Nagy Britanniában miért nem a Brexit-ellenes pártok erősödnek?
Tudod hogy van ez,
Nem lehet referendumot tartani amíg ki nem jön a kormánynak tetsző eredmény (Neverendum), mert az nem demokratikus.
Ugyanakkor újra meg újra előrehozott választást tartani azt lehet, mert nem tetszik az előző választás eredménye. Ezt lehet addig csinálni, amíg ki nem jön a Tory-nak tetsző parlamenti felállás
Rengetegen vannak ellene - Igen, és mellette is. Azt nem tudhatjuk pontosan hogy most hogy állnak az erőviszonyok. Hiába mondják azt hogy valamennyivel többen vannak a kilépést ellenzők, ez semmit nem jelent. A népszavazás előtt is stabilan 51-55%-ot mértek a közvéleménykutatók a maradást támogatókra, és mégis valahogy más lett az eredmény.
Rengeteg új probléma forrását nyitják meg - A kilépéspártiak szerint pedig rengeteg probléma van abból hogy az Unióban van az ország.
Kis többséggel nyertek - Teljesen irreleváns, megvoltak előre lefektetve a szabályok. Kis többség az 51,9% de még így is több mint a 48,1%-os kisebbség.
Azt előre lehetett tudni hogy nagyon sok negatív hatása lehet esetlegesen a kilépésnek. Ezt egy percig sem vitatom. Az, hogy voltak esetleg olyan szavazók, akik nem tájékozódtak megfelelően, az sajnos benne van a demokrácia működésében.
Azért nem lehet megkérdezni az embereket, mert ha a maradás győzne, akkor felülírnák az előző eredményt, amit egyszerűen nem lehet megtenni egy demokráciában. Főleg mindössze 3 évvel az előző szavazás után.
Van a népszavazásnak egy eredménye, ez egy eldőlt kérdés. Ha az lenne egy új népszavazás kérdése, hogy Johnson dealjét szeretnék inkább az emberek, vagy no deal Brexitet, az elfogadható lenne. Mivel ahogy mondod, a pontos részletei nem voltak tisztázva a kilépésnek. Ahogy egyébként ez kb. minden népszavazással így van, a szakpolitikai kérdéseket a legtöbbször nem rakják a nép elé, sokszor törvényileg is korlátozva van, hogy mit lehet népszavazásra bocsájtani.
De az, hogy kilép az Egyesült Királyság az Unióból, az feketén-fehéren tisztázva van. A pontos részletekről lehet vitatkozni, tárgyalni, egyezkedni, és ez történik most egy ideje már.
Valóban, a parlament felülírhatja, ezt senki nem vitatja, a jogosultságuk megvan rá. Pontosan ezért is örülök, hogy egyelőre Corbyn biztosan nem fog kormányra kerülni, mert belőle kinézném hogy ilyesmi lépésekre vetemedne. Bár tegyük hozzá, ennyi erővel gyakorlatilag a világon nincsen olyan szavazás vagy szabály ami kötelezhetné a politikusokat, a fennálló törvényeket is meg lehet változtatni, ilyen vagy olyan módon egy parlamenti többséggel.
Én egyrészt az eredeti kérdésre válaszoltam, másrészt arról írtam, hogy egy demokratikus államban minek kellene következnie az eddig ismertek alapján. És pontosan ez az oka annak, hogy nem gyengül, sőt talán erősödik is a konzervatívok támogatottsága, mert a demokrácia alapelveit a legtöbb brit állampolgár elfogadja. És bizony úgy néz ki, lesznek a konzervatív szavazók között olyanok is szép számmal, akik ezt megértik és annak ellenére szavaznak majd Johnsonra, hogy alapvetően a maradás pártján álltak.
Van még néhány hét a választásokig, addig még sok minden változhat. Egyáltalán nem biztos, hogy maradnak a közvéleménykutatások által most közölt népszerűségi adatok, így egyáltalán nem biztos az sem, hogy a konzervatívok nyernek. Jelenleg valóban ők állnak nyerésre a közvéleménykutatók szerint, ezért is tettem fel a kérdést. Viszont egyrészt ez még változhat, másrészt ahogy a népszavazás vagy az előző előrehozott választás is meglepetést hozott, úgy ez sem egy elkönyvelhető győzelem még szerintem. Ha pedig nem nyernek akkor már korántsem érzem azt sem biztosnak, hogy valóban kilépnek, hiába kezelik ezt sokan már eldöntött tényként.
Azt pedig továbbra sem gondolom, hogy az emberek a demokrácia védelmében szavaznának a konzervatívokra, akkor is ha egyébként nem értenek velük egyet. Biztos van ilyen is, de azt semmiképp nem hinném, hogy ez egy tömeges jelenség.
Azt pedig szintén nem értem, hogy miért találod lehetetlennek azt, hogy valaki előzőleg a kilépésre szavazott, mostanra viszont meggondolta magát és ezért akár képes megtenni a megfelelő lépést a választásokkor. Az elmúlt hónapok miatt és amiatt, hogy most már valamivel tisztábban látszanak a kilépés lehetséges következményei, ez sem annyira elképzelhetetlen szerintem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!