Mit tudnának tenni a britek, ha II. Erzsébet bekattanna?
Mit tudnának tenni a britek, ha II. Erzsébet bekattanna?
pl. ha idős lévén egyfajta személyiségtorzulás alakulna ki hirtelen, és az a "másik gonosz énje" rádöbbenne milyen hatalma van valójában?
A különleges jogköreire gondolok, mint pl.:
Elbocsáthatja a miniszterelnököt és a kormányát. - csak gondolna egyet és kirúgná őket valamely nem tetsző dologért, vagy mert "beszóltak".
Békét írhat alá és háborút jelenthet be.
Parancsot adhat a fegyveres erőknek. - csak úgy poénból lerohanná és elfoglaltatná Izlandot a hadsereggel, csak a hatalom érzete kedvéért.
Kiadhat és visszavonhat útleveleket. - ezzel pl. random állampolgárokat tudna szivatni de rendesen
Beidézheti a Királynő Tanácsát. - látszólagos indokkal, de kb azért hogy vért szívjon, vitatkozzon, lenyomjon embereket a tanácsban
Vállalatokat hozhat létre okiratok segítségével. - csak mondván hogy "attól még hogy öreg vagyok nem vagyok hje" és sorba hozná létre a cégeket de mivel valójában nem ért hozzá (és ezt nem merné neki szóvá tenni mert pl.megüt valakit) rendre csődbe mennének. hiteleket is venne fel rájuk
Uralkodói kegyelemben részesíthet bárkit - pl számára szimpatikus veszélyes bűnözők lket, remélve hogy szövetségesei lesznek
Valamint nem vonható felelősségre tetteiért - bárkit szabadon vegzálhat, terrorban tarhat!!!
"Ezek a jogok többnyire vészhelyzetekben gyakorolhatók, például egy alkotmányos válság ideje alatt,..." - ha direkt idézi elő, máris kész a baj!!!
Hogy tudnák a britek megállítani a királynő esetleges destruktív ámokfutását? Lenne e rá esély, hogy a lakosság "nem tudja visszazárni a palackba a szellemet" és tönkremenne bele UK?
Kb annyi hatalma van, mint nálunk a köztársasági elnöknek. A legtöbb feladata és joga csak ceremoniális jelentőségű.
pl "Kiadhat és visszavonhat útleveleket" ez csak annyit tesz, hogy az okmányiroda ráhivatkozva látja el a feladatát.
Ahogyan a magyar Köztársasági elnök kér fel valakit miniszterelnöknek, ugyan úgy a briteknél is így tesz a király(nő), és ott sem kénye kedve szerint teszi ezt, hanem a választások alapján.
Fontos, hogy a briteknél erős a szokásjog, viszont ez azt is jelenti, hogy a legtöbb ilyen jog szükséghelyzetben felülírható, ha az élet úgy hozza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!