Hogy értette Joe Biden, hogy azoknak is államfője akar lenni akik nem rá szavaztak?
Többségben a konzervatívok szavaztak Trumpra, ugye mondanom sem kell, hogy sok dologban nem értenek egyet a konzervatívok és a demokraták. Hogyan akarja megvalósítani Joe Biden, hogy ezeket az embereket is képviselje, őket is elérje, és véget vessen a törzsi gyűlöletnek ami zajlik a két tábor között?
Ha úgy tervezi, hogy megmondja nekik, hogy értsenek egyet a demokratákkal/baloldallal akkor máris kudarcot vallott.
Vagy nem több üres szavaknál az egész?
Bident gyakran kritizálták karrierje során, hogy sokszor egyezkedett republikánusokkal (sikeresen), szóval a nagy politikai játszmákban el tudom képzelni, hogy engedni fog az ellenkező oldalnak is.
De hogy ezt hogyan fogja lekommunikálni választói szintre, akik aztán el is fogadják a gesztust, arról foglalmam sincs.
Optimális esetben a politika egy párbeszéd, tehát nem úgy működik, hogy "mi vagyunk hatalmon, mindenkinek kuss!" Hanem több, különböző álláspontot képviselő párt, különböző szemszögekből vitatja meg, hogy mi a jobb az országnak és a másik álláspontját is figyelembe véve döntenek. (Szóval nem is kell, hogy egyetértsenek, mert a kulturált vita és az építő jellegű kritika nagyon hasznos.)
Ha jól értelmezem a helyzetet, Trump annyira kiélesítette a politikai ellentéteket, hogy ez a párbeszéd megszűnt. Kb. úgy, mint itthon Viktorunk: aki máshogy gondolkodik, az nem is magyar, hazaáruló stb. Én ettől a kijelentésétől pontosan azt várom, hogy ezt a politikai párbeszédet helyre állítsa.
A hogyant ne kérdezd, szerintem piszok lassú folyamat lesz.
A frissen megválasztott elnök győzelmi beszédében hagyományosan több gesztusértékű megszólalást tesz. Ezek egyik vonala kifejezetten a vesztesnek szól: gratulál a kampányához, elismeri a másik erényeit, elmondja, hogy az is milyen sokat tett Amerikáért. Egy másik vonal pedig az egységességre való felhívás: elmondja, hogy minden amerikai elnöke akar lenni, hogy mindenkit képviselni fog, hogy eljött az ideje az összefogásnak (ami a választási kampány során kialakult ellenségeskedés miatt indokolt, úgymond: "a választás arról szól, miben különbözünk, a választás után nézzük azt, miben hasonlítunk"). Ha visszanézed Trump négy évvel ezelőtti győzelmi beszédét, az is ilyen volt.
Most a két vonal közül az első (tisztelgés a legyőzött ellenfél előtt) elmaradt, mert jellemzően ezek a győzelmi beszédek azután hangoznak el, hogy a vesztes majdhogynem rituálisan felhívja a győztest, és gratulál a választási győzelemhez. Nézd meg akár Obama 2008-as vagy 2012-es, akár Trump 2016-os győzelmi beszédét, mindkettő azzal vezeti fel legyőzött ellenfelének méltatását, hogy "Nemrég kaptam egy telefonhívást McCain szenátortól/Romney kormányzótól/Clinton külügyminisztertől..." Sajnos most Trump félőrült módjára viselkedik, nem adja meg az alapot arra, hogy Biden méltatni tudja őt.
A szavak fontosak. Erejük van. És ha már beszédek: McCain 2008-as beszéde a vesztes választáskor talán a legerőteljesebb politikai beszéd, amit valaha hallottam, mindenkinek melegen ajánlom, aki még nem hallotta. Ezt a szintet persze nem várom el Trumptól. Annyit kellene hoznia, mint Romneynak (2012) vagy Clintonnak (2016), és most békesség lenne.
"Hogyan akarja megvalósítani Joe Biden, hogy ezeket az embereket is képviselje, őket is elérje, és véget vessen a törzsi gyűlöletnek ami zajlik a két tábor között?
Ha úgy tervezi, hogy megmondja nekik, hogy értsenek egyet a demokratákkal/baloldallal akkor máris kudarcot vallott."
- Bidennel a demokraták balszárnya nem kifejezetten elégedett. Ő azért - a párt keretein belül - egyértelműen a konzervatívabb szárnyhoz tartozik. Valószínűbb, hogy a republikánusokkal (akik azért elég sokan lesznek a Képviselőházban és a Szenátusban is, tehát nagy ügyek mentén megkerülhetetlenek, plusz a Legfelsőbb Bíróságban is a tagok többsége konzervatív) inkább az ésszerű kompromisszumokat fogja keresni. A győzelmi beszédében a Biblia kétszer is mélyebben előkerül, Biden tudottan gyakorló vallásos ember (katolikus, bár azon belül egyértelműen a liberálisabb irányvonalhoz tartozik).
Én optimista vagyok azt illetően, hogy egy ilyesmi karakter tényleg tudja csökkenteni az iszonyú polarizációt, amitől most az USA szenved.
Úgy, hogy figyelembe veszi a konzervatívok véleményét is. Jó eséllyel ki fog nevezni a kabinetjébe republikánusokat is, stb.
A dolog következménye az lesz, hogy a republikánusok lekommunikálják, hogy Biden egy sztálinista kommunista hazaáruló, aki csalással jutott idáig. És a republikánusok még inkább a szélsőjobboldal felé sodródnak. Az a gond, hogy semmi igény nincs részükről a megbékélésre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!