Most hogy működik az angliai rendszer?
Kérdező, ahogy az első írta.
Alkotmányos királyság, vagyis a parlament, a benne ülő képviselők és a miniszterelnök vezetik az országot, hozzák a törvényeket. A királynak is vannak jogosultságai, csak azokat nem szokta használni, nem szól bele a törvénykezésbe, kormányzásba.
Ugyanúgy választásokat tartanak és a győztes képviselőkből lesz a parlament. A legtöbb képviselőt adó pártok alkotnak kormányt, ahogy más országban is és ők adják a miniszterelnököt, aki irányítja az országot.
A választási rendszerük annyiban más a mienktől, hogy csak egyéni jelöltek vannak, nincs listás szavazás, vagyis hiába van egy pártnak országosan sok szavazója, ha sehol nem tudtak körzetben nyerni akkor nem jutnak be a parlamentbe.
Jelentős különbség még hogy van felsőház (főrendiház) is a parlamentjükben, ott a tagok nem elnyerik választással a helyüket, hanem szerzik a méltóságuk jogán, mint valamely főrend vagy egyházi képviselő. A legtöbben örökölték a tagságukat, és többen vannak mint az alsóház tagjai.
#4 Egy kis pontosítás. A brit politikai rendszer hivatalosan nem alkotmányos monarchia, hanem úgynevezett parlamentáris monarchia. Ugyanis Nagy-Britanniának nincs írott alkotmánya, ami megkötné a parlament és a kormány kezét. Vagyis, ha a parlament feles többséggel megszavazná pl. a királyság megszüntetését és a köztársaság kikiáltását, akkor nem lenne az uralkodónak semmilyen jogi alapja a trónon maradásra.
,,A királynak is vannak jogosultságai, csak azokat nem szokta használni, nem szól bele a törvénykezésbe, kormányzásba." A választások után összeülő parlament előtt az uralkodó mindig trónbeszédet tart az alakuló ülésen, ahol elmondhatja az elvárásait a kezdődő törvényhozási ciklussal kapcsolatban. De persze nem kötelező ezt figyelembe venni. Amúgy az uralkodó és a mindenkori miniszterelnök között rendszeresek az informális megbeszélések, teázások, ahol az uralkodó négyszemközt közölheti a véleményét és az elvárásait a miniszterelnökkel. Aki ezeket vagy figyelembe veszi, vagy nem.
,, A legtöbb képviselőt adó pártok alkotnak kormányt, ahogy más országban is és ők adják a miniszterelnököt, aki irányítja az országot." Egy fontos különbség a brit és a magyar rendszer között, hogy a brit kormány tagja (tehát a miniszterelnök is) csak parlamenti képviselő lehet, vagyis akit megválasztottak egy egyéni választókerületben. A felsőház (Lordok Háza) 1911 óta csak reprezentatív feladatokat lát el, nincs vétójoga az alsóház döntéseivel szemben, legfeljebb elhalaszthatja bizonyos jogszabályok hatályba lépését, viszont a fontosabb jogszabályokat, pl. az állami költségvetési törvényeket nem késleltethetik.
Van alkotmány. És igen, a királynő heti rendszerességgel tart audienciát a miniszterelnökkel. Ő nevezi ki a miniszterelnököt, a köztisztviselőket, stb. A miniszterelnököt pedig tanácsokkal látja el. Persze leginkább ceremoniális és társadalmi feladatokat lát el. Viszont a királynő fejezi ki a nemzet egységét és folytonosságát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!