Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Kína képes lehet letaszítani...

Kína képes lehet letaszítani az Egyesült Államokat a világ vezető hatalmának pozicíójábol?

Figyelt kérdés
Folyamatosan lehet olvasni, hogy rohamtempóban fejlődik Kína gazdasága és egyre növekvő ütemben terjeszti ki a gazdasági befolyását a világ többi részére Ázsiában, Afrikában és még Európában is. Ezzel párhuzamosan óriási összegeket költ a hadsereg modernizálására, és a haditengerészet is folyamatosan építi az újabb repülőgéphordozókat. Meg most az Egyesült Államokat egy eléggé ellentmondásos kormány vezeti, aki az eddigi lépéseivel nem éppen azt bizonyította, hogy a legjobb döntéseket tudja hozni egy esetleges krízishelyzetben. A világjárvány is egészen kapóra jött nekik, hiszen a többiekhez képest nagyon jól átvészelték. Meg ugye most Tajvan kapcsán is folyamatosan fokozódik a feszültség, és több különböző forrás is azt állítja, hogy a következő években szinte elkerülhetetlen egy kínai invázió a szigetország ellen. A Szovjetunió bukásával kialakult világrend is egyre gyorsabban változik. Vajon képes lehet Kína arra, hogy a közeljövőben a világ vezető hatalmává váljon? Illetve meddig tud még nőni a feszültség Tajvan környékén, mielőtt berobbanna a helyzet?

2021. okt. 7. 20:05
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
61%
Talán igen, talán nem.
2021. okt. 7. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
64%

Igen. Kína már most világelső kutatás-fejlesztés terén.


[link]


Az USA a Reagan-korszakban rontotta el - amit Márki-Zay nagyon istenít -, amikor előálltak azzal a neoliberális hülyeséggel, hogy a pénzt a társadalom leggazdagabb néhány százalékának kell adni. Mert akkor majd csinálnak jó befektetéseket, meg vállalkozásokat, és akkor majd mindenkinek jó lesz, mert majd a pénz lecsorog a társadalom teljes egészére. Aztán eltelt néhány évtized, és hosszabb távon kiderült, hogy nem csorgott le a világon semmi. A gazdagoknak kiosztott pénz megrekedt a legfelső körökben. De ez logikus is. A leggazdagabbak nem a helyi hentesnél meg nem a sarki ABC-ben fognak vásárolni. Így a gazdagoknak adott pénztömegek megrekedtek a legfelső körökben, és nem csorogtak le a társadalom teljes szövetébe.


Ehelyett Kína rájött, hogy ez nem jó. A pénzt közszolgáltatásokba kell tolni, így a pénz nem reked meg a legfelső körökben - bár Kínában is nőttek az egyenlőtlenségek, de közel sem annyira, mint az USA-ban -, hanem az egész ország erejét fogják növelni.


Az állami bankszektoruknak köszönhették, hogy ők a többiekkel ellentétben probléma nélkül átvészelték a 2008-as bankválságot, mert nem függtek annyira a nemzetközi bedőléstől. Ráadásul szektoriális bankjaik is vannak, amelyek a legkülönbözőbb iparágak fellendülését segítik az országban.


Egy kicsit a skandináv szocializmusból is merítkeztek. Norvégia az olajbevételeit nem a gazdagoknak locsolta szét, mint az USA, hanem befektette. Állami befektetések. Az olajbevételek számára nyitottak egy külön számlát, és folyamatosan befektetik a bevételeiket, olyannyira, hogy 2017-ben már majdnem tízszer akkora volt az alapban levő összeg, mint Magyarország GDP-je. Így persze, hogy van pénz szociális programokra. A pénzt a társadalomba kell fektetni. Közszolgáltatásokba kell fektetni, amelyek az egész társadalom javára válnak.


De ott vannak az állami kutatóközpontok. Rengeteg olyan kutatás van, amelyeket a magánszektor nem finanszíroz, mert csak nagyon hosszú távon nyernek értelmet, a magánszektor meg általában azonnali nyereségre hajt. Kína viszont rengeteg olyan szociális kutatóközpontba nyomja a pénzt, amelyeket a magánszektor pont emiatt nem finanszíroz, az állam viszont ilyen közszolgáltatásokba tolja a pénzt - és nem a leggazdagabbaknak adja -, így kutatás-fejlesztés terén már bőven a világ előtt járnak.

2021. okt. 7. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
78%
Letaszíthatják, de a szabad civilizált országokban lévő emberek fejében akkor is mindig az USA lesz az etalon jólét jelképe, Kína megy egy diktatórikus kommunista rémálam.
2021. okt. 7. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
65%
Önmagában lehet a legnagyobb, globálisan akkor is teljesen egyedül lesz. Az USA mögött azonban rengeteg csatlós van, akikkel együtt viszont továbbra is a legerősebb lesz mint szövetség.
2021. okt. 7. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
23%
Hosszú menet révén igen.
2021. okt. 7. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 molnarmarcell21 ***** válasza:
83%

A közeljövőben biztosan nem éri be az Egyesült Államokat összességében, a 22. századra talán igen, de az még túl messze van, addig bármi történhet.


Kínával két gond van:

1) Ez egy brutálisan elnyomó rendszer, az ilyenek pedig csak kívülről tűnnek stabilnak.

2) A belső piac a béka feneke alatt van, és az nem ugrik meg egyik pillanatról a másikra.


Tajvan izgalmas lesz, Kínának presztízskérdés, ugyanakkor kétlem, hogy az ASEAN és a többiek csak úgy hagynák.

2021. okt. 7. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
75%

https://www.youtube.com/watch?v=h7wZOGtsOWg

Egyébként is: hallott itt valaki az Evergrande körüli helyzetről? A kínai gazdaság egy jó nagy kártyavár, és most van náluk egy ingatlanlufi is. Plusz a népesség ugyanolyan ütemben öregszik mint nyugaton. A kínai nép pedig csak addig nem lázadozik amíg jól megy a szekér.


"bár Kínában is nőttek az egyenlőtlenségek, de közel sem annyira, mint az USA-ban"

Ezt mondd az ujguroknak.

2021. okt. 8. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
34%
Szartok ti az ujgurokra. Ahogy a kurdokra is magasról tojtatok, amikor Erdoganék megtámadták őket. Tojtatok ti Nyugat-Szaharára, amikor Marokkó megszállta őket. Tojtatok ti Bolíviára, amikor az USA puccsal próbált eltávolítani egy teljesen demokratikusan megválasztott szocialista kormányt, és egy senki által meg nem választott puccskormányt erőltettek a helyükre (ideig-óráig). De ebből is látszik már az USA gyengülése, már egy puccsot sem tudnak rendesen véghezvinni. Annak idején Allendét még simán meggyilkolták. Most meg a bolíviai puccsuk is elbukott. Másfél millióan sztrájkoltak (!) a hatmilliós országban, teljesen ellehetetlenítették a kormányzást, a puccskormány feladta. A szocialisták meg még nagyobb arányban nyertek, mint egy évvel azelőtt. Az USA megy lefelé. Már a perui helyzettel sem tudtak mit kezdeni. Negyven éve még simán beavatkoztak volna. De már nem tudnak.
2021. okt. 8. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
27%
Az hogy az USA befolyása csökkenőben az sokkal inkább az USA hibája. Ilyen politikai berendezkedéssel hogy az ország első embere azt sem tudja hol van meg kerül fordul elalszik még méllyebbre csúszik a keletkezett piaci réseket pedig be kell tölteni Kína pedig ezt teszi a nyugat kapzsi gazdaság politikája táplálja Kínát. Hogy amit mi gyártunk stb azt túlárazva adjuk el amit meg meg kell vennünk azt minél olcsóbban
2021. okt. 8. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Érdekes, időszerű kérdés, jó volt a válaszokat is olvasni. Ezek a témák engem is foglalkoztatnak. Szerintem Kínának még legalább 50 év kellene, hogy letaszítsa az USA-t a trónról mint vezető világhatalmat. Tehát szerintem megtörténhet (semelyik birodalom nem tart örökké, lásd Róma, maják, aztékok, perzsák, stb.) de nem a belátható közeljövőben. Valamint ehhez szerintem Kínának a PR-ját javítani kellene, mert gazdaságilag és hadsereget tekintve erősek, de kulturálisan és politikailag nem fognak tudni vezető szerepet betölteni ha maradnak a jelenlegi irányban.
2021. okt. 10. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!