Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A Britt birodalom miért bánt...

A Britt birodalom miért bánt teljesen másként Palesztinával mint más gyarmataival a 20. Század elején?

Figyelt kérdés
Főleg a vallással és bevándorlással kapcsolatban nem értem. Tehát a többi Britt gyarmaton, mint Dél-afrikában vagy Indiában teljes szigorral kormányoztak, és helyi lakosság ellenére életvitelszerűen le is telepedtek és erős keresztény térítés volt. Dél-afrikában mai napig viszonylag nagy a fehér lakosság, Indiában a mai napig jelentős a kereszténység, annak ellenére, hogy más vallás volt jelen többségben épp mint akkori Palesztinában. Ezt nem látni a mai Izraelben, nyilván a nagyszámú zsidó telepesek miatt. De miért hagyták a Brittek? A Török hódoltság után egy elhanyagolt gyenge tartományt kezdtek uralni, ahol a zsidó lakosság csak 6% körül volt, mikor kitört az első világháború már 30% felett voltak. Miért nem kereszténységet erőltették mint a többi tartományban? Nem lehet mondani, hogy nem volt fontos nekik ki milyen vallású, főleg nem az akkori imperializmusban a nagyhatalmi öntelt büszke Britt Birodalom pont a Szentföldet hanyagoltak el ilyen szempontból? Nem látom a logikát. Azt se lehet mondani, hogy nem volt stratégiailag fontos, mert szinte új országot építettek, Suezi csatorna is közelben volt, infrastruktúrát, oktatást egészségügyet is megreformálták ehhez képest ma már aki ott keresztény az vagy a zsidók után költözött Izraelbe, vagy Örmény keresztény akiknek nincs közük a Brittekhez.

2021. febr. 2. 14:14
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:
100%

1) A Szentföldet Szentföldnek nevezték már Jézus születése elõtt több, mint 1000 évvel.

Ugyanis ott született (Jézus elõtt kb 1800 évvel) Izsák majd fia, Jákob, aki az angyaltó az Izrael (I-tenért harcoló) nevet kapta.

2) A mai Izrael története kb az elsõ Cionista Kongresszussal kezdõdik, 1898-ban, ezen határozták el, hogy megpróbálják helyreállítani az egykori zsidó államot, hogy legyen egy ország, ahol békén hagyják a zsidókat.

Ennek érdekében elõször Herzl Tivadar (a kezdeményezõ) kilincselt az Európai kormányoknál és a Török Birodalomban, lényegében sikertelenül.

Halála(1904) után mások folytatták, míg, mint 2 írta 1917-ben megszületett a Balfour-nyilatkozat, melyben: "Őfelsége kormánya jóindulatúlag tekint a zsidó nemzeti haza megteremtésére Palesztinában, ..."

(A területet felosztása britek és franciák között már 1916 májusában már megtörtént - (Sykes-Picot egyezmény))

A már Palesztinában élõ zsidók ezután részint a brit hadseregben, részint szabadcsapatokban segítették a briteket.

A háborút lezáró tárgyalások közül az 1920-ban San Remoban tartott konferencia rögzítette Brit Mandátumot. [link] ; a szöveg(angolul): [link]

Ebbõl lényeges a bevezetésbõl:

"elismertve a zsidó nép történelmi kapcsolatát Palesztinával és nemzeti hazája helyreállításának/újraalkotásának/újjáépítésének alapjait azon a földön ;"

ie "helyreállításának/újraalkotásának/újjáépítésének" - mivel azon a földön már létezett egyszer Izrael királyság kb 1020-tól isz 70-ig (kb 1100 éven át).

és a 2. cikk:

"A Mandátum felelős azért, hogy az ország olyan politikai, közigazgatási és gazdasági körülmények között legyen, amely biztosítja a zsidó nemzeti haza létrehozását, "

Tehát nem gyarmatot kaptak a britek, hanem azt a feladatot, hogy a területet készítsék elõ, tegyék alkalmassá a zsidó nemzeti haza létrehozására.

Mint 7. írta a britek nem a zsidokat tamogattak, hanem az arabokat.

2021. febr. 3. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!