Az Egyesült Államok 100 milliárd dolláros atomfegyver-programot indítana. Mi a véleményed róla?
Az, hogy a cím rossz és félrevezető. Nem új fegyver kifejlesztéséről van szó, hanem az egyik oldal a meglévő Minuteman III hordozórakéták korszerűsítése mellett lobbyzik a másik oldal meg új rakétákat fejlesztene.
Ez rakétafejlesztési program, nem atomfegyver program - csak ha ezt így leírják akkor nincs kattintás. :D
A GYK-n már meg is szavazták az engedélyezést!
Mindig is tudtam hogy innen iránytják az USA-t
:DDDDD
Ez már hozzátartozik a nagyhatalmi státuszhoz.
A brit, francia, orosz, kínai kormány is dolgozik a nukleáris fegyverkezésen, azok megújításán, megvannak a tervek a következő évtizedekre is. Senki nem akarja elhanyagolni ezt a stratégiailag fontos védelmi területet.
És ugye ott van még Izrael, India, Pakisztán, Észak-Korea is, akik szintén rendelkeznek rakétaprogrammal és nukleáris programmal. Irán is fejleszt rakétákat, urándúsítással, atomreaktorokkal is foglalkozik, de állítása szerint ezek kizárólag békés célúak, nem akarnak atomfegyvert, ezt elutasítja a politikai vezetés. Japán, Dél-Korea is rendelkezik fejlett nukleáris technológiával, rakétaprogrammal, de a kormány ott is azt állítja, hogy ez kizárólag békés célú. Ott a rendszer is áttekinthetőbb, ellenőrizhetőbb és megbízható partner országok, így nem aggódik nyíltan a nemzetközösség, de ha politikai döntés születne erről, nyilván pár év alatt ott is elő tudnának állítani nukleáris töltetekkel felszerelt ballisztikus rakétákat.
Nem tudom, de tartok tőle, hogy szükségük lesz rá.
Biden nagyon veszélyes játékot űz az iráni atombomba engedélyezési szándékával.
Hogy a GYIK-on valaki leirja azt a hülyeséget, hogy
"Irán is fejleszt rakétákat, urándúsítással, atomreaktorokkal is foglalkozik, de állítása szerint ezek kizárólag békés célúak, nem akarnak atomfegyvert, ezt elutasítja a politikai vezetés. ", az még hagyján. De ha az USA elnöke veszi be ezt a propagandát, akkor nem tudom mi mentheti meg a világot KOMOLY fegyveres konfliktustól.
#7
Rosszul tudod. Bidennél sem merült fel, hogy jóvá kellene hagyni Irán nukleáris felfegyverezését. Ami felmerült, hogy visszatérnének valahogy az Obama-féle megállapodáshoz, amit egyébként a többi nagyhatalom, az egész nemzetközösség elfogadott, támogatott. Ebben Irán vállalta, hogy csak max. 20%-ig dúsít uránt és csak nagyon keveset, de ezt Trump felrúgta, mivel a megállapodás csak a nukleáris programot korlátozta, a rakétafejlesztést és a külföldi katonai akciókat nem tiltotta be. A hasadóanyag gyűjtés, dúsítás nemzetközi ellenőrökkel ellenőrizhető, be is tartotta Irán, így nem épülne atombomba. Lényeg az áttekinthetőség, ellenőrizhetőség. Ezért hoztam fel Japán, Dél-Korea példáját is. Ott is megvan a technológia, tudnának atombombát csinálni, de nem csinálnak. Egyelőre Irán sem akar csinálni, megelégszik azzal, hogy megvan neki is a technológia, tudna előállítani ilyen fegyvert. De egyre messzebb mennek, provokálnak, feszegetik a határokat, hogy az USA enyhítsen a szankciókon, melyek megbénították az iráni gazdaságot. Ha Biden nem lép semmit, az azért lenne rossz, mert az iráni politikai vezetés arra a következtetésre juthat, hogy ha Amerika akkor is a maximális szankciós mechanizmust alkalmazza, ha betartják a korábbi megállapodásokat, nem készítenek nukleáris fegyvert és akkor is ha készítenek, akkor lehet, hogy jobban megéri nekik az utóbbi és felfegyverkeznek. Így ugyan a gazdasági helyzet nem javulna, az ország elszegényedne, de a külföldi katonai támadás, invázió veszélye megszűnne, nagyon lecsökkenne, mint láthatjuk Észak-Korea sorsán is.
Az Amerika számára legkívánatosabb forgatókönyv az lenne, ha az iráni rezsim engedne a zsarolásnak, elfogadnák az amerikai követeléseket és a szankciók megszüntetéséért cserébe átadnák az ország uránkészletét, felszámolnák az urándúsítást, felszámolnák a rakétaprogramot, minden külföldön szolgáló iráni katonát hazarendelnének, beszüntetnék az iráni fegyverexportot a közel-keleti szövetségeseiknek, de ez akkora presztízsveszteség lenne Iránnak, hogy nem látom reálisnak, hogy elfogadják ezt.
Termeszetesen Iran epp ugy betartja majd az uj megallapodast, mint ahogy betartja az atomsorompoban alairt szerzodest (miutan felnyalta az erte jaro lovet es fellottek a szamara egy muholdat, folytatta az atomprogramjat), vagy ahogy az Obamaval alairt szerzodest is betartotta (Obama meg elnok volt, amikor beismerte, hogy Iran maris megszegte a szerzodest).
De Biden majd betartatja Irannal az alairando szerzodest, persze!
Nem tudom, hogy Obama tényleg mondott-e ilyet, hogy Irán megszegte a megállapodást (kétlem), de az ENSZ, Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, többi aláíró ország, csoport (Egyesült Királyság, Franciaország, Oroszország, Kína, Németország, EU) úgy tartotta, hogy Irán betartja a vállalásait, ezért támogatták volna az egyezmény megmaradását.
Egyébként a Trump adminisztráció kampánya sem az volt, hogy Irán megszegte a szerződést, hanem főként azzal kampányoltak, hogy ez egy rossz szerződés volt, Obama kormánya rossz alkut kötött Iránnal, azt újra kell tárgyalni, új megközelítésre van szükség Irán kapcsán. Ezt fentebb is kifejtettem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!