Oroszország mit keres Nyugat-Afrikában?
Hallani lehetett az elmúlt hónapokban, hogy az orosz vezetés egyre szorosabbra fűzi az együttműködést a Malit vezető katonai juntával. A hírek szerint (igaz, nem hivatalosan) az orosz Wagner-csoport zsoldosai is felbukkantak az országban és ez a csoport általában úgy funkcionál, mint a Kreml magánhadserege olyan konfliktus zónákban, ahová hivatalosan nem akarnak beavatkozni.
Közben ezzel egy időben, részben az Oroszország való közeledés és a zsoldosok megjelenése miatt, megromlott a viszony Franciaország és Mali között és a francia kormány várhatóan még a héten bejelenti, hogy véget vet a 9 éve tartó mali missziónak. Januárban Burkina Fasóban is puccsot hajtott végre a hadsereg és az új katonai vezetés is inkább oroszbarát vonalat képvisel.
Oroszország miért terjeszti a befolyását ebben a régióban? Hiszen elég messze van tőle, nem rendelkezik nagy ásványkincsekkel sem és a helyzet hosszú évek óta kaotikus a térségben. Milyen hasznot remél ettől a Kreml?
Provokálmi akarják az egész nyugatot.
Az ukrajnai huza-vona is erre jó.
Putyin megalomániában szenved, mint annyi más orosz és szovjet elődje.
#7
"Putyin megalomániában szenved, mint annyi más orosz és szovjet elődje"
Akkor az amerikai demokrácia export kísérleteket minek neveznéd, amit az amerikai elnökök propagáltak és hagytak jóvá ?
Afgaisztán, Libia, Irak...
Na és ki akarta először elfoglalni Afganiszánt?
Talán emlékszel még: az oroszok.
Fifti-fifti.
Azt mondjuk pont kihagytad hogy Franciaország a volt gyarmatait még mindig kvázi gyarmati helyzetben tartja, nagyrészt az amerikaihoz hasonló "humanitárius" meg "békefenntartó" missziókkal hogy azok az afrikai országok tovább fizessék az adósságot amit a franciák azért róttak ki rájuk mert voltak olyan kedvesek gyarmatosítani őket és hogy tovább irányíthassák a fizetőeszközüket (nyugat-afrikai frank, közép-afrikai frank) és a pénzügyi rendszerüket. Maliban pedig úgy gondolták hogy kirugják a franciákat (van arra történelmi precedens afrikában hogy egy katonai junta a nép mellé álljon a gyarmatosítók helyett, pl. Thomas Sankara Burkina Faso-ban, ami mondjuk másfelé elég ritka) mert az Egyesült Államokhoz hasonlóan a "békefenntartó" missziójuk valójában csak még több káoszt okozott.
"Oroszország miért terjeszti a befolyását ebben a régióban? Hiszen elég messze van tőle, nem rendelkezik nagy ásványkincsekkel sem és a helyzet hosszú évek óta kaotikus a térségben. Milyen hasznot remél ettől a Kreml?"
Nagyon jól látod hogy minden arra mutat hogy Oroszországnak nincsenek hátsó szándékai ebben a szituációban. Egyszerűen csak a katonai erejét bérbeadja egy segítségre szoruló országnak és ezzel egy olyan nagyhatalom érdekeit sérti, akivel amúgy sincs túl jóban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!