Nyugat-Európában miért ragaszkodnak sok helyen a királysághoz és mi az oka, hogy kelet Európában sehol sem állították vissza ezt az államformát?
Kelet-Európában kommunista diktatúra volt, ami teljes mértékben ellenzi a monarchizmust.
Romániában viszont szabadon hordhatják a nemesi címeket a leszármazottak.Ellentétben Magyarországgal.
Nyugat-Európába több országában meg nem akarnak változtatni.A király ott csak kvázi egy színházi kellék.Nincsen valós hatalma.
Kérdező, nyugaton nem visszaállították a királyságot, hanem megmaradt a királyság.
Nálunk nem maradt meg.
Azért az sem mindegy, hogy Nyugat-Európában melyik országról beszélünk, mert a lakosság véleménye országonként nagyon erősen változik.
A franciák soha nem akarnák ezt visszaállítani, még alkotmányos monarchia szintjén sem.
Az angoloknál 50-50% a királyság megítélése, az egyik fele nagyon imádja Erzsébet királynőt, a másik fele meg azt mondja, hogy puszta pénzpazarlás és reklámcikk az egész, ami nulla jelentőséggel bír.
Ausztriában csak a Habsburg Birodalom majd később az Osztrák-Magyar Monarchia idejére tekintenek vissza az emberek szívesen, és csodálják a császári házat, ha viszont arról lenne szó, hogy ma visszavezessék-e Ausztriában a Habsburgok uralmát (alkotmányos monarchiaként persze), arra az emberek 99%-a kapásból nem-et mondana. Anno a Habsburg családot évtizedeken át nem engedték be Ausztriába addig, amíg hivatalosan le nem mondtak mindenféle trónkövetelésükről.
Dániában mindenki szereti a királynőt, ott ő tényleg nagyon népszerű.
Spanyolországban a lakosságnak már több, mint a fele utálja a királyi családot a botrányok miatt.
És így tovább.
Vedd figyelembe, hogy Kelet-Európában a szocializmus kiirtotta az emberekből azt a maradék királyság iránti vonzalmat, ami volt, pluszba sok helyen már a szocializmus előtt sem volt semmiféle királyság, mert a háború előtt megszűnt ez az intézmény.
Oroszországban is pl a komplett Romanov családot a vörös hadsereg végezte ki.
Magyarországon a középkor óta a Habsburgok voltak a trónon, szóval nem lenne mit visszaállítani úgymond. Szerbiában sem vágyakoznak az emberek a királyi intézmény után, hiába volt Alexander jugoszláv király nagyon közkedvelt, a háború meg a kommunizmus Titoval az élen ezt is eltűntette.
Az uralkodói családok csak ott maradtak fent, ahol önszántukból lemondtak minden politikai jogukról, átadták a hatalmat a népnek (parlament, kormány, stb.), cserébe az ország nem köztársaság hanem alkotmányos monarchia lett, és megtarthatták a vagyonukat, királyi pozíciójukat, politikailag viszont súlytalanok lettek.
Ilyen az egyesült Királyság, Belgium, Hollandia, Luxemburg, Liechtenstein, Monaco, Spanyolország (bár ez eléggé inog), Dánia, Svédország meg Norvégia.
A Bourbon uralkodók, a Habsburgok meg a Romanovok nem voltak hajlandóak feladni a hatalmukat, mindvégig abszolutista módszerrel kormányoztak és pont ez lett a vesztük.
Az utolsó Bourbon uralkodót a franciák lefejezték, a Habsburgokat az 1. VH után elűzték (megfosztva őket minden vagyonuktól, és csak nemrég törölték el azt a törvényt Ausztriában, hogy egy Habsburg nem tölthet be politikai tisztséget) a Romanov család meg kompletten ki lett végezve Jekatyerinburgban.
A rengeteg kis fejedelemségből létrejött, egyesített Németországban sem volt úgymond hagyománya a királyságnak, hiába voltak ott a porosz uralkodók, Poroszország (ahol a királyságnak nagy hagyománya volt) az 1. VH utáni szerződés miatt megsemmisült, kimondták a Porosz Állam megszűnését, így a Hohenzoller királyi ház is távozott.
Ha Belgiumot egyszer felosztják (tehát Flandria megy Hollandiához, Vallónia meg Franciaországhoz) akkor a belga királyi család is megy a levesbe.
Kelet-Európában az első VH után megszűntek a királyságok, királyi házak, a 2. VH után meg már senki sem akart semmilyen uralkodót, plusz jött a 45 évnyi szocializmus, ahol a királyok kb maguk a sátánok, proletár társadalmat elnyomók voltak.
Amúgy Magyarországon te mégis kit állítanál vissza? Mert max a Habsburgokat lehetne, mert ők voltak a török hódítástól az OMM széteséséig a trónon osztrák császárokként és magyar királyokként. Magyar királyi ház egyedül az Árpát-ház volt, ami már rég kihalt.
Visszaállítani ilyen intézményt szó szerint felesleges pénzkidobás lenne, mert haszna nincs, és most őszintén, hülyének nézne minket mindenki, ha X évnyi köztársaság után egyszer csak megkoronázunk valakit, de a parlament marad...OV szerintem egyből jelöltetné magát a trónra.
#7
Az Osztrák-Magyar Monarchia mióta abszolutista?
"Az Osztrák-Magyar Monarchia mióta abszolutista?"
Nem a Monarchia volt abszolutista, hanem a Habsburgok uralkodási módszere.
Az 1. VH utáni ötlet, a Nagy-Ausztriai Egyesült Államok, is pont azért nem valósult meg, mert a kisebbségeknek meg a magyaroknak is már elegük volt abból, hogy minimális önrendelkezési jogok kivételével nem voltak a habsburgok hajlandóak nagyobb szabadságot (autonómiát) adni, ezért akkoriban már mindenki el akart szakadni a Monarchiától.
Ha nem abszolutista módszerekkel uralkodtak volna a Habsburgok, lehet, hogy megvalósult volna ez a föderalizációs módszer.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!