A hongkongi kiadatási törvény alatt pontosan mit kell érteni?
Miért tiltakoztak ellene többmillióan?
Csomó újságcikkben, csak azt taglalják, hogy a kiadatási törvény ellen tüntetnek..a részletekbe nem nagyon mennek bele...
Hong Kong önálló hely volt, egy városállam. Saját törvényekkel, bírósággal, karhatalommal és pénzzel rendelkezett.
Amikor a britek 97ben visszaadták Kínának, Kína ígéretet tett hogy egy nagyon hosszú és fokozatos átmenettel fogja visszavenni a várost, tehát Hong Kong fönti privilégiumai megmaradnak sokáig.
Ez hellyel közzel így történt, de ez nyilván nem tetszik a Hong Kong-i polgárságnak, mivel ez a szabadságjogaik minimális csökkenését hozza magával. Emiatt rengetegen emigráltak Taiwanra vagy a nyugati világba.
Ez a konkrét törvény, hogy a kérdésedre is válaszoljak, egy kiadatási törvény, ahogy a neve is mondja. Ez azt jelenti, hogy a Hong Kongi polgárokat, akik Hong Kongban követnek el valamit, Hong Kong kiadhatja a szárazföldi kommunista Kínának is (vagy Taiwannak is, de az nyilván egy épeszű embert sem zavar). Ez a Kínának kiadatás azért baj számukra, mivel félő, hogy politikai koncepciós perekre fogják fölhasználni a Kína ellenes ellenzékkel szemben, vagy, mivel Kínában általánosságban szigorúbbak a törvények, a Hong Kongi polgárok komolyabb büntetést kaphatnak.
Emellett ez nyilván nem tetszik az üzleti világnak, mivel a Kínai bíróságok nem függetlenek, és nagyon erősen merkantilisták, ennél fogva ebből csak baj lesz.
Viszont.
Van egy narratívám. Én úgy gondolom, hogy ezek a tüntetések nem csak törvényről szólnak, az csak egy utolsó csöpp volt a pohárban. Hong Kong nagyon komoly problémákkal néz szembe, ugyan úgy szenved mint a nyugati világ, és mindez 2 évtized alatt történt.
97ben, amikor visszaadták, HK GDP-je adta a Kínai GDP 25!!! százalékát. Ma ez mindössze 1-2%. 20 éve olyan volt Hong Konginak lenni kelet Ázsiában, mint most Svájcinak vagy Norvégnak Európában. Kimondod honnan jössz, és mindenki levágja hogy végtelen pénzed van hozzá képest. ma már nem., ma már a kínai középosztály sokkal jobban él mint ők, nem beszélve a Dél Koreaiakról vagy Japánokról, de még a tajvaniakról se... Mindez 2 évtized alatt. Sokkoló lehet megélni.
Továbbá, irtózatosan durva lakhatási válság van Hong Kongban. A fiatalok között pedig az egész világon ott a legmagasabb a depresszió aránya. Kilátástalan az életük. Hiába vesznek részt félévente több millió forintos képzéseken, és diplomáznak orvosként, közgazdászként, mérnökként, szinte esélytelen hogy saját házuk legyen, de még az is, hogy normális otthonuk. Diplomásként szó szerint ablaktalan lyukakban kell meghúzódniuk, ahova barátnőt nem lehet hazavinni, nem hogy gyereket fölnevelni. Minden azért, mert a szárazföldi kínaiak fölvásárolják az ingatlanokat, és a szárazföldi Kína által irányított parlament nem engedi új lakások építését, holott rengeteg hely lenne.
Szenvednek, csökken az életszínvonaluk nem csak a szüleikhez, de akár az idősebb unokatestvéreikhez, testvéreikhez képest, és még a szabadságukat is elveszik.
Teljesen jogosan frusztráltak, én is az lennék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!