Felmerült valaha a hidegháború vége, és a kommunizmus bukása óta, hogy Oroszország (Kínával ellentétben) a demokratikus fejlődés útjára lépve, egyszer majd belép a NATO-ba?
Az az alapvetés, hogy Oroszország követelését (az NDK-ból kivonulásuk, és a német egyesítés feltételeként) miszerint: a NATO nem tolhatja keletebbre a határait, egyoldalúan megszegték, amikor bevettek pld minket is. Putyin pedig ezért érzi magát "fenyegetve", főleg most, hogy még újabb országok csatlakoznának a NATO-hoz, többek között Ukrajna is, és ezért hivatkozik nemzetbiztonságra, hogy megideologizálja a mostani agresszióját. (Régi megrögződés szerint a kommunista szovjet propaganda mércéjével minden nyugati "imperialista" ország "náci", ők fejben még mindig a második világháborút vívják.)
Márpedig a NATO azért van, hogy katonai szövetségben megvédje a tagjait az esetleges antidemokratikus diktatúrák fenyegetésétől. Így elvileg logikusnak látszana, hogy mielőbb be kellene lépnie Oroszországnak is, és máris megszűnik a "fenyegetés".
Persze a NATO-ba belépésnek feltételei vannak, mindenek előtt a tagországoknak nem lehetnek a többiekkel szemben területi követeléseik, illetve a saját rendszerük sem lehet diktatórikus. Ez eszébe jutott már az oroszoknak, hogy hosszú távon megéri?
Az USA meg nyilván nem engedne senki NATO tagságát a feltételek nélkül.
Pedig milyen egyszerű lenne, ha az oroszok észhez kapnának, és elküldenék Putyint a fenébe :)
Nem, arról nem volt szó, hogy Oroszország NATO tag legyen, de arról volt szó, hogy a NATO is meg fog szűnni... a szó elszáll, az írás megmarad, és a nagy hurrá hangulatban az oroszok megelégedtek a szóbeli ígéretekkel.
Akkor még Putyin létezéséről sem tudott a világ, Gorbacsovot ünnepelték nyugaton, Oroszországban már közel sem volt annyira szimpatikus, és a Szovjetunió felbomlása után vissza is vonult a politikától.
Jött Jelcin, akin az egész világ röhögött, gyenge kezű vezető volt, aki látványosan részegen támolygott még a kamerák előtt is.
A NATO nemhogy nem szűnt meg, elkezdték keleti irányba bővíteni, amire az orosz vezetés akkor erélytelenül reagált, majd jött Putyin, aki erős vezető, komoly titkosszolgálati múlttal, és elkezdet vissza tornázni az oroszokat a világpolitikai térképre.
Ez tény, független attól, hogy Putyint negatív, vagy pozitív figurának tartjuk a politikában (természetesen többnyire negatív), a lényeg, hogy a világpolitikában jó ideje az ő véleménye a meghatározó, és nem az EU vezető politikusaié.
Itt van a jelenlegi helyzet is, az EU sokáig hallgatott az orosz-ukrán konfliktusban, az oroszok-amerikaiak egyezkedtek Európáról.
Az USA-nak semmi érdeke nem lenne abban, hogy egy egységes Európa jöjjön létre az oroszokkal is a sorokban.
Nincs is olyan helyzet, hogy létre jöjjön, de ki tudja, ha 1992 után lett volna arra szándék, most mennyivel lenne más a világ - de ez utópia, mert az USA gazdasági érdeke a megosztott Európa.
#2: "Pedig milyen egyszerű lenne, ha az oroszok észhez kapnának, és elküldenék Putyint a fenébe :)"
És milyen egyszerű lenne, ha nem lenne rejtőzködő világuralmi rendszer, amelynek Biden az aktuális bábja, az USA hadserege a privát hadserege. A genfi bíróság 100 évig tárgyalhatná az emberiség elleni bűneiket, pl. COVID...
6. A rejtőzködő világuralmi rendszer köszöni szépen, a polgárai élvezik a (mégoly csikorgó kerekeken is de) jól működő demokráciát, a létbiztonságot, a szólásszabadságot, a bulvártól jól megkülönböztethető hiteles újságírást, a kiszámítható jövőt, azt hogy a korrupt politikusok elszámoltathatóak, leválthatóak.
Ellenben Oroszországgal, Kínával, Észak Koreával, ahol csak az l viszinylagos(!) jólétben és biztonságban, aki befogja a pofáját és beáll a sorba, akinek "tetszik a rendszer".
Csak tedd fel magadnak a kérdést: Te Vologyezsben laknál szívesebben, vagy Los Angelesben?
No, hát a világ úgy van vele, hogy akkor már százszor is inkább a "rejtőzködő világuralmi rendszer", mint bármelyik véres diktatúra.
Szóval ennyit erről, és talán térjünk vissza az eredeti kérdéshez.
5 "Nem, arról nem volt szó, hogy Oroszország NATO tag legyen, de arról volt szó, hogy a NATO is meg fog szűnni..."
Lett volna helyette valami más, más néven, más struktúrában és erőviszonyokkal. Az USA több teret engedne a többi tagországnak. Oroszország ebben is részt vehetett volna, ha valós demokratikus átalakulás történt volna.
Sok minden lehetett volna, de ez lett...
Az alapvető tévedés, hogy az USA több teret engedne bármelyik másik országnak, ne leverjük össze a szövetségi rendszereket a gazdasági érdekekkel. Az EU országok szövetségesek a NATO-n belül, de gazdaságilag vetélytársak, de pl Törökországnak még a NATO-n belül is eltérő érdeki vannak, és azokat többnyire érvényesítette is.
Egy erő Oroszországot felépíteni pedig valójában senkinek nem volt érdekében az oroszokon kívül, és talán nem is gondolták, hogy Jelcin után bárkinek sikerülhet vissza tornázni magukat a világpolitikai térképre.
Nagyon szomorú az, ami most Ukrajnában zajlik, a háborút nem indokolhatja, de van abban komoly igazság, hogy a nyugati politika nem akarja megérteni, hogy Ukrajna mit jelent Oroszországnak.
Egészen a 10. századig vissza kell menni a történelemben, s onnan végi követni az ukrán terület történelmét, amikor még Ukrajna nem is létezik, az majd csak az 1917-es forradalom után jön létre, s lényegében azonnal a Szovjetunó része lett, annak felbomlásáig nem is volt érdekes, de utána rögtön feszültségekkel teli lett az orosz-ukrán viszony.
Nem kedvelem sem az oroszokat, sem az ukránokat, de sajnos a szomszédban civakodnak, ami megelőzhető lett volna, ha már a '90-es években rendbe teszik a dolgaikat, kihagyják a NATO-t, az EU-t, az USA-t.
"majd jött Putyin, aki erős vezető, komoly titkosszolgálati múlttal, és elkezdet vissza tornázni az oroszokat a világpolitikai térképre"
Ez soha nem történt meg. Ez sehol nem tény.
A különbség az, hogy akkoriban Oroszország tisztában volt a helyzetével. Gazdaságilag sokkal gyengébb ország, de még releváns haderővől.
Mára ez is megszűnt. Gazdaságialg még gyengébb, már kb. sehol sincs, hogy versenyezni tudjon a nyugattal, és a hadereje is látjuk, hogy eléggé meggyengült.
Putyin nem volt erős vezető, csak egy őrült, aki azt képzelte, hogy még mindig tényező az országa.
Egyébként Putyin is tudta, hogy nem az, ezért akarja a szovjet határokat visszaállítani. Azt képzeli, hogy az megoldana minden problémát.
"Az USA-nak semmi érdeke nem lenne abban, hogy egy egységes Európa jöjjön létre az oroszokkal is a sorokban."
Egyébként de.
Az USA kezét úgy mond, teljesen megköti Kína, így neki az oroszokkal foglalkozni néhány évente elég nagy szívás.
Sőt, ha már Kínával sem kellene foglalkoznia, annak örülne a legjobban.
Ezek olyan kiadások, amiket normális vezetések mellett meg lehetne spórolni, ez minden országnak érdeke.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!