Afganisztánban miért nem tudnak normálisan működő államot szervezni, addig Pakisztán és Irán szomszédjaiban igen ?
#2:
Iránban és Pakisztánban van ténylegesen érzékelhető központi államhatalom, az ország tartományainak nagy részében, addig Afganisztánban a Kormány az Kabulra és 1-2 nagyvárosra terjed ki, de a tartományok, vidéki lakosok önálló életet élnek a papíron megrajzolt országon belül.
"addig Afganisztánban a Kormány az Kabulra és 1-2 nagyvárosra terjed"
Ezt hívják polgárháborúnak.
"vidéki lakosok önálló életet élnek a papíron megrajzolt országon belül"
Afganisztán, Irán, Pakisztán határaira nem mondható, hogy papíron rajzolták meg.
Azt olyan helyekre szokták mondani, mint Egyiptom, Líbia, Csád, stb. Ahol nyíl egyenesek a határok.
"iránt meg egy terrorszervezet uralja."
az lényegtelen. Irán a sah idejében is egy stabil állam volt.
Kik is azok az afgánok? Mi is az az Afganisztán? A nyugati felén az Iránt is alkotó perzsák élnek (ez az ország közvetítő nyelve), a keleti részén a pakisztánt is alkotó pastuk (ez az ország domináns csoportja). Délen beludzsok, északon, az ún. Afgán-Turkesztánban türkmének és üzbégek. Északkeleten tádzsikok. Mind-mind le vannak az anyaországukról kanyarítva. A "csücsökben" kirgizek, nurisztáni és pamíri népek. A középső hegyekben pedig hazarák, vagyis perzsául beszélő mongolok, akik ráadásul nem is szunniták, ezért szeretik a fejüket venni.
Nem, nem papíron húzták meg véletlenszerűen a határokat. Ez még annál is rosszabb...
Tizenvalahány fénykép néhány éve keringte körbe az internetet, hogy milyen idillikus állapotok voltak ott. Nem, ez nem így volt, azok a fotók, egyáltalán a békés állapotnak és kulturálisnak nevezett dolog csak Kabul belvárosát érintette, a többi nagyjából olyan volt, mint ma.
Egy törzsi társadalom az afgán. Nemcsak az Iszlám szigorú előírásai, hanem a pastunaváli (az ők etikai kódexük) is többezer éves előírásokat tartalmaz, és ezeket alkalmazzák a mai napig is. A lassan 50 éve tartó Belháború sem sokat segített a népnevelésben, sőt.
Sosem volt az az ország idillikus, békés, kulturális, mindig egy elszigetelt, törzsi frakciókra építő társadalma volt, ahol a belharcok véressége évszázados múltra tekint vissza, ahogy írtam, a Britek is találkoztak ezzel a jelenséggel az 1800-as években, nem új dolog ez. A központi hatalom pedig rendszerint gyenge, épp azért, hogy a helyi atyaúristenek érdekeit ne sértse. Minden olyan esetben, amikor Kabulban és más nagyobb Városban az aktuális erő centralizálni és hatalmat akar, felkelés vagy háború tör ki.
A harcokat infrastruktúra híján nem Kabulban vagy más városkákban vívják, hanem a hegyes - völgyes vidékeken, minimális falvakkal, ergo nincs mit szétlőni ott.
A Talibán az egy a helyi ezernyi nagyszájú törzs közül, nekik alakult dominánsan a helyzet, de mellettük a többiek is ugyanolyanok, és azok mindig is léteztek.
Afganisztánban a Néplélek egész nap pipálják a heroint és ópiumot, gyakorolják a Bacha Bazit és asszonyaikat meg verik és megkövezik. Volt nekik Buddha szobruk a hegyoldalban, a Mongol hódítók az 1300 - 1400-as években hozták a Buddhizmust, a Mudzsahid első dolga volt felrobbantani a Szovjetek kivonulása után ünnepükben.
Akinek van lehetősége az átköltözik Iránba / Pakisztánba / Indiába, aki meg nem tud, vagy megszokja a Talibánt, vagy valami Isteni Csodában reménykedik, mint a Külföldiek.
Afganisztán ezzel a társadalmi berendezkedéssel egy vad ország, rajtuk múlna, soha nem vezetnék be ott az elektromosságot és társait, máshol van fejlődés, ott teljesen megállt az "élet", már ha a nyomort és sajátjaik elnyomását annak lehet nevezni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!