Most akkor a szunniták is akarnak majd atombombát?
Nagyon úgy tűnik, hogy az USA és az EU beleegyezik abba, hogy Irán megcsinálja az atombombáját.
Irán siita, mig Szaudia meg az Emirségek szunniták, és nem titok, hogy ez a két iszlám irányzat élet-halál harcot viv egymással azóta, hogy a muszlim vallás kialakult.
Ha Iránnak meglesz a bombája, akkor a szunniták is igyekezni fognak megszerezni.
És ha sikerül, és egymásnak esnek vele, akkor az mennyire fog érinteni minket? Pld lehet számunkra veszélyes úgy, mint ahogy Csernobil? Vagy esetleg jobban?
"Nagyon úgy tűnik, hogy az USA és az EU beleegyezik abba, hogy Irán megcsinálja az atombombáját." Nekem ez nem így tűnik.
Amúgy a szunni Pakisztánnak már van.
Az olaj árát mindenképp befolyásolni fogja.
Innen aztán gazdasági okokból, nagyon könnyen lehet, hogy az USA, Oroszország és Kina is beavatkozik. És ezzel máris benne vagyunk.
"Amúgy a szunni Pakisztánnak már van."
Igen, és ezért Irán eddig nem is merte piszkálni. De ha lesz Iránnak atomja, akkor az eddig is szélsőséges retorikája tettre válthat.
A nukleáris fegyverek ma már elrettentésül szolgálnak. valójában egyik fél sem akarja felhasználni, mert mindkét fél teljes pusztulásához vezethet.
Lásd: India-Pakisztán, minkét félnek van. De észak-koreát is ide sorolhatod, a Kim dinasztia fennmaradását éppen az garantálja, hogy nukleáris fegyvere van.
Iránnal is hasomló a helyzet. Irán egy siíta sziget a többnyire szuníta arab világban és Irak lerohanása óta fokozottan veszélyben érzi magát.
Ezzel együtt sem Izrael, sem az USA nem fogja megengedni -bármely eszközzel meg fogja akadályozni-, hogy atomfegyverhez jusson.
A nyugati hatalmak nem egyeztek bele, hogy Iránnak legyen atomfegyvere és hidd el, ha Irán ijesztően közel jutna ahhoz, hogy legyen neki vagy esetleg összeomlanának a tárgyalások, akkor akár katonai erővel is megakadályoznák.
Sőt, nekik nem is biztos, hogy túl sok mindent kéne csinálniuk, hiszen Izrael megmondta, hogy bármikor csapást fog mérni Iránra azonnal, ahogy úgy érzi, hogy ténylegesen realitássá válhatna egy iráni atomfegyver. És Izraelnek egymagában is bőven meg vannak a képességei arra, hogy ezt megtegye, az elmúlt években is számtalan kreatívnál kreatívabb módszerrel szabotálta az iráni atomprogramot.
De amennyiben mégis atomfegyverre tenne szert Irán, arra az esetre már korábban kijelentette Szaú-Arábia, hogy akkor ők is fejlesztenek saját atomfegyvert, hogy meg tudják védeni magukat egy esetleges iráni agresszióval szemben és hogy fenntartsák az erőegyensúlyt a Közel-Keleten.
Mulatságos, hogy lepontoztatok a 2-est és a 3-ast, miközben mindenki azt mondja, hogy HA lesz Iránnak atombombája, az veszélyes ránk nézve is.
Amiben véleményem szerint nincs egyetértés, az az, hogy az USA és az EU belemegy-e abba, hogy Irán háboritatlanul megcsinálja.
Több okom van arra, hogy feltételezzem az igent.
1. Obama vezetésével 2015-ben már beleegyeztek, és Biden Obama (veszélyes) külpolitikáját folytatja. Az, hogy ezt a behódolást akkor és most is szerződésnek nevezték, az csak retorika, végülis abban egyeztek meg, hogy Irán kb 15 évig nem gyártja le a magáét - amit Obama bejelentése szerint sem tartott be Irán.
2. Mivel Irán már sokkal korábban aláirta, hogy nem törekszik atomfegyverre, ezért rengeteg pénzt és magas szintű know how-t kapott (lsd pld a nyugati segitséggel fellőtt űrszonda,) amit csak tovább kell fejlesztenie.
3. Én nem hiszem, hogy BÁRMILYEN tudományos eredmény idővel ne terjedne el az egész világon, vagyis, ha valaki nagyon akarja, azt meg tudja szerezni.
4. Izrael ugyan a világ egyik legfejlettebb és legjobb hadseregével rendelkezik, de Iránhoz képest egyszerűen mind területileg, mind népesség , mind gazdasági szempontból egyszerűen KICSI.
#8
1) Obama NEM egyezett bele, hogy Irán atomfegyvert gyártson, pont az ellenkezőjéről szólt a megállapodás, amiben Irán deklarálta nem fejleszt atomfegyvert és hozzájárul hogy az IAEA ellenőrizze.
2) Technológiai transzfert a kínaiaktól kapott nem a "nyugattól", onnan még nagyon sok termék változatlanul cocom listás. Bizonyos pénzügyi, kereskedelmi szankciókat oldottak csak fel.
3) Ez önmagában igaz, a nukleáris fegyverek kifejlesztésének "know-howja" 70-80 éves, bármelyik első éves magfizikus kisujjból kirázná az elméleti működését, a gyakorlati összeszereléshez szükséges tesztek lefolytatásához sem kellenek Nobel díjas mérnökök. A szűk keresztmetszet a hasadóanyag, annak az előállítása, beszerzése nem egyszerű (dúsító, vagy szaporítóreaktor kell hozzá).
4) Izrael - kicsi a bors de erős! Szárazföldön lehet fölényben van Irán, de köztük van Irak, Szaúd-Arábia. Aligha engednének át Iráni csapatokat egy Izrael elleni offenzívához, ha igen akkor is elnyúlna a szállítási útvonal (levegőből könnyű blokkolni). Maximum levegőből tudnának háborúzni, az Izraeli légierő, légvédelem meg a számbeli hátránya ellenére is fölényben van.
"1) Obama NEM egyezett bele, hogy Irán atomfegyvert gyártson, pont az ellenkezőjéről szólt a megállapodás, amiben Irán deklarálta nem fejleszt atomfegyvert és hozzájárul hogy az IAEA ellenőrizze."
NEM! Éppen erről van szó. A megállapodás szerint az IAEA ellenőrzi, hogy Irán betartja-e a megállapodást, ADOTT IDŐHATÁRIG. Vagyis tételesen lefektették, hogy mit ellenőriz és meddig. Az egyes ellenőrzési tipusok határidejének lejártával az IAEA ellenőrzési joga AUTOMATIKUSAN, minden feltétel nélkül megszűnik.
És mint mondottam, Irán egyáltalán nem tartotta be a megállapodást, egész idő alatt turbinák ezrei forognak és forogTAK az urán dúsitásán dolgozva.
Szóval szerintem a helyzet nagyon is hasonlit a II. VH előtti helyzethez, amikor mindenféle megállapodásokat kötöttek Hitlerrel, mert nem vették komolyan a háborús fenyegetést. Ugyanez a vakság működik most is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!