Svédország demokratikus ország, vagy diktatúra?
Fehéroroszország kapcsán merült fel a kérdés, mivel Svédország nyilvánosan elítélte az ottani diktatúrát.
Svédországban biztos, hogy sokkal jobb a helyzet például sajtószabadság terén? Mi történne velem Ericson dolgozóként, ha felteszek a facebookra egy posztot, amiben egyszerűen csak egyes emberek beteges, deviáns szexuális magatartását ítélem el?
Enyhe baloldali liberális politikai kultúra jellemzi.
Bár most volt egy felmérés a jobboldali konzervatív erők fogják nyerni a következő választást ha minden így megy tovább mert az embereknek elegük van abból amit az országgal a liberális zöld pártok csináltak pár év alatt.
A demokrácia fokmérője nem a szélsőségesen liberális szólásszabadság, hanem a hatalom megoszlása.
Ebben az észak-európai országok a világ élmezőnyében vannak, míg a kelet-európaiak a még épp demokratikus kategóriába esnek jellemzően.
Innen nézve ott van diktatúra onnan nézve pedig nálunk.
A különbség csak annyi, hogy bárhonnan is nézem nekünk kilóg a seggünk a szakadt gatyából ők meg nagyon jól élnek.
Bár lehet hogy fideszes szemüvegen keresztül ez is másképp látszik a rózsadombról.
2, 3: Függetlenül attól, hogy mit mondanak a nyugati baloldali vezetésű szervezetek, szerintem nincs igazad. A demokrácia fokmérője egyrészt a szólás és sajtószabadság, másrészt az aktuális kormány választáson történő leválthatósága népi elégedetlenség esetén.
Az, hogy a kormánypárt az intézményeken keresztül önmagát ellenőrzi a hatalmi ágak szétoszlásának köszönhetően, illetve az ötlet, hogy az ellenzéknek is hatalmat kell adni két választás között, szintén jó lenne ha megvalósulna és a maximális demokráciához kell is, de inkább az utópia kategóriába sorolnám.
Ennek megfelelően egyelőre Magyarország a világ egyik legdemokratikusabb országa, persze még kérdés, hogy mi lesz 2022ben.
"hanem a hatalom megoszlása. Ebben az észak-európai országok a világ élmezőnyében vannak":
Ügyesen megosztották a hatalmat a szélsőbaloldali pártok egymás között, igen.
Abszolút demokratikus.
Az a baj, kedves kérdező, hogy te nem vagy tisztában a szólásszabadság jelentésével. A szólásszabadság azt jelenti, hogy az ÁLLAM téged nem ítélhet el csak azért, mert nem ért egyet a kijelentéseddel. Szóval te, mint Ericsson dolgozó, nyugodtan mondhatsz azt a melegekről, amit akarsz (persze csak addig, amíg az nem minősül közösség elleni uszításnak), és a svéd állam téged békén fog hagyni.
Ez viszont nem jelenti azt, hogy az Ericssonnak vagy a Facebooknak tolerálnia kell azt, ha valaki másokat sértő kijelentéseket tesz. Az Ericsson és Facebook magáncégek: az Ericsson ebben az esetben a munkáltatód, tehát rá az állam törvényei, illetve a veled kötött munkaügyi szerződés vonatkozik, míg a Facebook egy szolgáltatást biztosít számodra, bizonyos szabályokkal, amik egy szabályzatban össze vannak foglalva. Az Ericsson téged ugyanúgy elbocsátana, ha azt tennéd ki a Facebookra, hogy a Björn meg a Peter nevű munkatársaid hülyék, alkalmatlanok, és nem mellesleg a pokolra fognak jutni. A Facebook szabályzatában meg le van írva, hogy faji, nemi, vallási stb. kisebbségek elleni gyűlöletkeltésért kitiltás jár, és te ezt elfogadtad, amikor regisztráltál a Facebookra.
Egyébként csendesen hozzáteszem, hogy a kisebbségek elfogadása alapvetően nem baloldali dolog, mint ahogy a liberalizmus is a Nyugaton jobbközép ideológia, mert ott a jobb/bal oldalt általában nem a szociális, hanem a gazdasági problémák mentén választják el. Jelenleg Svédországban a kormány a Szociáldemokrata Párt és a Zöld Párt koalíciójából áll, akik nagyjából egy szavazóblokkot képeznek a Centrista Párttal (gazdaságilag liberális, decentralizáció-párti), a Liberális Párttal (gazdaságilag liberális-konzervatív, szociális ügyekben inkább liberális, mint baloldali), és a Baloldali Párttal (gazdaságilag szocialista, feminista, euro-szkeptikus). Az ellenzéket a Mérsékelt Párt (liberális-konzervatív párt), a Svéd Demokraták (nacionalista, konzervatív, gazdasági ügyekben agnosztikus párt), és a Kereszténydemokraták (konzervatív) képviselik. Mit szeretnél még? Szinte az összes ideológia le van fedve. Mindenki számára ott a lehetőség, hogy arra a pártra szavazzon, ami neki tetszik. A svéd szélsőjobb azért impotens, mert képtelenek a kompromisszumra, márpedig a svéd politika alapvetően erre épül. Egyik párt sem képes egyedül kormányozni, ezért minden párt kénytelen együttműködni a többi párttal.
"amíg az nem minősül közösség elleni uszításnak":
Ki dönti el, hogy mi minősül annak és mi nem? Ez a kiskapu Finnországban elég volt ahhoz, hogy bíróság elé állítsanak egy politikust, amiért idézett a Bibliából.
"A szólásszabadság azt jelenti, hogy az ÁLLAM téged nem ítélhet el":
Ezért van Fehéroroszországban is szólásszabadság meg demokrácia. Az állam nem csinál velem semmit, ha rendszerellenes dolgokat osztok meg(más a helyzet persze ha az utcára is kimegyek), viszont az állami befolyás alatt lévő munkahelyen már más a helyzet.
"gyűlöletkeltésért": Mi a gond a gyűlöletkeltéssel? Ki mondja meg hogy mi számít annak és mi nem? Ha minden, ami gyűlöletkeltés, törvényileg is annak számít, akkor most börtönbe kéne zárni a baloldaliakat, amiért gyűlöletet keltenek Mészárossal és a barátaival szemben? Ha megtámadnák a földet az ürlények, az gyűlöletkeltésnek számítanak, ha ürlényellenes posztokat teszek ki? (pedig a többségük rendes és nem akartak a földre jönni)
"mert ott a jobb/bal oldalt általában nem a szociális, hanem a gazdasági problémák mentén választják el":
Igen, mert a politikai palettát teljesen befoglalta a baloldal, bekebelezve a történelmi jobboldali pártokat is. Aki másképp gondolkozik, az automatikusan szélsőjobboldali és kitaszított lesz. Fehéroroszországban is ilyesmi történt a rendszerváltás után, persze most már kezd felébredni a nép.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!