A középkorban, kora újkorban hogyhogy ennyire toleráns, multikulturális volt a közép-európai társadalom a 19. századhoz és későbbi korokhoz képest?
Egy Witcher-es subredditen olvastam egy lengyel történésztől, hogy a mai "konzervatív, ultra-katolikus Lengyelország" nagyrészt egy késő 18. századi fejlemény.
Az 1500-as, 1600-as évekbeli Lengyelország, ami inspirálta a Witcher világát is, az egyetlen korabeli európai ország volt, ahol nem voltak meleg-ellenes törvények, voltak az országban szaracén és török kereskedők, parasztok is.
Vallásilag a legtöbb ember református volt, kisebb részük katolikus, de az unitáriusokat, muszlimokat, sőt kisebb mértékben de még a pogányokat is elfogadták.
A korabeli Magyarországról is azt olvastam, hogy még parasztok is tudtak magyarul, szlovákul, lengyelül is, nem volt ritka, hogy egy faluban mindhárom nép együtt élt és születésüktől fogva ismerték egymás nyelvét, szokásait.
Szép mese, kevés valóságalappal.
Az igaz, hogy nacionalizmus helyett az egyetlen Katolikus Egyház tartotta össze a társadalmakat, de aki ezen kívül esett, annak nem volt túl jó világ.
A zsidó, muzulmán kereskedőket inkább megtűrték, mert szükség volt rájuk.
A multikultúra csak újrafelfedezett szó a 20. században, régen teljesen természetes volt.
A nemzeti nacionalizmus meg pontosítva 19. századi találmány de a gyökerei a francia forradalomig nyúlnak vissza. A nacionalizmus többek közt abból indult ki, hogy megváltozott a társadalom szerkezete. Előtte nagyrészt a családok alkották a társadalom alapszerkezetét. A család felelt a gyerek neveléséért, oktatásáért, a házuk megépítéséért, a tagok gyógyításáért, ápolásáért, a családi földeken dolgoztak a megélhetésért stb. Az állam kontrollja ezek felett alacsony volt, csak az adószedés és büntetés volt a helyi urak kezében. Ezeket a feladatokat a modern állam egyre jobban átvette - megjelent a közoktatás, közegészségügy, honvédség stb. Viszont valamivel rá kellett venni a teljesen eltérő tájegységekről, mikrokultúrákból, nyelvjárásból származó embereket hogy ugyanazt a kormányt kövessék. Erre volt jó a nacionalizmus ami közös eszméket és konstrukciókat adott a francia példánál maradva egy normannak, egy hugenottának, egy bordaeuxinak és reimsinek.
3 Lengyelország tényleg nem jó példa mert viszonylag heterogén volt, de ha jó példákat akarsz akkor ott van az oszmán birodalom, a középkori közel keleti, a mórok által megszállt ibériai félsziget, korábbi balkán stb. Ezek a helyek mai szemmel nézve is elképesztően multikulturálisak voltak de kifejezetten etnikai, vallási alapú tisztogatások SOKKAL ritkábban voltak mint a 20. században. Mivel az emberek elsősorban családban, másodsorban pedig a falujukban/városukban gondolkoztak, nem érdekelte őket a másik ember nemzetisége és vallása amíg a családjukat és lakóhelyüket nem fenyegette. Ez még a legmagasabb körökben is így volt, több szultánnak volt pl zsidó és keresztény udvari orvosa, borbélya, tanácsadója, vagyis a legbizalmibb pozíciókban.
Ezek szerint azért élünk manapság társadalmilag, emberileg ennyire szarul, ennyi konfliktussal, gyűlölettel, mert a változó, iparosodó társadalomra egyre nagyobb nacionalizmussal válaszoltunk, és ez előbb-utóbb Auschwitz-hoz és Gulágokhoz vezetett?
Valóban egy annyira nemes eszme, mint a Felvilágosodás termelt ki többszáz évnyi olyan társadalmi rendszert, ami teljesen szembe megy az emberi jósággal?
A modern nacionalizmus alapvetően a francia forradalomra vezethető vissza. A közép-európai térségnek megvan az a jellegzetessége, hogy a nyugati trendek késve érkeznek meg és később is csengenek le. A nacionalizmussal sincsen ez másképp.
A középkorban alapvetően az volt a lényeg, hogy az újonnan érkezők kiegyezzenek a királlyal, legyenek hűséges alattvalók(persze nem mindig voltak azok), teljesítsék az adózási vagy katonaállítási kötelességeiket. Illetve térjenek át a kereszténységre amennyiben addig nem voltak azok. Bár ezutóbbit sok esetben nem vették valami szigorúan, a kunok, jászok, besenyők is csak több generáció után hagytak fel a pogánykodással, a zsidók pedig végig megmaradtak zsidónak. Hogy milyen nyelven beszélnek arra tettek magasról, a latin volt a diplomácia, közigazgatás, egyházi élet, művészetek nyelve, amit a hétköznapi kommunikáció során senki se használt. A magyar csak a legbeszéltebb köznyelv volt, teljesen magától értetődött hogy azon kívül volt még csomó további kisebb jelentőségű hétköznapi kommunikációban használatos nyelv.
Az emberek identitása sokkal inkább a régióhoz kötődött mint a nemzethez. Ha megkérdeznél egy középkori embert honnan jött akkor a válasz xy megye/grófság/tartomány/hercegség zy települése lenne, azután mellékesen mondaná hogy milyen államról is van szó.
Ez az állapot változott meg minálunk a 19.század közepétől. Franciaország nagy volumenű asszimilációt vitt véghez, a francia nyelvűek számát 50%-ról(a másik 50% többsége franciához többé-kevésbé közel álló újlatin nyelveket beszélt) feltornázták több mint 90%-ra. A magyar asszimilációs politika is a francia illetve angol mintát tekintette kiindulási alapnak, de közel sem volt olyan sikeres mivel 1910-ben Nagy Magyarország népességének még mindig alig több mint 50% vallotta magát magyarnak és használta a magyart elsődleges nyelvként. Bár hozzáteszem a magyar asszimilációs politika közel sem operált olyan brutalitással mint az angol vagy a francia. Korabeli mércével Európa egyik legliberálisabb nemzetiségi politikáját követtük továbbra is.
a felvilágosodás minden volt, csak nem nemes eszme.
Megszűnt az objektív jó fogalma, helyébe az egyéni érdek,önmegvalósítás lépett.
Hitler, Sztálin meg voltak győződve, hogy amit tesznek, az jó a népnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!