Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Svédország miért tartja fenn...

Jeffrey Spender kérdése:

Svédország miért tartja fenn a "semleges" státuszát, mármint katonailag ?

Figyelt kérdés

Svédország


- EU-tag,


- Nyugati fegyverrendszereik vannak,


- Oroszország ellen határozzák meg magukat,


a Hidegháború eleje óta,



ilyenkor miért csak NATO-partnerséget választanak, nem pedig teljesjogú NATO-tagok ?


2021. nov. 21. 16:47
1 2 3
 21/23 kürasszír ***** válasza:
58%

# 18


Leírod a következőt: "Katonailag semlegesnek lenni nem azt jelenti, hogy nem készülsz fel a háborúra az agresszív szomszédod ellen. Se nem jelenti azt, hogy nem tudod ki a potenciális veszélyforrás. Csak annyit jelent, hogy nem kötelezed el magad egyik oldal mellett sem, nem kötsz !kölcsönös! védelmi szerződést."


Csakhogy Svédország elkötelezte magát, hsizen katonai szerződést kötött az Eygesült Államokkal, amelyben az USA garantálta Svédország biztonságát, valamint amerikai és NATO katonai segítséget biztosított a svédeknek egy szovjet támadás esetére. A svédek pedig hozzájárultak amerikai, Polaris A-1 ballisztikus rakétákkal felszerelt nukleáris meghajtású tengeralattjárók jelenlétéhez a felségvizeiken.


Svédország ezáltal kőkeményen elkötelezte magát az Eygesült Államok és a Nato mellett.


Éppen ezért kezelték ellenségként a svédeket a szovjetek.


Svédország hidegháborús semlegessége még nemzetközi jogilag sem áll meg, hiszen a nemzetközi jog alapján hivatalosan csak az az ország semleges, akit nem köt katonai szerződés más államhoz. Svédországot azonban titkos, szovjetellenes katonai szerződés kötötte az Egyesült Államokhoz.


Az általad kiemelt feltétel, a katonai szerződés kölcsönösségge a nemzetközi jog alapján irreleváns.


Az általad kiemelt feltétel, a katonai szerződés kölcsönössége az 1960-as svéd-amerikai egyezmény vonatkozásában gyakorlatilag is teljesen lényegtelen, ugyanis az USA nem szorult a svédek katonai támogatására. Svédország viszont nagyon is rászorult az USA katonai segítségére és szovjetellenes védelmi garanciáira, és ezt a vágyott amerikai katonai segítséget és védelmi garanciát, többek között az amerikai atom-védőernyőt Svédország megkapta az 1960-as egyezménnyel.

2021. nov. 22. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 A kérdező kommentje:
Ha Svédország azért nem akar lenni NATO-tag, mert nem akarják elkötelezni magukat mellettük, minden létező misszióban, akkor mit kerestek Afganisztánban ?
2021. nov. 22. 17:02
 23/23 A kérdező kommentje:

#18:


Svájciak azok próbáltak otthoni tervezésű, fejlesztésű fegyverekkel lenni, személyi felszerelés, puskák, harckocsik terén, meg ha nem volt annyira jó, akkor is ragaszkodtak a saját, semleges modellhez, addig a Svédek azok vettek Nyugat-Németországtól puskákat, harckocsikat Angliától, és a Sidewinder-eket az USA-tól, a Nyugat része voltak mindig is.

2021. nov. 22. 17:05
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!