállítani bármit.
2022. jún. 17. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
84%
Így van, Európa fénykora sajnos lejárt. Szomorú belegondolni, hogy évszázadokon, sőt évezredeken keresztül Európa volt a legfejlettebb és legbefolyásosabb kontinens és a fél világot uralta, de mára a jelentősége jócskán elmarad az USA-tól és lassan Kínától is. A demográfiai problémák pedig csak súlyosbítani fogják ezt.
2022. jún. 17. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Hát ez van szerintem nem is lesz ez már másként Eu nem akar világhatalomként viselkednie, azt inkább meghadja az USA-nak és a Kínának.
2022. jún. 17. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!