Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A bér emelés az csak nálunk...

A bér emelés az csak nálunk divat ?

Figyelt kérdés
Valamelyik kormányközeli oldalon olvastam , hogy a béremelés meégha nem is sok de már több éve csak nálunk van. Tehát de Ausztria se Németország, se Hollandia, se Belgium se Svédország se Franciaország nem emelte a minimál béreket az elmúlt 5 évben. Ez igaz lenne ?

2020. nov. 26. 15:36
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
25%

[link]

[link] [link]


mielőtt még valaki megvádolna, hogy hülyeség amit írok :) (illetve a 2015-ös adatok igazából a 2014-esek szóval 6 év alatt hozták össze ezeket a hatalmas emeléseket Ausztriában és Svédországban )

2020. nov. 26. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
93%

11-es, hülyeségeket beszélsz, ráadásul az archív linked sem működik.

Itt vannak az OECD adatok:

[link]


Az elmúlt 10 évre vetítve magyarországon az átlagbér növekedés USD-ben számolva 17%.


Az említett országokban:

Ausztria: 2% (ők tényleg stagnálnak, de eleve jó magasról indultak)

Németország: 15%

Svédország: 12%


Szóval ahogy látszik Nyugat-európában is emelkednek a bérek, a miénknél lassabban, de nem sokkal.


De ez persze almát a körtével összehasonlítás, nyilván a "semmiből" könnyebb arányaiban gyorsan növekedni. Nézzünk meg a mi "súlycsoportunkba" tartozó országokat:

Csehország: 22%

Szlovákia: 20%

Lengyelország: 30%

Litvánia: 47%

Észtország: 38%


Tehát Magyarország nem hogy nem kiemelkedő, de a saját kategóriánkban hátul kullogunk.

2020. nov. 26. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
100%
16:01 vagyok, tudom jól hogy hogyan változtak a bérek, és hogy igenis növekedtek a nyugati országokban is, még ha lassabban is ami azért érthető tekintve azt hogy egy cseppet máshonnan indulnak.. Meg amúgy is, én csak segíteni akartam, hiszen a kérdező a minimálbért említette :)
2020. nov. 26. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
0%

12-es ezzel csak óvatosan hogy ki beszél hülyeséget amikor az árfolyamváltozást belekevered abba, hogy kinél mennyivel ér többet a fizetés az elmúlt 10 évben :)

Érdekesebb lenne euróban illetve mellé rakni az inflációt is de maradva a dollárnál.

Szerinted éves átlag emelésnek a 0,2%, 1,5%, 1,2% olyan jó egy 2%-os inflációs cél mellett? (halkan jegyzem meg ha az utóbbi öt évet nézted volna akkor még ennyi se lenne)

Aztán Magyarországnál meg arra vered a nemléteződ, hogy a dollárhoz képest gyengült a forint. Ezért lenne érdekesebb saját valutában nézni vagy valami olyanba ahol az árfolyam nem játszik be.


Magyarországon 2010-ben 132 604 forint volt a nettó átlagkereset, 2019-ben meg 244 609 ezer. Ez 84,46%-os emelkedés.

Teljes (kumulált) infláció erre az időszakra 27,65%.

Ez 44,5%-os reálbérnövekedés. (inflációval korrigálva is simán a Litván szint)


Ugye neked is világos, hogy a 8,4% (reálértéken 4,4%) az jobb mint az 1,5% (reálértéken 0,57%)


[link] ez a link nem ment

2020. nov. 26. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
91%

Már hogy a fenébe lenne több értelme saját valutában nézni? Sokat érsz vele, ha megduplázódik a fizetésed 10 év alatt, ha közben meg a lakhatás pl. 150%-al lett drágább. Ezért mérik ezeket egy stabil alapvalutában, ami hagyományosan az USD, de ha találsz statot ahol euroban vannak ezek mérve nekem az is jó.


Azt meg főleg nem értem, hogy mit jelent az hogy "vagy valami olyanba ahol az árfolyam nem játszik be." Milyen külföldi valutánál nem játszik be az árfolyam? Amúgy sincs semmi értelme a kötöszködésednek, mert ha azért szaladt el az USD/HUF árfolyam, mert a forint gyengült, az konkrétan azt jelenti, hogy annyival kevesebbet ér a forintban kapott fizetésed, ha meg azért mert a dollár erősödött, akkor az a többi ország valutájával szemben is ugyanúgy erősödött.


A hivatalos inflációval meg azért nem érdemes számolni, mert köszönőviszonyban sincs a valós megélhetési költségek alakulásával.

[link]

[link]


Érted, az ingatlanárak 1.5%-os súllyal vannak beszámítva. Szerinted egy átlag magyar háztartás a bevételei 1.5%-át költi a lakbérre/törlesztőre? Ezek tisztán politikai okokból vannak úgy definiálva ahogy (nem csak nálunk.)

2020. nov. 26. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
72%

Te miben szoktál vásárolni? Az átlag magyar forintban. Ezért ha arra vagy kíváncsi, hogy mennyit ér a fizetése akkor azt forintban nézed. Ha meg arra, hogy a németnek mennyit ér a fizetése akkor azt meg euróban, hacsak nem arra vagy kíváncsi, hogy mennyire jól tudna megélni az USA-ban.


Te mért jársz dolgozni? Azért hogy megélj és nem azért, hogy átváltsd a pénzed egy másik valutára. Épp ezért ha arra vagy kíváncsi hogy mennyit ér egy német fizetés és mennyit egy magyar akkor nézheted szolgáltatásban vagy árucikkben is a különbséget, mert az sokkal jobb képet ad arról, hogy mi a különbség.


Más országban mennyivel mérik jobban az inflációt mint Magyarországon? Megsúgom neked egységes elvek alapján mérik az egész EU-ban. Szóval ha a miénk rosszul mér akkor a németeknél is rosszul van mérve.

2020. nov. 26. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
100%

Az a poén, hogy még szárnyaló gazdaság idején is csak kamu béremelések voltak itt, viszont magas infláció. Ha valakinek megemelték a bérét 20 ezer forinttal, el is vettek tőle 20 ezret máshonnan.

Most meg konkrétan bércsökkenések vannak a versenyszférában és óriási munkanélküliség.

Ne beszéljünk már hülyeségeket, béremelés, itt :D

2020. nov. 26. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
100%

"Ezért ha arra vagy kíváncsi, hogy mennyit ér a fizetése akkor azt forintban nézed."


Nem, ha arra vagyok kíváncsi, hogy mennyit ér a fizetése, akkor azt nézem, hogy mennyit ér az az X forint amit kap. Ha meg össze akarom hasonlítani olyanokkal akik más valutában kapják, akkor nyilván át kell váltani legalább az egyiket.


"Más országban mennyivel mérik jobban az inflációt mint Magyarországon? Megsúgom neked egységes elvek alapján mérik az egész EU-ban."


Megsúgom, hogy nem. Ha megnézted volna a linket amit küldtem láttad volna, hogy pl. a cseheknél 10%-al számítanak bele az ingatlanárak.

2020. nov. 26. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
100%
Ez egyáltalán nem igaz. Ott is emelkednek a bérek, igaz kisebb mértékben mint itthon a 2016-2019 közötti időszakban. Ennek az oka, hogy a kinti infláció is jóval alacsonyabb. Körülbelül 0,5-1,0-1,5%-os, míg Magyarországon 4-5%.
2020. nov. 27. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 MolotovPunk ***** válasza:
A magyar (nagyszerű) béremeléseket nagyjából a nesze semmi fogd meg jól kategóriához tudom hasonlítani.(Infláció.)Arról nem is beszélve,hogy Magyarországon nem nagyon vannak megbecsülve a dolgozók és normális szakszervezetek sincsenek a rekord alacsony bérek mellett. A felsorolt országok között pedig kb mindegyik ország 35-40 évvel előttünk jár politikailag,társadalmi fejlettségben is,függetlenül attól,hogy melyik ország mennyi (minimálbért) emel,vagy mennyit nem egy adott évben.Sosem fogjuk utolérni ezeket az országokat bárhogy is kapálózunk.Mellesleg Ausztriában és Svédországban nincs is meghatározott minimálbér,mégis a világ egyik leggazdagabb országai közé tartoznak.A (csodálatos) béremeléseinkkel meg kb olyanok vagyunk,mint ha egy robogóval akarnánk lehagyni egy Dodge Vipert az autópályán. :)
2020. nov. 27. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!