Lenin , hogy tudott nyerni ?
9#
Nincs bizonyíték arra,hogy a németek pénzelték a bolsikat.
Németország nagy sz_rban volt akkoriban.
#12
Onnan, hogy Lenint a német katonai vezetés komoly pénzösszeggel látta el és küldte a cári Oroszországba, hogy forradalmat robbantson ki, ezzel távolítva el egy szereplőt a hadszíntérről. Továbbá emiatt terjedt el az az urban legend, Lenin a németek ügynöke volt.
Kedves 9-es!
Oroszország igenis elveszítette a háborút, éppen a megalázó, súlyos katonai vereségek sorozatába bukott bele a cári rendszer.
A cár bukása után hatalomra került ideiglenes kormány megpróbálta ugyan folytatni a háborút, azonban ez a kísérlet is csúfos katonai kudarccal végződött.
Lenin részben a küszöbön álló teljes orosz vereség elkerülése érdekében kötötte meg a központi hatalmakkal a megalázó feltételeket támasztó breszt-litovszki békét.
Kedves Kérdező!
A cár és a cári Orosz Birodalom már az 1917. februári orosz forradalom során megbukott.
1917. februárja és októbere között kettős hatalom érvényesült Oroszországban, hivatalosan az ideiglenes kormány gyakorolta a hatalmat, amely az antanttal szövetségben folytatni akarta az I. világháborút. Mellette léteztek a februári forradalom nyomán létrejött szovjetek, "tanácsok", melyeket katonák, gyári munkások, parasztok hoztak létre, és a hatalom jelentős részét ezek a szovjetek sajátították ki, vagy szerezték meg. Lenin és a bolsevik kommunisták ezeken a szovjeteken belül vették át a vezetést, majd az 1917. októberi forradalommal megbuktatták a háború folytatása, és súlyos katonai vereségek miatt népszerűtlenné vált ideiglenes kormányt.
Lenin és a bolsevikok csak az 1917. októberi második forradalommal jutottak hatalomra.
1917. októbere után tört ki a polgárháború.
Lenin és a bolsevikok győzelmének egyik fő oka, hogy ők diktatórikusan, centralizáltan vezették a vörös oldalt, például a hadikommunizmus rendszerét alkalmazták. Élükön egy teljhatalmú diktátor, Lenin állt.
Ellenben a bolsevikokkal szemben álló fehérek számtalan frakcióra, irányzatra oszlottak, voltak köztük a cári rendszer támogatói, polgári demokraták (kadettek), szociáldemokraták stb., több vezetőjük is volt (Kolcsak, Gyenyikin, Jugyenyics, stb.).
Fontos még megjegyezni, hogy 1917-ben megválasztottak közvetlen, szabad választáson egy nemzetgyűlést, amiben a bolsevikok csúnyán leszerepeltek (183 fő a 767-ből). Mire azonban összeült a nemzetgyűlés, megdöntötték az ideiglenes kormányt, kezükben voltak a rendfenntartó erőszakszervek, és egy nap ülésezés után szétkergették a nemzetgyűlést.
A vidéki parasztság, akik megválasztották az eszer képviselőket, nem tudott sok mindent tenni, mert hát messze voltak, Oroszország meg nagy. Aztán jöttek a fehérek, de ők meg sokaknak ellenszenvesek voltak (sok vezetőjük a cárt akarta visszahozni), és addigra Trockij is megszervezte a Vörös Hadsereget.
"Ráadásul az eszerek a bolsevikok pártján voltak a polgárháborúban."
Ez tényszerűen nem igaz, lehet, hogy egyes csoportjaik a vörösök mellé álltak, de sokan emigráltak, vagy egyenesen a fehérek oldalán voltak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!