Chilében is a baloldal nyerte a (tegnap megrendezett)
választást, a világ nagy részén úgy tűnik, a baloldal
tör előre. A haladás térnyerésével milyen új
kezdeményezések válhatnak általánossá?
Figyelt kérdés
A baloldal győztes programjának egyik legfontosabb pontja a munkaidő-csökkentés volt (heti -5 óra), a munkaidő-csökkentés különböző formákban, de országról országra megtalálható programpontja a progresszív, baloldali, a status quo meghaladását célul kitűző pártoknak. Ennek a témakörnek is számtalan verziója lehetséges, ezek megvalósítását is érdemes kivesézni. A jobboldalnak úgy tűnik, fel kell hagynia a végletekig neoliberális, a jóléti államot leépíteni akaró elképzeléseivel, a járványhelyzet pont azt igazolta, hogy válsághelyzetben az egész társadalom csak egy erős, jóléti, szociális államba tud belekapaszkodni - így két válság között értelmetlen leépíteni őket -, és azok a nagyvállalatok, akik azelőtt adócsökkentésért sírtak, válsághelyzetben képmutató módon rögtön az államhoz mentek mentőcsomagért kuncsorogni. A neoliberális, kis állam koncepciója megbukott, az erős, jóléti államok fontossága és jelentősége értékelődött fel (lásd a non-profit közegészségügyi rendszer fontosságát). De vajon mik lehetnek a progresszív, jóléti állam jövőbeli perspektívái?
Például az otthoni munka lehetőségeinek kiszélesítése mindazoknak a dolgozóknak, akiknek a munkaköre ezt lehetővé teszi. Tavaly sokan dolgoztak otthonról, mára erősen lecsökkent a számuk. Amíg ennek a lehetőségnek a megadása nem lesz kötelezővé téve, sok cég nem is fogja ezt megadni, merő szűklátókörűségből, mert egyébként az otthoni munka térnyerésével kisebb irodákat bérelhetnének, ezáltal sok költséget spórolhatnának meg.
A környezetvédelmi beruházások is nagyon fontosak. A lakhatás kérdése a nagyvárosokban szinte mindenhol égető probléma, a lakbérek egekbe emelkedése és a szociális lakások hiánya miatt. Ami meg konkrétan Chilét illeti, ironikus, hogy ez az ország volt a neoliberalizmus bölcsője, és lehet, hogy a temetője is, remélhetőleg.
2021. dec. 20. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
2/6 anonim válasza:
Kérdés, mennyire tesz keresztbe az USA-nak.
Mert az már Allendének sem jött be.
2021. dec. 20. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
3/6 A kérdező kommentje:
Hypno Igen, sajnos volt már ilyesmire példa. Viszont biztató, hogy az amerikai hátszéllel szervezett jobboldali puccskormány tavaly összeomlott Bolíviában, így idén Peruban már nem is próbálkoztak, amikor a baloldali Pedro Castillo megnyerte a választást.
2021. dec. 21. 02:02
4/6 anonim válasza:
#3
Szerintem indokolatlanul emelik annyira az USA befolyás hatását. Kicsit városi legenda kategória a dolog.
Életképtelen rendszerek nélkülük is buknak, az életképesekkel meg nehezen tudnak bármit kezdeni.
2021. dec. 21. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
5/6 MDaniel98 válasza:
Attól tartok, hogy bár ilyen baloldali térnyerés nem fogja megváltoztatni alapjaiban a neoliberális politikát, arról nem is beszélve, hogy lehetségesek olyan politikai pártok, akiknek baloldali értékrendük van sok kérdésben, de gazdasági vonalon neoliberálisok (ilyen a Momentum pl.:).
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!