Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Támogatjátok a faji, nemi,...

Támogatjátok a faji, nemi, vallási kvóták bevezetését?

Figyelt kérdés

Egyes politika csoportok egyre inkább kvótákat követelnek, így az utóbbi években, évtizedekben terjedőben van a jelenség.

- Norvégiában, Svédországban a parlamenti mandátumok kapcsán írták elő, hogy a helyek felét nőként született egyéneknek kell betölteni. Norvégiában a nagyvállalatok igazgatótanácsában is a nők arányának legalább a 40%-ot el kell érni.

- Németországban a részvénytársaságok felügyelőbizottságában kell a nőknek minimum 30%-ot képviselni, de ezt a kvótát 40%-a növelik majd.

- Malajziában, Indonéziában etnikai, faji kvóták vannak érvényben a felsőoktatásban, hivatalokban és az élet számos területén.

- Brazíliában 2012-ben vezettek be faji kvótákat az állami oktatásban, hogy visszaszorítsák a felülreprezentált fehéreket és előnyben részesítsék a felsőoktatásban a társadalmi arányukhoz képest alulreprezentált feketéket és indián őslakosokat. Az állami finanszírozású képzési helyeket a népességen belüli etnikai arányoknak megfelelően kell elosztani.

- A brazíliaihoz hasonló Numerus Clausus rendszer működött korábban Magyarországon is a két háború között, ami előremutatóan már 1920-ban kimondta, hogy "arra is figyelemmel kell lenni, hogy az ország területén lakó egyes népfajokhoz és nemzetiségekhez tartozó ifjak arányszáma a hallgatók közt lehetőleg elérje az illető népfaj vagy nemzetiség országos arányszámát, de legalább kitegye annak kilenctizedrészét.”

- A magyar szabályozást általában antiszemita törvénynek tartják, habár abban nincs szó zsidókról, minden népre egyformán vonatkozott, ilyen szempontból nem volt diszkriminaitív. Hasonló szemléletű felvételi szűrést, keretredszert egyes intézmények, amerikai egyetemek is bevezettek a XX. században (pl. Harvard, Yale).

- Manapság is születnek hasonló intézményi szabályozások Nyugaton. Néhány éve a brit BBC állami médium vezetett be nemi, faji kvótákat. A megfogalmazott cél, hogy a dolgozóik 50%-a nő, 15%-a fekete vagy dél-ázsiai származású, 8% LGBT legyen, így szorítanák vissza a vezetőség szerint eddig túlreprezentált fehér, heteroszexuális férfiakat.



2020. jún. 6. 13:03
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
72%
A kvótákat semmiképp se támogatom, de mindenképp nagyobb hangsúlyt kell fektetni a hátrányos helyzetből indulú kisebbségek felzárkóztatásában és ki kell tűznünk magunk elé célnak, hogy mindenkinek egyenlő esélyei legyenek az életben, függetlenül attól, hogy milyen körülmények közé született. Ez persze elérhetetlen cél, de ennek ellenére törekedni kell rá.
2020. jún. 6. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
24%
Parlamentben és egyéb döntéshozó fórumokon támogatnám, ezeknek ugyanis pont az a funkciója, hogy valamennyire leképezze a társadalmat.
2020. jún. 6. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
50%

12-es!

A mai "magyar"parlamenttől semmi sem képezné le reálisabban a társadalmat.

2020. jún. 6. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
75%

A meritokrácia lényege az, hogy mindig a legalkalmasabb egyének kerülnek vezető pozícióba, míg az arisztokráciában vagy a plutokráciában a származás vagy a vagyon dönti el, kinek lehet joga, lehetősége bekerülni. A magyar bíróságon, amikor egy fiatalkorút ítélnek el (nem tudom már milyen fokon), a három bíróból legalább egynek nőnek kell lennie, mert a nők empatikusabb magatartása ellensúlyozhatja a férfiak tárgyilagosságát (vagy akár szigorát). De akár Libanont is említhetném, ahol vallási hovatartozás szerint kaphatnak bizonyos politikai helyeket a politikusok.

Magyarországon nincs faji meghatározás, a fehér, a barna, a mulatt, a sárga, a vörös és a fekete mind magyarnak számít, mint ahogyan teljes vallási tolerancia (a világon elsőként - Erdélyben), vallásilag nagyrészt homogén (keresztény) az ország, nemek tekintetében ugyanaz a jog illeti meg elviekben a nőt is és a férfit is.

Nagyon kevés problémára lehet megoldás a kvóta, sőt, a kvóta inkább feszültséget kelt, mintsem csitítaná azt. Gondoljunk bele az amerikai filmek kvótafeketéire, az ún. néger rendőrfőnökre, vagy akárcsak az európai migránskvótára. Valóban jobban működhet egy vállalat, egy ország, magasabb lehet egy egyetem színvonala, ha kötelezően bevesznek a soraikba olyan egyéneket, akik nem érdemeikkel, hanem csupán testi/születési adottságaikkal kerültek be? Ha pedig két egyforma képességű, ám másban különböző ember közül kell választani, miért éppen a kvótáé lenne az utolsó szó? A megoldás a legtöbb esetben nem a kvóta, hanem a nevelés, megértetés, a felzárkóztatás. Ám ha ez mégse megy, akkor valami mély szociális, pszichológiai, biológiai, mi több, történelmi gyökere van annak, hogy miért kevesebb az adott csoport reprezentálása és több egy másiké.

2020. jún. 6. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
100%
Mai liberalizmus: azért kerüljön valaki egy posztra mert fekete, arab, nő stb. A hozzáértés nem számít. Kommunizmus 2.0
2020. jún. 7. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

7-es!!


Te liberálisként támogatnád a kvótarendszert?? Milyen liberális vagy Te? A liberálisok szabadelvűek és az egyéni szabadságjogokért küzdenek, nem a kvótákért... a két fogalom szöges ellentétben áll egymással

2021. okt. 7. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!