Egy független és etnikailag homogén Nagy-Magyarország játszhatott volna nagyhatalmi szerepet a 18. - 20. században?
A nagyhatalmi státusz kivívásához Kelet-Európában nem etnikai homogenitás szükségeltetett.
Hanem abszolút monarchia.
Abszolút monarchiaként, az abszolutizmus rendszerét alkalmazva vált nagyhatalommá mindhárom ilyen státuszt kivívó közép-európai állam, a Habsburg Birodalom, Poroszország és Oroszország is.
Az abszolút monarchia két feltétele pedig az állandó jellegű, reguláris hadsereg és a jól kiépített, centralizált bürokrácia, amelyek lehetővé tették az uralkodói hatalom rendkívül széleskörű érvényesülését.
Egyébként a Trianon előtti, történelmi Magyarország sem volt eléggé nagy népességű ahhoz, a 18-20. században, hogy nagyhatalommá váljon.
1914-ben a Magyar Királyság szűk 21 millió lakossal rendelkezett. Ez túl kevés volt az európai nagyhatalmi státusz kivívásához.
Komoly történészek véleménye szerint 1914 környékén ahhoz, hogy egy európai ország a nagyhatalmi státusz elérésére sikerrel pályázhasson, minimum 40 milliós lakosság szükségeltetett, ez volt a kritikus demográfiai tömeg. Magyarország akkor ennek alig több, mint a felével rendelkezett.
Az Osztrák-Magyar Monarchia népessége egyébként 52,8 millió fő volt 1914-ben.
Kedves 8-as!
A probléma az, hogy nem tudjuk, mennyi lehetett a Magyar Királyság népessége Mohács előtt. Csak annyi biztos, hogy az ország Nyugat-Európához képest ritkán lakott volt, és a városai is kicsiknek számítottak nemzetközi szinten. A magyar főváros, Buda, az ország legnagyobb városa nyugat-európai szinten a közepesnél kisebb városnak számított Mátyás király alatt.
Mátyás király idejében a Magyar Királyság népessége a legoptimistább becslések alapján is legfeljebb az egynegyede-egyharmada volt a Francia Királyságénak. Franciaország volt a 18. századig Európa legnagyobb népességű országa.
Ennek ellenére Franciaország 1914-ben csak bő 40 millió lakossal rendelkezett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!