Sokan miért gondolják, hogy a Brexittel szívnak az angolok, mikor az egyik ott élő magyar ismerősöm állítja, hogy jól fognak járni?
"És ő csak jobban tudja, ha személyesen is ott él már régóta és nem is fog hazajönni. "
Én meg Magyarországon élek mióta megszülettem, de szerinted tudom milyen következményei lennének annak, ha a Jegybank holnap 2%ponttal növelné a jegybanki alapkamatot, a kormány meg 6,2%-os vámot vetne ki a Kínára, miközben a paksi atomerőmű szerződésének 16. bekezdésének a 14 paragrafusában a veszélyes hulladék gazdálkodásának a földrajzi költségmegosztásról és visszatérítési követelményekről érvényét vesztené?
Az, hogy ott él még nem ruházza fel olyan tudással, ami nemzetközi szerződések és gazdasági paradigmaváltás következményeit lenne képes elemezni és értelmezni.
A britek még ki sem léptek ténylegesen az EU-ból, de már most több becsődölt és kiköltözött céget könyvelhetnek el, miközben a külföldi munkavállalók (értsd.: keleti európai gazdasági bevándorlók, mint amilyen a barátod) eredeti problematikáját nem oldották meg, továbbra is ott lehetnek, dolgozhatnak, élhetnek stb.
Sokan szimplán hisznek a mesékben amikkel tömik őket. Ilyen volt amikor nálunk ment a beetetés, hogy majd te is nyithatsz cukrászdát Bécsben ha belépünk az EU-ba, de ilyen volt a határok nélküli Európa, az egyenlő jogú tagállamok meséje és hogy az emberi jogok a legfontosabbak.
Aztán a valóság mindig szembe jött, 2004 után is csak az tudott cukrászdát nyitni Bécsben akinek volt rá pénze - de az meg gond nélkül megtehette a csatlakozás előtt is. A belső határokon sorban állítják vissza "ideiglenesen" az ellenőrzéseket, egyenlő jogú tagállamok helyett az létezik hogy vagy tapsolsz a német, brit véleménynek vagy kötelezettség szegő vagy ahol baj van a jogállamisággal és fel kell függeszteni a szavazati jogodat, miközben a magyar köztársasági elnöktől meg lehet tagadni a belépést a szomszédos országba, életben maradhatnak a Benes dekrétumok amik egy népcsoport kollektív felelőssége alapján büntetnek, el lehetett venni az állampolgárságát embereknek és meg lehetett tiltani nekik az anyanyelvük használatát - persze csak ha magyarokról van szó.
A britek döntöttek. Hogy jól vagy rosszul, azt az idő majd eldönti, de ez az ő joguk, ő életük. Attól hogy anyagilag egyes nagy cégek tuti rosszabbul járnak és talán sok kisember is, még lehet hogy a briteknek megéri.
Nekem megérné hogy kicsit rosszabbul éljek ha cserébe visszakaphatom a saját országom feletti irányítást. A brexire szavazók nagy része is valószínűleg úgy gondolta, hogy a jövedelmük esetleges csökkenésekor is jobban járnak a kilépéssel.
Az ismerősödnek bárminemű végzettsége a témában van vagy ő is mosogatni ment ki?
Még nem lehet tudni, hogy fognak kijönni ebből a britek de rövid távon eddig veszítettek vele és nem hinném, hogy a következő pár év majd diadalmenet lesz.
2016 előtt 2% fölötti gdp növekedéseket tudtak aztán most ez szépen lement 1% közelébe. A tavalyinál rosszabb növekedést utoljára 2009-ben tudtak.
A nagy nettó befizető azt tudod mit jelent? A költségvetésének az 1-1,5%-át költötte az állam az EU-ra. (kb. ennyit költ mindenki, aztán hogy mennyit kap vissza az változó de azért mondjuk ha nem is egy az egyben támogatásként de az ország cégein keresztül elég sok áramlik vissza, pl. a magyar közbeszerzéseken osztrák cégek nyerik el a legtöbb pénzt)
Lépéselőnybe kerülnek és a saját igényeiknek megfelelően alakíthatják a kereskedelmi megállapodásaikat és apolitikájukat persze.
Nyilván ezt úgy fogják megtenni, hogy az EUnak a lehető legjobban betartsanak.
Mivel a nyugati országok elsősorban a keletieken igyekeznek majd leverni a következményeket, mi is szívni fogunk mint a torkosborz.
Azért, mert a külkereskedelem nem úgy működik, hogy egyik napról a másikra átvált az angolszász országokra való kereskedelemre a többi Európai Uniós országgal való kereskedelemről.
Kereskedelmi szerződéseket úgy köt két ország, hogy mindketten úgy érzik hogy nyertek belőle valamit, és ez a folyamat 7-10 évbe telik.
Példa: az EU és Kanada közötti CETA tárgyalás 2009-ben kezdődött el, és az utolsó aláíró, Belgium 2017-ben írta alá a szerződést magát, de a törvénybe iktatás még az országok felében nem történt, és bizonyos országokban még ennek sem örülnek.
Lényegtelen, hogy mekkora gazdaság a briteké, mivel másokkal nincsen kereskedelmi szerződésük amikor teljesen kilépnek, és olyan pozícióban akarnak egyezményt hogy nagyot nyerjenek rajta, nem fogják megkapni és helyette a többi angolszász kihasználja őket.
Azért a barátod ne fogadjon erre nagyobb összeggel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!