Észak-Ciprusnak célja a Törökországgal való egyesülés?
A legjobb lenne Ciprus felosztása.
A Ciprusi Köztársaság, azaz görög Ciprus (déli rész) egyesülne Görögországgal (ez lenne az "enózisz"), a Ciprusi Török Köztársaság (északi rész) pedig Törökországgal.
De határviták ezt nem teszik jelenleg lehetővé.
Nagy-Britanniának is vannak fontos katonai támaszpontjai Cipruson, az egykori Brit Ciprus koronagyarmat maradéka.
Tehát három állam is érdekelt Cipruson.
Törökország örökre lemondott Ciprusról. (Meg Irakról, meg még egy csomó területről)
A görög nacionalisták kétszer próbálták Görögországhoz csatolni - amit a ciprióták maguk is inváziónak minősítettek -, de egyszer sem sikerült.
A ciprusiak pedig önállóak szeretnének maradni.
Szóval ez megint egy nacionalista "sikertörténet"
Kedves 2-es!
1960-ban a 80 %-ban görög lakosságú Brit Ciprus koronagyarmat függetlenségét Nagy-Britannia és a ciprusi török kisebbséget képviselő
Törökország csak azzal a feltétellel ismerte el, hogy a ciprusi lakosság elsöprő többsége által népszavazáson korábban támogatott Görögországgal történő egyesülés, az "enózisz" örökké tilos.
Törökország később
konkrétan két nemzetközileg elítélt inváziót hajtott végre a 80 %-ban görög lakosságú Ciprusi Köztársaság ellen, 1974. júliusában és augusztusában, amely során 150 000 cilrusi görög lakost űzött el az általa megszállt észak-ciprusi területről. A török hadsereg az etnikai tisztogatás mellett gyilkosságokat és tömeges nemi erőszakot is elkövetett a görögök ellen.
A két török invázió célja a ciprusi görög lakosság által támogatott enózisz, a Görögországgal történő egyesülés erőszakos megakadályozása volt.
Törökország 1983-ban kikiáltatta a csak általa elismert észak-ciprusi
Ciprusi Török Köztársaságot.
Ciprus őshonos lakossága már az ókori óta a görög, törökök csak az 1570-es évek után települtek be először.
Kedves 2-es!
Törökország a múltban
többször fenyegetőzött azzal, hogy Görögország és görög Ciprus egyesülése esetén azonnal háborút inditana ellenük.
Vagyis Törökország mesterségesen akadályozta Ciprus egyesülését Görögországgal.
#3-4
Az egész egy nagy katyvasz.
Törökország 1923-ban véglegesen lemondott Ciprusról és arról, hogy Ciprust Törökországgal egyesítsék.
Jöttek a britek, akik korona gyarmattá tették.
Majd jöttek a görögök és magukhoz akarták csatolni. Ha a görög katonák nem púposkodnak, akkor a törökök nem akarnak védelmet biztosítani a török ciprióták számára és nem lesz invázió.
Ha a görög lakosság nem vándorol át a görög területekre, hanem marad a valagán, akkor nem üresedik ki a terület és senkinek nem jut eszébe betelepíteni. (200 ezer görög települt át és Észak-Ciprus lakossága most sem több 300 ezernél.)
A ciprusi törökök szeretnének egységes önálló Ciprust - és ezzel nyilván teljes körű EU-s jogosítványokat -, a görögök meg dafke nem szeretnének, mert nehogy már a törököknek is jó legyen. A 2004-es népszavazáson ezért szavazott a 2/3-uk az újraegyesülés ellen.
Kedves 5-ös!
Ezt írtad: "Törökország 1923-ban véglegesen lemondott Ciprusról és arról, hogy Ciprust Törökországgal egyesítsék."
Mégis milyen alapon egyesítették volna Ciprust Törökországgal, amikor a lakossága 80 %-a volt görög és csak 19 %-a török 1923-ban?
Ráadásul 1878 óta a gyakorlatban brit gyarmatként működött, névleges török fennhatósággal, brit katonai megszállás és brit közigazgatás mellett.
Mellesleg 1950-ben a lakosság 80 %-át kitevő ciprusi görögök magas részvételi arány mellett, kemény 95,71 %-os eredménnyel szavaztak a Görögországgal való egyesülésre. A törökök bojkottálták a népszavazást, de ők csak a lakosság 19-20 %-át tették ki, így nem befolyásolhatták volna érdemben, akkor sem, ha részt vesznek.
#6
Mondjuk olyan alapon, hogy előtte 400 évig az oszmán birodalom része volt.
Azt a gyarmati állapotban lebonyolított 1950-es nem hivatalos egyházi népszavazást meg leginkább a krímihez hasonlítanám, mert pont annyira volt legitim.
A török invázióra, majd területi megosztottságra meg lehet hogy soha nem kerül sor, ha a ciprusi görög terroristák a görög katonákkal megtámogatva nem kezdik gyilkolni a török cipriótákat.
7 #
A brit kormány számára készült, mára feloldott titkosítású brit titkosszolgálati jelentések alapján maguk a britek az 1950-es években egy nemzetközi, ENSZ felügyelet alatt megtartott ciprusi népszavazás esetén az enózisz, a Görögországgal való egyesülés minimum 75 %-os győzelmével számoltak. Pont ezért elleneztek bármiféle demokratikus, ciprusi népszavazást a britek és a törökök.
Ezt írtad: "Mondjuk olyan alapon, hogy előtte 400 évig az oszmán birodalom része volt."
Ciprus csak 1571 és 1878 között volt az Oszmán Birodalom része, 1878 és 1960 között ténylegesen brit gyarmati uralom alatt állt. Tehát nem volt 400 évig török terület, ténylegesen 307 évig uralkodtak ott az oszmánok.
Tisztázzuk, a Ciprussal összefüggő erőszakot éppenséggel a török kormány kezdte, amikor 1955. szeptemberében Adnan Menderes török miniszterelnök személyes utasítására nagyszabású pogromot kezdtek a Isztambulban a görögök és görög kulturális emlékek ellen. Az ürügy egy Atatürk görögországi, Thesszalonikiben található szülőházát - mely egyben török konzulátusként is szolgált - ért álmerénylet volt, amiről utóbb kiderült, szintén Menderes rendelte el és meg.
A görögellenes török kormányzati pogrom váltotta ki reakcióként a ciprusi görög militáns nacionalisták, az EOKA legelső törökellenes akcióit.
Vagyis az erőszakspirált a Török Köztársaság miniszterelnöke indította be, szándékosan, egy elég nagyszabású görögellenes provokációval, a török titkosszolgálat által lebonyolított álmerénylettel és szervezett pogrommal.
Arról már ne is beszéljünk, hogy 1932 és 1942 között a Török Köztársaság kormánya és parlamentje a görög kisebbséget etnikailag hátrányosan megkülönböztető, másodrendű állampolgárrá degradáló, jogfosztó, vagyonából kiforgató törvényeket hozott. A leghírhedtebb ilyen jogfosztó török jogszabály az 1942-es Varlık Vergisi törvény volt, amely a keresztény kisebbségek tagjai számára a muszlim törökökét 1000 %-os mértékben meghaladó rendkívüli különadó kifizetését írta elő, az azt teljesíteni nem tudókat pedig munkatáborokba deportálta. A Varlık Vergisi a gyakorlatban teljesen megsemmisítette és kiforgatta a vagyonából az addig Törökországban meghatározó gazdasági pozíciókkal rendelkező görög, örmény és levantei keresztény vállalkozókat és üzletembereket. Ezen török jogszabályok számára a mintát bevallottan a hitleri Németország antiszemita törvényei szolgáltatták.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!