Románia az I. világháború végén miért nem annektálta a Tiszántúlt is?
Figyelt kérdés
Persze nem mintha hiányzott volna, mert akkor lehet most én is román állampolgár lennék, de furcsa, hogy Budapestig is eljutottak, a magyar haderő megszűnt létezni, etnikailag már amúgy is igazságtalanul húzták meg a határokat 1920-ban és mégis kivonultak a Tiszántúlról pedig simán maradhattak volna. Nem igaz?2019. nov. 6. 20:00
1/9 anonim válasza:
A nagyhatalmak abba már nem mentek bele.
2/9 anonim válasza:
Még elhitték a sok kamu dumát hogy Felvidéken meg Erdélyben nincsennek magyarok csak a 19 században magyarizált románok/szlovákok, de akkora hazugságot már ők se vettek be hogy a Tiszántúl is román többségű.
3/9 anonim válasza:
2-s nem nem. Tudták azt jól hogy így is sok magyarlakta terület van alapból ott. Direkt a vasútvonalak mentén húzták a határt, ami összekapcsolta volna a határt, de erről van egy térkép is, hogy végigmegy Jugoszláviátol Csehszlovák határig a vasút
4/9 anonim válasza:
Az európai antanthatalmak gyengeségét mutatja ez a békediktátum, mert megalázni csak olyan nemzetek szoktak egy másikat, amelyik vetélytárs tud lenni. Nem véletlen van az, hogy az amerikai békejavaslatok Erdélyt független nemzetként képzelték volna el és egyedül Horvátország és a szerbek által lakott területeket lettek volna elcsatolva ezen kivül, bár azt nem állítom ha amerikai döntőbiráskodás lett volna, akkor tényleg ez lett volna, de volt ilyen tervezet az amerikaiaktól, ami a kb 20 milliós nemzetből meghagyott volna kb 14-15 milliót, és körülbelül csak 1 millió került volna határon túlra.
5/9 anonim válasza:
Mert tisztában voltak vele, hogy egy annyira megcsonkított országot már nem lehett volna ősellenségnek kikiáltani, mert mindenki rajtuk röhögött volna. Ezért meghagytak annyit Magyarországból, amit még kis jóindulattal országnak lehet nevezni és így hosszú évtizedekre megvan az a nép, amivel elalvás előtt a román anyukák ijesztgethetik a gyermekeiket.
6/9 anonim válasza:
Mert rájuk szóltak a nagyhatalmak.
7/9 anonim válasza:
Mert időközben (amíg a Tiszántúl román megszállás alatt volt, addig a magyar vörös hadsereg északi útján nem kevés területet szerzett vissza a megszálló Csehszlovákoktól. A nyugat rettegett a kommunizmus terjedésétől Európában (Magyarország volt az első kommunista ország Európában Szovjet-Oroszországon kívül), ezért Clemenceau ígéretet tett, hogy ha a vörös hadsereg visszavonul a Csehszlovák demarkációs vonal mögé, akkor visszakapjuk a Tiszántúlt. A vörös hadsereg vissza is vonult, ám a románok ott maradtak, úgy kellett őket nyugati nyomásra visszaküldeni a Debrecen- Békéscsaba vonal mögé, ugyanis az Antantnak is kezdett eléggé kellemetlen lenni Románia viselkedése.
8/9 anonim válasza:
Azért, mert ebben nem Románia döntött, hanem az Entente, azaz az Antant.
A mai magyar-román országhatár azért van ott ahol, hogy az országhatárral párhuzamos stratégiailag fontos Szatmárnémeti-Nagyvárad, Arad-Temesvár vasútvonal román, azaz Entente területen legyen.
A világon senkit nem érdekelt, hogy milyen nemzetiségű népek laknak arra, milyen nyelven beszélnek a vonatok utasai.
A Tiszántúl Romániának ítélése viszont már a kérdésben döntő Franciaország és Anglia szerint is túlzás lett volna. Ha minden igényt kielégítettek volna Magyarország rovására, akkor Magyarországból nem sok maradt volna, se Pécs, se Sopron, se Balassagyarmat és ugye a Tiszántúl sem. No nem mintha így sok maradt volna.
9/9 anonim válasza:
Magyarország román megszállása: [link] ...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!