Európában miért van ennyire túlszabályozva a piac ?
Az európai unió szabálykövetőbb, amely részben annak köszönhető, hogy a legnagyobb tagállama Németország, ami maga is kulturálisan nagyon szabálykövető.
Amerika ennek az ellentéte, hagyományosan sokkal szabadabban kezeli a dolgokat a piacon. Ennek a "szabadságnak" köszönhettük a 2008-as világgazdasági válságot.
4-es nézz meg pár Michael Moore filmet.
Szépen bemutatja például a pénzügyi intézetek mennyire szabályozatlanok vagy a GMO-s termelés stb
Most kicsit bunkó leszek, bocsi: ha neked ez "túlszabályozás" akkor költözz Amerikába. De tényleg. Ezt szoktam mondani minden piac-fundamentalistának.
Nem tudom miből vontad le, hogy "láthatóan jobban működik". A gettóban élő feketék, a feketén dolgozó mexikói bevándorlók ÉS a rozsdanegyedekben sínylődő fehér munkásosztálybeliek esetében nem biztos hogy olyan jól működik.
Ha egy politikai rendszert csak úgy lehet fenntartani, hogy a kizsákmányolt rétegeket két táborra osztod és egymás ellen hergeled, az nem biztos, hogy jól működik.
Ha egy gazdasági rendszert csak úgy lehet fenntartani, hogy közben tömeggyilkos diktatúrákat támogatsz és folyamatosan háborúzol, az nem biztos, hogy jól működik.
Ha egy piaci versenyben a legnagyobb szereplők hibázás esetén állami mentőcsomagokat kapnak, akkor az a verseny nem biztos hogy tisztességes ...vagy nem biztos hogy még egyáltalán verseny.
De amúgy ez véleményes dolog és meggyőződésen alapul. Mindenesetre tényleg az lenne a kérésem, hogy ha ragaszkodsz ehhez, akkor légyszi költözz inkább Amerikába, amúgy vannak ott tök jó magyar közösségek, és ne akard elrontani ezt a kontinenst. ;D
"Most kicsit bunkó leszek, bocsi: ha neked ez "túlszabályozás" akkor költözz Amerikába. De tényleg. Ezt szoktam mondani minden piac-fundamentalistának."
Szerintem azt sem tudja mi nincsen túlszabályozva, csak a szokásos bezzeg Amerika. Pár éve autósoknál is ez ment, amikor újabb szigorításokat vezetett be az EU.
6-os vagyok. ...Nyilván Európában is van szegénység. Gondolom az világos, hogy ha ezeket a modelleket hasonlítjuk össze akkor nem kis hazánk a mérvadó, de igen, nyugaton is van szegénység.
Viszont ha az USA-ban úgymond félre csúszik az életed, bármi okból, azaz megszűnik a munkád, lebetegedsz és nincs sok pénzed/jó biztosításod, képzésre lenne szükséged stb. akkor mehetsz francba. Senki nem fog foglalkozni veled, "kiestél a versenyből", vár az utca. Abba bele se menjünk hogy valaki eleve úgy születik, hogy ki van esve a versenyből.
Na most Európa legtöbb országában van egy szociális háló amibe bele tudsz esni ilyenkor, hogy aztán össze tudjad szedni magad. Például ez is a "szabályozottság" eredménye. Ha úgy tetszik: sokkal jobb például Németországban szegénynek lenni, mint az USA-ban. Lehet hogy nem lesz Merdzsód, meg Q-led tv-d, meg ilyesmid, de ha beteg leszel, az állam meg fog gyógyítani, ha kirúgnak kapsz munkanélküli segélyt és segítséget az elhelyezkedéshez, tiszta, jó minőségű tömegközlekedésen fogsz utazni, és a gyereked is ingyen járhat jó színvonalas iskolába.
Illetve tök jók az erős cégek amiket említettél, de egyrészt lehetne európai márkákat is sorolni, másrészt nem árt ha ezek a cégek kordában vannak tartva és nem ejtik foglyul az államot amiben létre jöttek. Hozzáteszem e téren Európának is vannak hiányosságai, de még mindig jobb a helyzet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!