Görögországot vagy Törökországot illeti Ciprus?
Egyiket se és mindkettőt.
Ma már a felén törökök, a felén görögök élnek úgy, hogy több évtizede tekintik a sajátjuknak.
A múlt alapján mindketten tudnak olyat mondani ami szerint nekik van igazuk és őket illeti - ezért is nem történt még meg, hogy egyiké vagy másiké lett volna. Azonban 40 év után már nehezen lehetne azt mondani, hogy a törököknek mennie kell onnan.
Csak a tisztánlátás végett, Ciprus független állam. Ciprus, a cipriótáké.
Az ősszel voltam ott egy bő hétig, béreltem autót, és alaposan bejártam a görög részt, kivéve Nicosiát. Mint minden utazásom előtt, Ciprus történelmét alaposan átnyálaztam, és ahogy máshol, úgy itt se fekete-fehér ami történt. Betévedtem Páfosz olyan negyedeibe, ahol még mindig ott állnak az egykori elüldözött török nemzetiségűek kifosztott, lövedéknyomos házai. Elég szürreális, és félelmet keltő volt amint a csillogó szállodasor mögött két utcával a bulinegyedben sorakoznak ezek a már kb 50 éve sorsára hagyott lepukkant épületek. Ez az egész jól mutatja, hogy hosszú távon milyen összeférhetetlen a kereszténység az iszlámmal. Pont mint a kukta, ami lefojtva, állandó nyomás alatt úgy-ahogy stabilan működik, de mihelyt valaki drasztikus dolgot művel, pl letekeri a tetejét, a kitörő gőz megéget. Ciprus szerintem sosem lesz már egységes, a török részen kizárólag törökök élnek, a görög részen meg csak görögök, mi a francért menne bármelyik is át a másikhoz.
#4 Ezért gond, hogy a történelem oktatását nálunk is próbálják visszafejleszteni, nyugaton meg eleve nem erős. A múltunkat pont amiatt kellene ismerni, hogy ne kövessük el még egyszer a korábbi hibákat, okuljunk abból ami már megtörtént.
Sajnos nekünk még akkor sem hisznek a nyugatiak, amikor próbáljuk elmondani, hogy mi volt itt az alig 40 évvel ezelőtti szocializmusban, miért is kellene a kommunista agymenéseket azonnal kiűzni a fejekből, hát még amikor próbálunk hivatkozni a magyar történelemnek azon tapasztalataira amik a törökökkel kapcsolatosak.
Pedig lenne bőven miből okulniuk a saját történelmükből is. Ha ismernék.
A ciprióták önállóak szeretnének lenni és szeretnék, ha Ciprus nem lenne területileg is megosztott.
Viszont amikor népszavazást tartottak a dologról, akkor a görög ciprióták leszavazták, mert nehogy már a török ciprióták is EU polgárságot kapjanak.
Egy ilyen társasággal azért nem könnyű bármit kezdeni.
#7
Ez az egész egy kicsit olyan mi volt előbb a tyúk vagy tojás helyzet.
Ciprus a 16. századtól az oszmán birodalom része volt. A 19,. századbaan aztán különböző okokból a törökök bérbe adták az egészet a briteknek, akik végül 1925-ben koronagyarmattá tették.
Ezzel szereztek maguknak egy csomó problémát, mert a görög nacionalista mozgalmak nem igazán békés eszközökkel dolgoztak. Ha már a brit adminisztráció ellen erőszakkal léptek fel, akkor mertek nagyot álmodni és a török kisebbséget is ott abuzálták ahol tudták. A britek persze megtorolták.
Végül 1960-ra sikerült kivívni a függetlenségüket, amikor a britek a törökök és a görögök megegyeztek, legyen a sziget független állam.
Görögországban abban az időben jó kis katonai diktatúra működött, akik sszerződés ide vagy ode, csak szerették volna, megszerezni Ciprust. A szigeten élő ultra nacionalista görög tisztek puccsot kíséreltek meg Makarios érsek (elnök) ellen, aki törvénytelen inváziónak minősítette a görögök lépését.
Ekkor szállt partra egy török inváziós sereg és szállta meg az északi területeket, hogy a szerződésre hivatkozva "megvédje" a török lakosságot. A görögök (vagy 200 ezren) meg otthagyták az északi területeket és a déli részre költöztek. A délen lakó 60 ezer törököt meg átrugdosták északra.
A görög junta közben megbukott, az ENSZ békefenntartókat rendelt szigetre.
Az ENSZ szerette volna ha újraegyesítik a szigetet. Ez még Ciprus EU felvétele előtt volt. Na ekkor szavaztak a görögök az egyesítés ellen, hogy nehogy már a törökök is jól járjanak.
Ugyanaz történt ami Sopron környékével. Hiába akart a legtöbb falu Ausztriához tartozni, ha Sopron lakossága önmagában képes volt eldönteni a népszavazást.
Valójában ugyanaz történt, mint bárhol máshol, ahol a nacionalizmus felüti a fejét. A törökök és görögök teljesen jól elvoltak egymással. Egymás szomszédai voltak, ugyanazokkal a gondokkal, stb. Aztán jöttek diktatúrák, az államok, a nacionalisták és mára utálják egymást.
Jelenleg Ciprus lakosságának 77 %-a ortodox keresztény görög és csak 18 %-a muszlim török.
Vagyis a lakosság több, mint háromnegyede görög etnikumú.
Ciprus már az ókortól görög lakosságú, a törökök csak az 1570-es
évektől jelentek meg ott.
Ciprus egyesülését Görögországgal, azaz az enóziszt Törökország és a szigeten máig katonai támaszpontokkal rendelkező Nagy-Britannia akadályozta meg Ciprus 1960-as függetlenné válasa során. Ciprus előbb 1571-ig Velence birtoka, 1571-1878 között az Oszmán Birodalom része, 1878-1960 között pedig brit uralom alatt állt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!