Ha a jéghegyek elolvadnak megemelkedig a tengerszint?
Végeztem kisérletet ithon kipróbáltam hogyha egy vödörbe vizet és jeget teszek megemelkedik e a vízszint. Azt tapasztaltam hogy még csökken is minimális mértékben a vízről tudjuk azt hogy +4°C-on a legsűrűbb
és hogy a jég könnyebb a víznél és azt hogy minden vizbemártott test annyit veszít a sulyából ami az általa kiszorított víz súlya, ami azt jelenti hogy a jéghegyek is csak annyira emelkednek ki a vízből amennyi vizet szorítanak ki és a megfagyás miatt megemelkedett térfogat "kikerül" a vízből igy ha az elolvad összezsukorodik és a vízszint nem lesz magasabb. Továbbá az hogy a föld gömb alakú (és nem lapos) sokkal több viz kell a vízszint megemelkedéséhez mint sík viztükör esetén.
Nem mindegyik jéghegy úszik a vízen. A sarkvidékeken, ahol évszázadok óta fagyott minden, ha esik a hó, nem süllyed jobban a vízbe az egész földrész.
Amúgy ha egy pohárral meg egy kocka jéggel ezt ilyen könnyen lehetne szimulálni, akkor nem dolgozna kutatok tömege azzal, hogy hány centit nő majd a vízszint, ha elolvasnak a jégsapkák. :D
És akkor most nézzük, hogy mi nincs otthon a vizes tálban:
1. tengeri áramlatok
2. tengeri áramlatok felett kialakuló ciklonok
3. tengeri ökoszisztéma, amitől függ a szárazföldi.
Eddig akárhányszor megjelentek vagy eltűntek a föld jégsapkái, az mindig kihalási hullámot hozott magával. A tengerben él azoknak a fajoknak a többsége (fotoszintetizáló egysejtűek), amik most megkötik a szén-dioxid többségét (ugye egy üvegházhatású gáz) és ha nem lenne folyamatban már egy ember által okozott kihalási hullám az óceánokban, még akkor is súlyos lenne. A tengeráramlat változás újabb kihalási hullámot hozhat magával, a növekvő ciklonok pedig olyan területeket is elárasztanak vízzel, amiket eddig soha, így nem csak emberi élőhelyek pusztulnak el, hanem további szárazföldi fotoszintetizálók (növények). Ha ez megtörténik, akkor a szén-dioxidot nagy részét semmi nem fogja megkötni, a felmelegedés fokozódik és olyan klímaváltozás köszönt be, amit minden ember meg fog érezni. A tengerszint megemelkedése csak a kezdet és csak egy tünet. Ami kémiailag az óceánban fog történni, attól kell igazán félni, mert hatással lesz a légkörre és így az éghajlatra, így pedig a mezőgazdaságra, az emberek élelemmel való ellátására.
Még annyi, hogy ha van rá módod, akkor a kísérletet végezd el úgy, hogy valamit feloldasz a vízben, majd utána várd, hogy elolvadjon a rengeteg jég. A két állapotot pedig hasonlítsd össze (olvadás előtti, olvadás utáni). Mondjuk otthon talán a legegyszerűbb cukorral, mert meg tudod kóstolni.
Persze ez a valóságban sokkal komplexebb. De a kóla felvizezve sem ugyanolyan ízű és mindenki érzi a különbséget. Pedig csak egy csomó jéggel töltik meg az automatát, hogy hideg legyen.
Az elsőre ostobának tűnő kérdés mögött két lényeges ténnyel mintha soha nem számolnának:
Tudjuk, hogy ugyanannyi jég térfogata nagyobb, mint ugyanannyi vízé.
Egy jéghegynek jó ha a csúcsa látszik, a nagyobb része vízben van. Ergo ha elolvad, inkább csökkennie kell a vízszintnek.
Szóval nem igen értem ezeket a jégsapka elolvadásával járó feltevéseket (ma jött szembe velem):
Régebben nagyon foglalkoztatott ez a téma. A vízszint emelkedését maximum azzal tudtam volna magyarázni, ha a 2 fokkal melegebb óceán térfogata annyit változna (hőtágulás).
A jég elolvadása viszont hőt von el, ami meg lehülést kellene eredményezzen.
De akkor vajon mennyire tud elolvadni, mielőtt globális lehülés lesz belőle?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!