Gondoskodtak-e már az őshonos európai nyelvek védelméről és előtérbe helyezéséről a golobalizáció káros hatását ellentételezve az angol nyelvvel szemben? Megtették-e a szükséges lépéseket ez ügyben az EU-ban?
Foly. köv.:
Az angol mitől nem “európai” nyelv? Pont, hogy a magyar lóg ki az indoeurópai + szláv nyelvek közegéből azzal, hogy csak északi nyelvrokonai vannak. Vagy akkor vesszen a magyar is? :DDDD
A jövevényszakról mi a véleményed? Nemcsak angol informatikai szavak és latin szakzsargonok vannak ám, hanem akkor ki kellene iktatni az összes sváb, török és egyebeket is. Nem lehetne fenntartható, mivel az alapszókincs egy része sem finnugor eredetű.
"Az EU is védi szabad nyelvhasználatot"
Aha, biztos azért tartunk ott Erdélyben meg Szlovákiában, ahol...
"10 év és olyan profi fordítók lesznek mintha tolmács csinálta volna."
:-OOO
:DDDDD
#11-es vagyok.
Igaza van a “szakmunkást” emlegető felhasználónak. Nyelvész hallgatóként roppant kellemetlen ez a sutyerák, dilettáns feltételezés, amivel a kérdező és a többi elborult a komment mezőben operál.
Egyik válasz sem válasz, egynémelyen kívül. Egy kedves és tiszteletre méltó válaszoló írta, hogy le kéne porolni a latin nyelv könyveinek poros fedeleit. Jó kiindulási pont. Hiszen a latin az évszázadokon keresztül betöltötte az európai kommunikáció és tudományos nyelv elvárható kívánalmait Európában.
Ez igaz, vitathatatlan. A latin az európai nyelv. De szerintem Európának összetett európai nyelvre van szüksége. Európai miért fizessen európán kívüli nyelv megtanulásáért? Van ebből haszna? Van ebből haszna Európának?
Európa nagyhatalom. Saját nyelvre van szüksége. Európának nem kell más seggét nyalnia nyelvileg. A seggnyalókat pedig úgy kell kezelni, ahogy kell.
"De szerintem Európának összetett európai nyelvre van szüksége."
Ez a mondat mit jelent?
"Európai miért fizessen európán kívüli nyelv megtanulásáért?"
Milyen Európán kívüli nyelvre gondolsz? Csak, mert nézzük a világnyelveket:
Angol: európai
Spanyol: európai
Francia: európai
Orosz: európai (?)
Kínai: senki nem akarja még csak üzleti nyelvvé sem emelni
Hindi: az indiaiak még egymás közt is angolul beszélik meg a hivatalos ügyeket (most persze nem az azonos tartomány beliekre gondolok)
Persze létezik ezen kívül pár nyelv aminek van gazdasági ereje (japán, kóreai, portugál) de még az adott népcsoport sem gondolja úgy, hogy másoknak kéne az ő nyelvüket megtanulni, mert csak.
Illetve létezik egy nemzet, amelyik úgy gondolja, hogy mindenkinek ismerni kéne az ő nyelvét annak ellenére, hogy egy 10-12 milliós populációról beszélünk aminek sem gazdasági, sem katonai sem kulturális ereje nem jelentős. Ugye nem kell mondanom, melyik az? :)
Nem jelentős? Na és a hatása?
Ne kanyarodjunk el a témától. Európa az Európa. Nyelvi függetlenedésre van szüksége. Európának egy hatalmas országnak kell lennie. Saját nemzeti nyelvvel kell rendelkeznie. Meg kell tartani az adott európai nemzeteknek a saját nyelvüket. De Európának saját nyelvvel kell rendelkeznie. Európa akkor lesz igazi Európa, ha saját nyelve lesz. Ez egy európai mozaik nyelv kell, hogy legyen. Az EU nem hajolhat be senkinek sem kulturálisan. Fizet valaki azért az EU-nak, hogy EU-n kívüli, EU-idegen nyelv legyen az EU kommunikációs nyelve? Az EU fizessen azért, hogy EU-idegen nyelvet tanuljanak meg az EU-beli állampolgárok? Az EU nagyhatalom! Kell saját nyelv! EU-közös nyelv! EU-kulturációs nyelv!
Mi fizessünk idegeneknek azért, hogy beszéjük a nyelvüket? Valaki kiszámolta már azt, hogy mekkora a bevétele az EU-idegen államnak Európa felől a nyelvi oktatásból? Miért ne maradhatna ez a pénz az EU-n belül? S fordíthatnánk karitatív, kulturális és más célokra?
Európának európai nyelvet kell beszélnie!
19. Hát igen, az ötlet akkor még, az 1800as évek végén jónak tűnt, a szándék jó volt... Aztán a történelem úgy hozta, hogy nem a megfelelő emberek kezébe került, rosszkor volt rossz helyen... Azóta maradt egy ilyen "futottak még" hobby nyelv, aminél még mesterséges nyelv javaslatokról is született azóta pár sokkal jobb, pld interlingva. Sz.. ügy de ezen most már tovább kellene lépni és azt használni ami praktikus. Az angolt is csak ezek a posztkommunista irányzatok (főleg a kínaiak) utálják, mint úgymond imperialista csökevényt, de a történelmen tovább kellene lépni, és nem a nyelvet utálni érte, ez különben is nettó baromság, hát a németet is csak nagyon primitívek fasisztanyelvezik le. Vagy ennyi erővel utáljuk a kínai nyelvet MaoCeTung miatt.
Egy szó mint száz, 2021 van, és az angol ADOTT mint világnyelv. Már rég nem a Brit Birodalom nyelve, hanem egy globális, és jelenleg a leginkább semleges nemzetközi nyelv. Egyszerűen irreális lenne kidobni, és azon agyalni, hogy mi legyen helyette.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!