Hitler pártja jobbos volt ?
A jobb- és baloldaliság definíciója pont emiatt sokszor zavaros, hiszen gazdasági értelemben a szocializmus valóban baloldali.
A szélsőség mindig el tud menni libertárius és autoriter irányba.
Egy libertárius szélsőjobb esetén minden a piacról és magántulajdonról szól, és nagyon-nagyon minimális az állam szerepe. Még az út a ház előtt is valakié, fizetned kell érte, ha használod. Rendőr, mentő, tűzoltó szintén nem jut neked, hacsak egy privát rendvédelemmel, tűzoltással, vagy egészségüggyel foglalkozó cégnek nem fizetsz érte. Az már mellékes, hogy te egy gyárban dolgozol nap 20 órát éhbérért, az állam nem követeli meg, hogy legyen minimálbér, munkaszüneti nap, stb.
Egy autoriter szélsőjobb esetén viszont ha nagyon erős az állam, akkor a javak felett is ő akar rendelkezni, de akkor meg már nincs is olyan messze a szocializmustól. (Persze megtehetné azt is, hogy nem törekszik arra, hogy egyenlően ossza el. De a dicső árja munkás azért csak-csak megérdemli, hogy az állam a javát szolgálja!)
Baloldali szélsőségességből ugyanígy a totális állam és az államnélküliség lehetséges. Előbbi a kommunizmus, utóbbi az anarchia.
A nácik kapitalista, a magántulajdonon alapuló gazdaságpolitikát folytattak, szövetségben a német nagytőkével.
Az állam szerepvállalása nőtt, de ettől még kapitalizmus maradt.
A nácik politikai ideológiája pedig egyértelműen szélsőjobboldali, korábbi német szélsőjobboldali irányzatokból fejlődött ki.
Kedves 6-os!
Talán nemzetiszocialista, nem "nemzetszocialista", mint Te írtad. Olyan, hogy "nemzetszocialista" sajnos nem létezik.
A nemzetiszocializmust minden történész és politológus szélsőjobboldali ideológiának tartja. Lennél szíves talán elolvasni pár komolyabb, a témába vágó történelmi és politológiai szakkönyvet.
Az osztrák keresztényszocialisták nevében is benne volt a szocialista, annak ellenére is egy konzervatív, katolikus, jobboldali párt voltak, nem szocialisták.
Az, hogy a nemzetiszocializmus nevében benne van a "szocialista" még nem teszi sem szocialistává, sem baloldalivá.
A nemzetiszocializmus gazdaságpolitikája kapitalista, mert a magántulajdonon alapul, és stratégiai szövetséget kötött a nagytőkével, ideológiai alapvetése pedig nacionalista, a népben és nemzetben, és a germán felsőbbrendűségben hittek, vagyis mind gazdaságpolitikailag, mind ideológiailag egyértelműen jobboldali irányzat.
A szocializmus ellenben internacionalista, vagyis nem nemzetben gondolkodik, hanem társadalmi osztályokban, gazdaságpolitikája pedig nem a magántulajdonon alapul, pont ezért baloldali.
Létezik olyan politikai irányzat, hogy keresztényszocializmus, ez sem baoldali szocialista, hanem elég keményen jobboldali.
Ahogy a nemzetiszocializmus sem szocialista, úgy a keresztényszocializmus sem szocialista.
A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) is a keresztényszocializmus eszméjét képviseli, a CSU egy konzervatív, jobboldali kapitalista párt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!