Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az EU-nak, NATO-nak és Oroszor...

Az EU-nak, NATO-nak és Oroszországnak, Szerbiának, Ukrajnának sikerülhet rendezni a koszovói és krími konfliktust, megegyezni a vitákról?

Figyelt kérdés
Mikor, milyen rendezés várható a területi, szuverenitási vitákban?

2020. máj. 3. 13:24
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

le van rendezve


koszovó független, a krím az oroszoké, a szerbek meg az ukránok meg sírnak

2020. máj. 3. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Ez a helyzet, de a dolog nincs lerendezve, ezért van konfliktus.

Szerbia nem ismeri el Koszovó egyoldalúan kikiáltott függetlenségét, ahogyan Ukrajna sem ismerte el a Krími Köztársaság, Szevasztopol elszakadását, majd a csatlakozásukat az Oroszországi Föderációhoz.

Inkább revizionista politikát folytat a szerb és az ukrán kormány és szeretnék visszaszerezni az elvesztett területeiket.

Közben EU integrációra is vágynak. Csak fontos különbség, hogy az EU, Brüsszel a Balkánon inkább a status quo-t támogatja és próbál nyomást gyakorolni Szerbiára, hogy fogadja el a déli autonóm tartománya elszakadását, addig Ukrajna esetében a régi (1954 és 2014 közötti) határok visszaállítást szorgalmazza. Csak ugye ez utóbbinál viszont nem az EU, NATO van az erősebb hatalmi pozícióban, hanem inkább Oroszország.

2020. máj. 3. 13:45
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Nyilván ezt mondják, mert azért kell hallatni a hangukat. De az ügyben semmilyen fordulat nem lesz, ezt minden résztvevő tudja. Szerbia meg Ukrajna soha nem lesznek az EU tagjai, mert kínai és orosz befolyás alatt állnak.
2020. máj. 3. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Én is úgy vélem, hogy a rendezés alapja végül alapvetően a mostani helyzet elfogadása lesz. A történelem szekerét már nem lehet visszaforgatni, Koszovó, Krím nem fog már visszatérni Szerbiához, illetve Ukrajnához.


A megegyezés, végleges jogi rendezés még messze van ezekben a konfliktusokban, de végül Belgrádnak és Kijevnek muszáj lesz elfogadni a veszteséget. Azonban, hogy hajlandók legyenek a kiegyezésre, el tudják fogadtatni otthon a hazai közvéleménnyel az egyezményt és ne érezzék úgy, hogy totális vereséget szenvedtek a szeparatistáktól és az őket támogató NATO-tól, Oroszországtól, szükség lesz valamilyen kompromisszumos rendezésre, engedményekre mindegyik fél részéről.


Koszovó és Albánia nem egyesülhet a jövőben sem és a szerbek különleges előjogokat kapnának a koszovói szerb templomok tekintetében, illetve szükség lehet területcserékre is a végleges rendezéshez, mivel különösen az észak-koszovói szerbek számára elfogadhatatlan, hogy albán uralom alatt éljenek, illetve a Presevo völgyi albánok Szerbiában szívesen csatlakoznának Koszovóhoz.


A Krím helyzete annyiban még komplikáltabb, hogy nem csak egyoldalúan, jogtalanul kiáltotta ki a függetlenségét, de utána csatlakozási kérelmet nyújtott be Oroszországnak és csatlakozott hozzá, így egy területet erőszakkal egyik országtól egy másik országhoz csatoltak, ami még inkább érzékeny téma a nemzetközösségben, nemzetközi jog tekintetében.

Itt kompromisszumos, Ukrajna és szövetségesei számára is elfogadható megoldásként, végleges rendezésként felmerülhet, hogy végül Koszovóhoz hasonlóan a Krím is inkább független, ENSZ tag állammá válna majd hosszú távon. Vagy pedig valamiféle megosztott, közös szuverenitása lenne Oroszországnak és Ukrajnának a félszigeten.

2020. máj. 3. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!