Kína képes lehet letaszítani az Egyesült Államokat a világ vezető hatalmának pozicíójábol?
Igen. Kína már most világelső kutatás-fejlesztés terén.
Az USA a Reagan-korszakban rontotta el - amit Márki-Zay nagyon istenít -, amikor előálltak azzal a neoliberális hülyeséggel, hogy a pénzt a társadalom leggazdagabb néhány százalékának kell adni. Mert akkor majd csinálnak jó befektetéseket, meg vállalkozásokat, és akkor majd mindenkinek jó lesz, mert majd a pénz lecsorog a társadalom teljes egészére. Aztán eltelt néhány évtized, és hosszabb távon kiderült, hogy nem csorgott le a világon semmi. A gazdagoknak kiosztott pénz megrekedt a legfelső körökben. De ez logikus is. A leggazdagabbak nem a helyi hentesnél meg nem a sarki ABC-ben fognak vásárolni. Így a gazdagoknak adott pénztömegek megrekedtek a legfelső körökben, és nem csorogtak le a társadalom teljes szövetébe.
Ehelyett Kína rájött, hogy ez nem jó. A pénzt közszolgáltatásokba kell tolni, így a pénz nem reked meg a legfelső körökben - bár Kínában is nőttek az egyenlőtlenségek, de közel sem annyira, mint az USA-ban -, hanem az egész ország erejét fogják növelni.
Az állami bankszektoruknak köszönhették, hogy ők a többiekkel ellentétben probléma nélkül átvészelték a 2008-as bankválságot, mert nem függtek annyira a nemzetközi bedőléstől. Ráadásul szektoriális bankjaik is vannak, amelyek a legkülönbözőbb iparágak fellendülését segítik az országban.
Egy kicsit a skandináv szocializmusból is merítkeztek. Norvégia az olajbevételeit nem a gazdagoknak locsolta szét, mint az USA, hanem befektette. Állami befektetések. Az olajbevételek számára nyitottak egy külön számlát, és folyamatosan befektetik a bevételeiket, olyannyira, hogy 2017-ben már majdnem tízszer akkora volt az alapban levő összeg, mint Magyarország GDP-je. Így persze, hogy van pénz szociális programokra. A pénzt a társadalomba kell fektetni. Közszolgáltatásokba kell fektetni, amelyek az egész társadalom javára válnak.
De ott vannak az állami kutatóközpontok. Rengeteg olyan kutatás van, amelyeket a magánszektor nem finanszíroz, mert csak nagyon hosszú távon nyernek értelmet, a magánszektor meg általában azonnali nyereségre hajt. Kína viszont rengeteg olyan szociális kutatóközpontba nyomja a pénzt, amelyeket a magánszektor pont emiatt nem finanszíroz, az állam viszont ilyen közszolgáltatásokba tolja a pénzt - és nem a leggazdagabbaknak adja -, így kutatás-fejlesztés terén már bőven a világ előtt járnak.
A közeljövőben biztosan nem éri be az Egyesült Államokat összességében, a 22. századra talán igen, de az még túl messze van, addig bármi történhet.
Kínával két gond van:
1) Ez egy brutálisan elnyomó rendszer, az ilyenek pedig csak kívülről tűnnek stabilnak.
2) A belső piac a béka feneke alatt van, és az nem ugrik meg egyik pillanatról a másikra.
Tajvan izgalmas lesz, Kínának presztízskérdés, ugyanakkor kétlem, hogy az ASEAN és a többiek csak úgy hagynák.
https://www.youtube.com/watch?v=h7wZOGtsOWg
Egyébként is: hallott itt valaki az Evergrande körüli helyzetről? A kínai gazdaság egy jó nagy kártyavár, és most van náluk egy ingatlanlufi is. Plusz a népesség ugyanolyan ütemben öregszik mint nyugaton. A kínai nép pedig csak addig nem lázadozik amíg jól megy a szekér.
"bár Kínában is nőttek az egyenlőtlenségek, de közel sem annyira, mint az USA-ban"
Ezt mondd az ujguroknak.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!