Mi az oka annak, hogy Közép-Amerikában nem képesek megfékezni az erőszakot, nyílt fegyveres konfliktusokat, védelmi pénzek követelését?
Nemrég láttam egy dokumentumfilmet, melyben azt ecsetelték, hogy Guatemalában teljesen átlagos, hogy X csoport/klán védelmi pénzt követel a normális emberektől, kisvállalkozóktól. Ha valaki nem fizet, egyszerűen megölik.
Guatemalavárosban életveszélyes buszsofőrnek lenni, mert ha a busztársaság nem fizet védelmi pénzt, akkor egyszerűen lelövik a sofőröket fényes nappal a nyílt utcán a buszban.
Hondurasban ugyanez megy, csak még aktívabban. Ott vannak olyan helyek, ahol napi szintűek a fegyveres összetűzések, San Pedro Sula-ban annyi embert ölnek meg 1 hét alatt, mint Mo.-n 1-2 év alatt.
Hogy hogy nem képesek ezt megfékezni, vagy felszámolni? Nem gondolom, hogy minden a drogok miatt van, főleg a védelmi pénzek követelése. A lakosság nem lázad ez ellen soha?
Aztán csodálkoznak a kormányok, hogy rengetegen akarnak elmenni az országból. Rengetegszer civilek is áldozatul esnek, Hondurasban meg El Salvador egyes részein teljesen "megszokott", hogy a bűnbandák a nekik nem tetsző embereket lelövik. Egy orvos nyilatkozott, hogy egy 16 éves srác épp a fodrásztól jött ki, és egy bandatag lelőtte, mert szerinte a frizurája túl "nyugatias" volt.
Miért lehetetlen ezt megfékezni?
Ezek miatt Közép-Amerika a világ egyik legveszélyesebb térségének számít.
Ha egy bandatagot lelősz négy másik áll a helyére.
Fel lehetne számolni, de a rendőrök és a hadsereg ugyanúgy benne vannak. Vagy valaki köpne. Amúgy meg a jogok kötik meg a kezüket. Pedig simán megoldható lenne csak tizedelni kellene a lakosságot.
Guatemala meg Honduras a tipikus példája annak, hogy mi történik egy országgal, ha egy nagy politikai és hatalmi űr évtizedekig betöltetlen marad. Az állam olyan gyenge, hogy nem tudja a jogok és törvények betartását kikényszeríteni, emellett nagyon kevés a rendőr is . Ehhez hozzájön még az irdatlan nagy és mindent átszövő korrupció.
Ezért az eltelt évtizedek alatt saját igazgatású és törvényű bandák alakultak ki, akik folyamatosan ki akarják még jobban terjeszteni a befolyási övezetüket, kvázi államot alkotnak az államon belül. Ezt már simán rendőrségi munkával lehetetlen megoldani. Ehhez az kéne, hogy a kormány a többi politikai párttal összefogva egy erős államot hozzon létre, majd a katonaság bevonásával tudatosan és könyörtelenül kitakarítsák az egész országot. Sajnos hagyták a helyzetet odáig fajulni, hogy a polgárháború sem kizárt egy tisztogatásnál.
- A rendőrök alulfizetettek.
- Nincs civil fegyvertartás és viselés.
- Mint az USA-ban, a legtöbb latino országban is van egy rakás, külön működő rendőrség, gárda, milicia,...és ezek gyakran egymással is versengenek...és sokat a maffia fizet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!