Külföldi politikusok is “lopnak”?
Annyit hallani itthon, hogy fidesz így meg úgy lopkod?
Amerikàban, Németországban is így van pl? Vagy ez inkább a szegényebb/korruptabb országokra jellemző? (Ukrajna, Románia stb.)
Nálunk a politika próbál kinevelni egy tőkés osztály/oligarchákat (az elnevezés attól függ, hogy épp ellenzéki vagy kormánypárti vagy).
Nyugaton ugyanez már fordítva megy ott a tőkés osztály/oligarchák kezében vannak a politikusok. Így ott a politikusok nem lopnak hanem kenőpénzeket/később jól fizető állásokat kapnak a lobbistáktól, hogy annak az ellentettjét csinálják mint ami a választópolgáraik érdeke.
Ennyi a nagy különbség, hogy nálunk ami zajlik az nyugaton már 70-80 éve megtörtént és esélye sincs senkinek megdönteni az ottani erőviszonyokat.
De hogy mennyire tisztességesek a nyugatiak arra jó példa pl. a svéd hadiipar akik kormányokat tesznek zsebre, hogy tőlük vásároljanak vagy pl. az Izlandi halászati cégek meg Afrika partjainál szeretnek túlhalászni, miután megvették kilóra az ottani illetékeseket.
Max Oroszország, Ukrajna, Bulgária...
De egy fejlettebb országban tökön lőnék a kormányt ezért.
Három külön dolog van. A lobbizás, a korrupció és a lopás.
A lobbizás törvényes és az a lényege, hogy a lobbisták ÉRVEKKEL győzik meg, állítják maguk mellé a politikusokat. A lobbitevékenységek határai szigorúan szabályozva vannak. A politikusok nem fogadhatnak el ellentérítést (illetve van, ahol kisebb ajándékokat elfogadhatnak, definiált értékhatárral).
A korrupció már az, amikor a politikusnak, vagy hivatalnoknak pénzt, vagy egyéb juttatást ajánlanak, ezért élesen elkülönül a lobbizástól és büntetendő. Az is korrupció, ha egy politikus úgymond a saját, vagy például a rokonai cége malmára hajtja a vizet, noha ilyen esetekben nincs megvesztegetés.
A lopás az, amikor valaki eltulajdonít valamit, ami nem az övé, ennek is több szintje van. Létezik a sima hétköznapi lopás és felsőbb szinten van egy korrupcióval összekapcsolható változata.
Vannak országok, ahol rendszerszintű a korrupció, tehát a politikai elit egyben a bűnözői elit is.
A legtöbb nyugati országban inkább egyedi esetek vannak, tehát nem rendszerszintű a korrupció, ennek megfelelően ritkább is.
"Vannak országok, ahol rendszerszintű a korrupció, tehát a politikai elit egyben a bűnözői elit is."
Mi közelről ismerünk egy ilyen országot.
Igen, külföldön is vannak korrupciós botrányok, csak:
1) ritkábban
2) kisebb mértékben
3) belebukik, aki lebukik
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!