Van még esélye Oroszországnak megnyernie az ukrán háborút vagy már csak a zavarosban halásznak?
Győzelem alatt szerintem már azt is érteni lehetne, ha eltudnák foglalni Novorossziját és stabilizálni (értsd: nem tudnák bombázni és támadni az ukránok többet) ill. beolvasztani Oroszországba.
Pedig érzésem szerint ez is sci-fi kategória (hát még az előzetes Kijev elfoglalás és bábállam ültetés...).
Ukrajnának van most egy feneketlen aranybányája Dagobert bácsi végtelen vagyonával (NATO) és gyakorlatilag úgy kapja a fegyvereket, mint videojátékban az infinite ammo/weapon cheat kódot beírva.
Esélyük sincs az oroszoknak viszont fura, hogy mégis erőltetik. Lehet ők tudnak azért még valamit és bíznak magukban és érzik, hogy így is meglehet nekik?
[ma 19:42]: A háború nyerése egy komplex fogalom, nem olyan, mint egy focimeccs, egy sakkparti vagy egy futóverseny. Oroszország eredeti célja az volt, hogy bevegye Kijevet és megdöntse az ottani kormányt. Előbbi ma már szinte kizárt, utóbbira sincs sok esély. Délen valóban vannak sikereik, de Kijev alól elverték őket az ukránok, majd Harkiv mellől is.
Meglehet, hogy egyik fél se lesz a háború valódi nyertese: ha Ukrajna veszít területeket, de nem sokat, valamint a nyugati integrációt (EU, NATO) tudja folytatni, akkor ebből a háborúból Oroszország és Ukrajna is vesztesen fog kikerülni.
Két dolgot látni kell:
Először:
A háború (és nem csak ez, hanem az afgán, az iraki, szíriai stb.. is) rávilágított arra, hogy a nagyhatalmak elsöprő katonai ereje csak misztikum, egy közepes katonai hatalom is képes velük szembeszállni (igen még az USA-val is), ha kap némi támogatást egy másik nagyhatalomtól. Kezdem azt hinni, hogy a nagyhatalom szót amiatt találta ki valamelyik erős hatalom a múltban, hogy ezzel rémissze meg a nála valamelyest gyengébb hadsereggel bíró országokat. Ez nem egy új dolog, a régmúltban a Magyar Királyság is számtalan győzelmet ért el a nála nagyobb hadsereggel rendelkező Frank Birodalom, a Német-Római Birodalom és a Kelet-Római Birodalom ellen, annak ellenére, hogy ezek mind nagyhatalomnak számítottak abban az időben.
Másodszor:
Putyin nem fogja feladni, ahogy Oroszország sem. Sokan úgy hiszik, hogy Putyin halála szükséges és elegendő ahhoz, hogy leálljon az offenzívával, de ez tévedés. Az oroszok nagy része támogatja ezt a "különleges hadműveletet", így ha Putyin el is tűnik a színről, a helyét átveszi valaki sokkal veszélyesebb, például Lavrov vagy Szojgu, és ezek sokkal keményebben válaszolnának az ukrán védelemre mint Putyin.
Óvakodni kell természetesen Putyin döntéseitől is, mivel amikor a múltban megkérdezték tőle, hogy mi az élete legmeghatározottabb élménye, azt válaszolta, hogy gyermekkorába rengetegszer kergette a patkányokat, akik nagyon félős állatok, de mikor sarokba voltak szorítva, kijött belőlük a vadállat. Egy sarokba szorított patkány is elég veszélyes, milyen lehet egy sarokba szorított medve? És bizony Oroszország ha tetszik, ha nem egy medve, és az oroszok felfogása szerint sarokba is van szorítva a szankciókkal, az ukránok közeledésével a NATO-hoz és Ukrajna felfegyverzésével. Ne legyenek illúzióink, a medve még kimutathatja a karmát, ha nagyon sarokba szorítjuk, és az lehet, hogy nagyon fog fájni a medvének, de nekünk is.
A válasz a kérdésedre:
Az a kérdés, hogy mit tekintünk győzelemnek? Oroszország nyilván képes lenne szarrá bombázni Ukrajnát, de a terméketlenné váló földekkel és/vagy az emberek nélkül, akik megművelhetnék a földjeit, vajmi keveset ér. Természetesen telepíthet embereket Oroszország más részéből, de Szibériában ott van a Kínai veszély is, amit nem fog megtenni. Annak ellenére, hogy nyugaton Ukrajna jövőbeli győzelméről cikkeznek az újságok, ez még egyáltalán nincs kőbe vésve, Oroszországban még van harci potenciál.
#8 ÉS?
Attól még az oroszok foglaltak el területeket az ukránoktól és nem fordítva. Ukrajna van rommá lőve és nem Oroszország, az ukránoktól menekült el 5 millió ember, nem az oroszoktól.
Furán értelmezitek a győzelmet. Megpróbáljátok elmagyarázni, hogy az oroszoknak az vereség, ha csak kevesebbet tudnak elcsatolni az ukránoktól mint az elején gondolták, ha több dolgot kell rommá lőniük Ukrajnában a háború végéhez vagy ha többen halnak bele a háborúba, mintha 1 hét alatt győztek volna. Ezektől a kár, az áldozat lesz nagyobb, de nem változtat azon, hogy az oroszok nyerik a háborút és az ukránok vesztenek.
Ha tehát most hirtelen az oroszok általános mozgósítást rendelnek el és megindul négymillió katona, akkor semmi esélyük, mert az ukránok kapnak néhány szállítmány fegyvert?
Ha így van, akkor miért nem foglalja el Ukrajna Oroszországot?
A 2. világháborúban 11 milliós volt a szovjet hadsereg összlétszáma, ettől hol van a mai százvalamennyiezer?
#12
Az Oroszok elbánhattak volna egyoldalúan, minimális, jelentéktelen veszteségekkel még a szteroidozott Ukránokkal is, csak nekik is nem rosszul kellett volna elkölteni a modernizációs pénzeket.
"És bizony Oroszország ha tetszik, ha nem egy medve"
Oroszország ha tetszik, ha nem, már elég messze van a medvétől.
Gazdaságilag gyakorlatilag egy Európai ország szintjén áll. Ilyen Erővel Franciaország, Németország, Nagy-Britannia is mind medvék...
"Kb olyan ez, mintha a szovjeteket írták volna le azok alapján, amit a németektől kaptak a Barbarossa első 3 hónapjában.
"
Hülye példa. Akkor a nácikkal szemben állt az egész világ, most pedig az oroszokkal szemben. Akkor az USA tömte a szovjeteket dugig pénzzel úgy, mint most az Ukránokat. Lényegében a 2. világháború dicső szovjet vöröshadsereg gigantikus náciellenes diadala nem más volt, mint az USA pénze.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!