Magyarország miér nem jelenti be területi igényeit Ukrajnával szembe? Most itt a nagy lehetőség!
# 13
A pánszlávizmus jelen volt az orosz értelmiség eszmevilágában, játszott vele az orosz külpolitika, de maga az Orosz Birodalom I. Miklós 1825-ös trónra lépésétől a szélsőséges orosz nacionalizmust etette az állam ideológiájává.
Az Orosz Birodalomban kíméletlenül elnyomták a többi szláv nép, így a lengyel, a fehérorosz, az ukrán kultúráját, nyelvét, hagyományait.
Különösen brutális volt a lengyelekkel szembeni fellépés, de az ukránokkal szemben sem fogta vissza magát a cári kormányzat.
A lengyel és ukrán értelmiséget tömegesen deportálták Szibériába.
III. Sándor cár uralmával még keményebb lett a nemzetiségek, köztük a nem orosz szlávok elnyomása, főtanácsadója, Konsztantyin Pobedonoszcev hatására.
III. Sándor szerint az Orosz Birodalomban csak egy vallásnak, az ortodox kereszténységnek és csak egyetlen nyelvnek és népnek, az orosznak szabad léteznie, mindez a cár önkényuralma alatt.
III. Sándor nagy erővel látott hozzá az oroszországi német, finn, balti, lengyel, ukrán nyelvek és kultúrák felszámolásához, a brutális oroszosításhoz.
# 20
Ezt írtad: "1711-ig bármikor."
Tehát szerinted 1711-ig bármikor kedvező lehetősége lett volna Oroszországnak a mai Kárpátalja bekebelezésére?
BOCS, DE EZ KÉT OKBÓL IS SÚLYOS TÉVEDÉS.
ELSŐ OK:
Talán meg kellene nézni egy korabeli térképet, linkelnék is egyet 1700-ból. [link]
Rögtön kiderülne, hogy az Orosz Birodalom nem hogy nem volt határos a mai Kárpátalja területével, hanem attól még igen messze esett. Elválasztotta őket a hatalmas Lengyel Királyság és Litván Nagyfejedelemség nevű jókora állam.
Az Orosz Birodalom területe csak Lengyelország második, 1793-as felosztásakor ért a mai Kárpátalja közvetlen közelébe. Lásd a térképet:
MÁSODIK OK:
A mai Kárpátalja területe részben, vagy egészben Magyarország három részre szakadásától, azaz 1541-től a Habsburg Monarchia része volt. A mai Kárpátalja területét hol a Habsburgok, hol az Erdélyi Fejedelemség birtokolták. Lényeges, hogy az 1570-es speyeri szerződés értelmében az Erdélyi Fejedelemség formálisan az osztrák Habsburgok, mint magyar királyok fennhatósága alatt állt, azaz az erdélyi fejedelmek elismerték a magyar királyt uralkodójuknak, Erdélyt a Magyar Királyság részének.
A Habsburg Monarchia a korabeli Európa egyik vezető katonai nagyhatalmának számított, mely már 1526-tól, I. Ferdinánd magyar királlyá választásától igényt tartott a mai Kárpátalja területére.
ÖSSZEGEZVE:
Hiába állítod, hogy 1711-ig Oroszország bármikor megszerezhette volna a mai Kárpátalját, ez nem igaz.
Oroszország 1711-ig sehogy sem szerezhette volna meg a mai Kárpátalját, hiszen 1793-ig még csak nem is volt határos az Orosz Birodalom a mai Kárpátalja területével, sőt elég messze esett tőle.
Továbbá a terület nemzetközi jogilag egy másik európai nagyhatalom, a Habsburg Monarchia részét képezte, a Habsburgok már 1526-os magyar királlyá választásuktól igényt tartottak rá.
Az sem lényegtelen, hogy még I. Nagy Péter orosz cár főseregével szenvedett súlyos katonai vereséget a törököktől, addig ugyanezen időszakban a Habsburgok főserege a török számára legyőzhetetlennek bizonyult.
Vagyis a 17-18. század fordulóján a Habsburg Monarchia erősebb katonai hatalom volt Oroszországnál, ha a török elleni teljesítményüket nézzük.
# 22
EZT ÍRTAM: "A pánszlávizmus jelen volt az orosz értelmiség eszmevilágában, játszott vele az orosz külpolitika, de maga az Orosz Birodalom I. Miklós 1825-ös trónra lépésétől a szélsőséges orosz nacionalizmust tette az állam ideológiájává."
Tehát már 1825-től az orosz nacionalizmus volt az Orosz Birodalom állami ideológiája, III. Sándor uralkodását csak kiemeltem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!