A kapitalizmusnak van hasonló horrorisztikus szégyenfoltja, mint a kommunizmusnak a Nazino-sziget kannibalizmusa?
Egészen döbbenetes erről olvasni. Eddig nem is gondoltam volna, hogy a kommunizmusnak ilyen szintű húsbavágóan tragikus szörnyűségei voltak.
Eddig azt hittem, hogy "csak" a bűnös, politikai disszidens embereket hurcolták a Gulágra, de őket is csupán kemény munkára fogták amiből később valahogy szabadulhattak, míg az ártatlan, becsületes átlagemberek ha szegényen is de megtudtad élni a kommunizmus alatt. De ez a sztori eléggé kiábrándított magából a kommunizmusból.
Viszont arra lennék kíváncsi, hogy a kapitalizmusnak (most csakis mint gazdaságpolitikai alapokon alapuló nyugati ideológia és nem kifejezetten az USA) van-e hasonló rémtörténete, amitől ugyanúgy elborzad az ember?
"A kapitalizmus nem egy ideológia."
Technikai értelemben nem de például az USA ban kialakult egy ideológia ez köré.
2-es: a kapitalizmus pont ugyanannyira ideológia, mint a kommunizmus: semennyire, és mégis nagyon.
Ezek alapvetően gazdasági rendszerek. Ezek köré épült ki két, néhol egymást metsző ideológiai halmaz: a kapitalista ideológiák (pl a liberalizmus, a szociáldemokrácia, a jobb-libertarizmus, a fasizmus, stb), és a kommunista/szocialista ideológiák (a marxizmus és annak különböző ágai, a szindikalizmus, az anarchizmus, a bal-libertarizmus, a szociáldemokrácia, stb.).
Hogy a kérdező kérdésére válaszoljak: ha a sztálinizmus bűneit a kommunizmus számlájára írjuk fel, akkor a Dirlewanger-brigád rémtettjeit ugyanúgy felírhatjuk a kapitalizmus számlájára. De mondhatnám Pinochet helikopterezéseit is, vagy akár a 19. századi manchesteri kapitalizmust is akár, de visszamehetünk a bekerítésekig is, ami egy kriminálisan alultárgyalt emberiségellenes bűntett volt a kapitalizmus kezdetén, aminek hatására emberek tízmilliói váltak gyakorlatilag pár éven belül földönfutóvá.
Nincs értelme így két tömbben gondolkodni. Mindkét tömb elképesztően széles ideológiai teret foglal el, és mindkettőt lehet jól és rosszul is csinálni. A kapitalizmusnak köszönheti a nyugati világ a felemelkedését, viszont szintén a kapitalizmus termése volt Hitler, Mussolini, Franco, és Pinochet is. A kommunizmus eszmei harcosai nélkül ma nem lenne 8 órás munkanap, állami EÜ, nyugdíj, nem tudott volna a Szovjetunió és Kína pár évtized alatt félfeudális államokból szuperhatalom lenni, viszont ennek óriási emberéletbeli árai voltak.
Például Belga Kongó.
A kannibalizmus meg nem rendszer, hanem éhezés függő.
John Franklin expedíciója az északnyugati átjáró megtalálása érdekében kannibalizmusba torkollott és mindenki meghalt.
Aztán ott a Mody Dick alapjául szolgáló Essex bálnavadász hajó története (film is készült belőle), vagy a Medúza fregatt tutaján történtek, amiről egy híres festmény is készült.
Vannak szégyenfoltjai, ha egy cég/ember elég gazdag akkor hatalmat tud gyakorolni akár egyes államok felett is. (Bill Gateshez és hasonlók).
De vannak hazai példák is például a hajdu-bét ügy
Ennyire durva nincs.
Bár Belga Kongó talán
Az 1915-ös örmény népirtás sem hiszem hogy bekerülne az emberiség dicsőség könyvébe.
A dél-szláv etnikai tisztogatások itt voltak a szomszédban, és az is egészen elképesztő volt.
Dél-Afrika egész történelme emberi szégyen még akkor is, ha egyébként a helyi törzsek is nagy lelkesedéssel irtották egymást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!