Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Támogatjátok a faji, nemi,...

Támogatjátok a faji, nemi, vallási kvóták bevezetését?

Figyelt kérdés

Egyes politika csoportok egyre inkább kvótákat követelnek, így az utóbbi években, évtizedekben terjedőben van a jelenség.

- Norvégiában, Svédországban a parlamenti mandátumok kapcsán írták elő, hogy a helyek felét nőként született egyéneknek kell betölteni. Norvégiában a nagyvállalatok igazgatótanácsában is a nők arányának legalább a 40%-ot el kell érni.

- Németországban a részvénytársaságok felügyelőbizottságában kell a nőknek minimum 30%-ot képviselni, de ezt a kvótát 40%-a növelik majd.

- Malajziában, Indonéziában etnikai, faji kvóták vannak érvényben a felsőoktatásban, hivatalokban és az élet számos területén.

- Brazíliában 2012-ben vezettek be faji kvótákat az állami oktatásban, hogy visszaszorítsák a felülreprezentált fehéreket és előnyben részesítsék a felsőoktatásban a társadalmi arányukhoz képest alulreprezentált feketéket és indián őslakosokat. Az állami finanszírozású képzési helyeket a népességen belüli etnikai arányoknak megfelelően kell elosztani.

- A brazíliaihoz hasonló Numerus Clausus rendszer működött korábban Magyarországon is a két háború között, ami előremutatóan már 1920-ban kimondta, hogy "arra is figyelemmel kell lenni, hogy az ország területén lakó egyes népfajokhoz és nemzetiségekhez tartozó ifjak arányszáma a hallgatók közt lehetőleg elérje az illető népfaj vagy nemzetiség országos arányszámát, de legalább kitegye annak kilenctizedrészét.”

- A magyar szabályozást általában antiszemita törvénynek tartják, habár abban nincs szó zsidókról, minden népre egyformán vonatkozott, ilyen szempontból nem volt diszkriminaitív. Hasonló szemléletű felvételi szűrést, keretredszert egyes intézmények, amerikai egyetemek is bevezettek a XX. században (pl. Harvard, Yale).

- Manapság is születnek hasonló intézményi szabályozások Nyugaton. Néhány éve a brit BBC állami médium vezetett be nemi, faji kvótákat. A megfogalmazott cél, hogy a dolgozóik 50%-a nő, 15%-a fekete vagy dél-ázsiai származású, 8% LGBT legyen, így szorítanák vissza a vezetőség szerint eddig túlreprezentált fehér, heteroszexuális férfiakat.



2020. jún. 6. 13:03
A kérdező szavazást indított:
Igen, ez egy jobb, igazságosabb társadalomhoz vezet, csökkentheti az aránytalanságokat.
Nem, mivel ez igazságtalan. Ne a születési adottságok (etnikum, nem, származás, vallás) számítson, hanem a tudás, tehetség, rátermettség, szorgalom.
Mindegy, hogy ki, hogyan, mi alapján kap meg egy helyet, pozíciót, a lényeg, hogy helyt álljon, végezze a feladatát.
35 szavazat
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
96%
Ilyenek nem támogatnék semmilyen többség de kissebbség javára sem, a Numerus Clausus is a tudatlanság bizonyítéka volt, azok akik megszavazták főleg azok tehettek róla. Ha pl. irigyek lehettek egy tanult vallási kissebbségre, hogy milyen pozíciókat töltöttek/töltenek be az akkori társadalomban, őket tudással lehetett volna versenyre késztetni, de ez nem ment az akkor előljáróknak. Ezért választhatták ezt az eszközt, ami a Numerus Clausus volt.
2020. jún. 6. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
NEM!!!
2020. jún. 6. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
0%
Működhet jól, ha rendesen ki van dolgozva.
2020. jún. 6. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 qkker1 ***** válasza:
100%
Nem.
2020. jún. 6. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Én azt nem értem, hogy egy mérnöki szakon hogyan fog ez kinézni.

A matekot nem érdekli a bőrszíned.

Oké, kerüljön be, de utána hogyan tovább?:D

2020. jún. 6. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Most elképzeltem, ahogy áll a cigánygyerek az Analízis könyv fölött és

ezerrel nácizik meg rasszistázik, de nem adja magát:D

2020. jún. 6. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
7%
Mint liberális egyértelműen támogatom. A fehéreknek (különösen a fehér keresztény férfiaknak) akik a társadalom elnyomói mindenképp el kéne őket lehetetleníteni, a privilégiumaikkal csak korlátoznak olyan elnyomott kisebbségeket mint a romák, feketék, muszlimok. Ezt a társadalmi igazságosság keretében fel kell számolni.
2020. jún. 6. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
30%

"Oké, kerüljön be, de utána hogyan tovább?:D"


Bizonyos társadalmi rétegeknek már a bekerülés is elérhetetlen cél, és nem a képességük miatt. Nem feltétlen Magyarországra gondolok, ahol ilyen szempontból nem olyan vészes a helyzet.

2020. jún. 6. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

"A fehéreknek (különösen a fehér keresztény férfiaknak) akik a társadalom elnyomói mindenképp"


Ezt végképp nem értem.

A világ nagyrészén nincs is fehér ember.

Kína, India, Japán, Latin Amerika, Afrika.

Hogy tudná a fehér ember elnyomni.

2020. jún. 6. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

#8 "Bizonyos társadalmi rétegeknek már a bekerülés is elérhetetlen cél, és nem a képességük miatt."

De soha nem azzal segítesz ha érdem nélkül vagy kevesebb eredmény alapján is bekerülhet, hanem azzal ha egyenlő módon versenyezhet a bekerülésért, mert segítesz neki elérni ugyanazt.

A kvóta olyan, mintha azt mondanád, hogy bizonyos embereknek nem kell a Himalája csúcsára felmásznia ahhoz, hogy felkerüljön a neve azok listájára akik megmászták a Himaláját. Ettől ő még nem tudta megmászni és nem érte el azt az eredményt, de felkerül a neve a listára, míg sok másik embernek aki meg majdnem felért, éppen csak kicsivel maradt le a csúcsról, az meg nem kerül a listára a jobb teljesítményével.

Abban kell segíteni az ilyen embereknek, hogy jobb felszereléseket kapjon, hogy legyen pénz amiből hegyet mászhat, gyakorolhat stb. hogy ő maga is képes legyen megmászni azt a csúcsot.

Azoknak a bizonyos társadalmi rétegeknek nem ezzel kell segíteni.

Gondolom azt nem szeretnéd ha olyan orvos műtene meg aki a kvóta miatt jutott csak az állásához és nem a képességei alapján. Éppen így lenne minden más hellyel is, legyen az politikus, vezető vagy kutató.

2020. jún. 6. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!