Miért mondják hogy az EU-s olajembargó az oka a magas olajárnak?
Köze van hozzá.
A Brent olajra növekedni fog a kereslet, mert az ural szankcionálva lesz és nem lesz más csak brent, ezért drágulni fog.
Az uralra csökkenni fog, azért olcsóbb lesz.Az oroszok kénytelenek olcsón adni.
Kérdező
ha visszanézed az olajár változásokat a világpiacon, akkor mindig valami aprónak, érthetetlennek tűnő ok miatt emelkedett. Egy távoli ország háborúja, valahol szállítási probléma a világ másik felén, netán aszály vagy árvíz.
Akik eladják a kőolajat, a kitermelők, azok mindig kersnek okot az áremelkedésre, ami meghatározza az viszont a vevők viselkedése. Ahogy előbb már írták, ha nő a kereslet de marad a kínálat azonos - akkor emelkedik az ár.
A pandémia alatt a felhasználás csökkent, mindenki leállt, nem szállított, nem utazott. Majd amikor a pandémiából kezdtek kijönni az országok és újra beindultak a termelő üzemek, a szállítás hirtelen nagyobb kapacitással kellett működjön, hiszen leürültek a készletek is mindenhol a gyártás előtt meg a termékek is a kereskedelemben. Mindenki egyszerre próbálta behozni a lemaradását, a korábbi alacsony igény helyett egyszerre hatalmas kereset jelentkezett. Ez már felvitte a kőolaj beszerzési árát.
Egy ilyen piacon pedig ha megjelennek olyan újabb vevők vagy többlet megrendelések, akikről tudni lehet, hogy majd kénytelenek lesznek onnan venni, mert saját maguk zárják ki a konkurenciát, ami alacsonyabb árat kínálhatna, akkor egyértelmű, hogy a termelők emelni fogják az áraikat.
Egyszerűbben:
télen nem kell a fagyi csak keveseknek, amint viszont beindul a nyári kánikula mindenki egyszerre akar fagyizni. A cukrászda ilyenkor emelhet az árán, nem februárban, hiszen úgy is lesz elég vevője.
Ha ezek után a város lakói kijelentik, hogy tuti nem mennek majd a másik cukrászdába mert meg akarják büntetni, akkor ez a cukrászda azonnal emeli a fagyija árát, hiszen kétszer annyian akarnak majd fagyit venni nála és nem is lesz más választásuk, mint vagy nála veszik meg a fagyit vagy sehol.
Mert nyugodtan lehet mondani, az emberek többsségének olyan a memóriája mint egy aranyhalé.
Itt egy kétéves grafikon, ahol jól látszik az emelkedő tendencia, pedig a háború még a kanyarban sem volt.
És az eddigi plafon idején még szó nem volt embargóról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!