Ha az Oroszok Atomot dobnának Kíjevre vagy más ukrán városra, akkor nem lesz válaszcsapás ugye?
Van egy olyan félelmem, hogy mivel nem megy ukrajna meghódítása és ebben az esetben Putyin menne, így rásegítene atommal. Mondanom sem kell, ha erre válaszolna a nyugat az totális atomháborút okozna és Európának vége lenne, mint a botnak. USA, szibéria túlélné, de mi mennénk a levesbe
Ukrajnában már úgyis háború van. Az ország nagy része romokban. Ha most Putyin rájuk robbantana pár atomot ugyanígy nézné csak a nyugat, igaz?
[ma 14:13]: "(...) nem volna tele a Putyin szemétségét relativizáló hülyeségükkel minden fórum (...)"
- Ó, dehogynem! A bucsai események és a reakciók alapján a putyinmosdatás akkor is garantált lenne. "Nem is volt atom, féknyúz", "Az ukránok saját magukra dobtak atomot", "Az atomvillanás filmes trükk", "Putyint erre kényszerítette a NATO/Zelenszkij/...", "Az amerikaiak két atombpmbát is dobtak japán nagyvárosokra, ne oktassanak ki másokat", stb.
Jó a kérdés. Amikor USA atombombát dobott Hirosimára és Nagaszakira, akkor nem pusztult el egész Japán, se a környező országok. Mégis azonnal kapituláltak a japánok. Pedig ők is elég elszánt beállítottságú nép.
Joggal merülhet fel a kérdés, nem vesz-e erről példát Putyin?
Ukrajna nem NATO tag, viszont elég egy kedvezőtlen széljárás, és a radioaktív por hamar elszennyezheti Észak vagy Nyugat-Európát. Így nézve közvetett támadásnak lehetne minősítheteni ezen cselekményt a NATO ellen. Szerintem nem lenne rögtön válaszcsapás, ez függene a bombák méretétől, és a széljárástól.
[tegnap 11:42]: A wikipedia nagyon részletesen és érdekesen leírja az utolsó napok japán politikai döntéseit a kapituláció előtt. Egészen megdöbbentő, de a két atombomba után is megosztott volt a vezetés azt illetően, hogy folytassák-e a háborút. Tehát még két atombomba sem volt elég ahhoz, hogy egységesen megtörje az ellenállást. Inkább csak átbillentette a mérleget a feltétel nélküli fegyverletételt javaslók irányába.
[A vereség 1945-ben már világos volt, Japán már csak azt próbálta elérni, hogy bizonyos kedvezményekre kapjanak garanciákat a béketárgyalások előtt, például hogy a császárt a győztesek nem mozdítják el a helyéről (ez egyébként végül teljesült, de nem garanciák miatt: bár végül Japán feltételek nélkül tette le a fegyvert, de a szövetségesek a császárt mégis pozícióban hagyták, mert azt gondolták, hogy az elmozdítása zavargásokhoz, esetleg megújuló harcokhoz vezethet, amiket Japán nyilván nem tud megnyerni, de újabb sok tízezer ember meghalhat), vagy hogy a háborús bűnösöket Japán maga vizsgálhatja ki (ez végül nem teljesült).]
Tehát azt a tanulságot érdemes levonni, hogy az nem úgy van, hogy atombomba, és akkor mindenki összecsinálja magát, és már senki nem akar tovább harcolni. Jelenleg Oroszország ebben a háborúban rosszul áll: kevés területet foglalt el, a logisztika gondot jelent számára, az elfoglalt és ellenőrzés alatt tartott területek megtartása sem világos (Kijev mellett már foglaltak vissza területeket az ukránok). Míg a második világháborús atombombáknak egy olyan üzenete volt, hogy "egyébként is nyerünk, vesztettetek, ismerjétek már be", Ukrajnában az oroszok kínlódnak, egy nagyvárosra dobott atombomba azt üzenné, hogy "nem nagyon tudunk mit csinálni, ezért megölünk egy csomó civilt". A jelenlegi állapotban szinte biztosan csak az ukrán elszántságot növelné.
Mellesleg Oroszország mögül kihátrálna minden komolyan vehető állam. Az őket eddig is csak félig-meddig támogató (ez se igazi támogatás, csak úgymond nem ítélték még el nyilvánosan) Kínánál, Indiánál is azonnal kiverné a biztosítékot egy tömegpusztító fegyver bevetése (egy nagyvárosra dobott atombomba tömegpusztító fegyver; egy taktikai atomfegyver persze más tészta, de itt most a kérdés nagyvárosok atomozásáról szólt), és nyilvánosan is elítélnék az orosz agressziót. Az orosz elszigeteltség betetőzne.
Ha Putyin nem kattan meg teljesen, akkor nem fog nagyvárosokkal szemben atomfegyvert bevetni, mert rosszul jön ki belőle az országa. Ha teljesen megkattan, és az országa sorsánál fontosabb neki, hogy bekerüljön a törikönyvekbe, akkor persze nem kizárt.
Ha mindenki tudja, hogy úgysem meri senki bevetni a nukleáris fegyvereket, akkor kérdés hogy mekkora az elrettentő erejük? Valamennyi persze van, de szerintem jóval kisebb, mint a hidegháború idején.
Ez az ami elég aggasztó, mert ha Putyin azt tapasztalja, hogy Ukrajna ellen nincs hatékony eszköze, és az atomrakétái sem parancsolnak elég tiszteletet, akkor nehogy mégis bevesse őket. Sarokba szorított vélt helyzetében, és már így is népirtó háborús bűnösöknek vannak az oroszok elkönyvelve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!