Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A kommunizmus miért bukott meg?

A kommunizmus miért bukott meg?

Figyelt kérdés
Most tanuljuk a suliban a kommunizmust de a tanárunk nem igen részletezi a dolgokat engem meg érdekelne a dolog. Tehát miért nem müködött a terv gazdálkodási modell a nyugati rendszerhez képest?

2019. szept. 26. 16:22
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:

#18

De nem terv- hanem piacgazdaság van (még ha szocialista, akkor is).

2019. nov. 16. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes a hasonlóság.Kim Ir Szen és Csautsescu is nagyon népszerű volt a hatalma elején,rajongott a lakosság értük.

Csau mindig külön úton járt a szocialista kereteken belül is.Bukarest akkoriban a "Kelet Párizsa volt".

Mondjuk ezt Phenjanról nem lehettet soha elmondani.

Láttuk,Csau hogyan végezte 1989 decemberében.Csúnya volt.

2019. nov. 16. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:
72%

#22

Csau még kommunista vezetők közt is normálisnak minősült, akkor mentek félre a dolgok, mikor az Észak-koreai rendszert akarta lemásolni. A románok pedig addig bírták ezt, ameddig.

2019. nov. 16. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:
Szerintem nem bukott, nem bukhatott meg, hiszen föl se sikerült építeni, már az "oda vezető úton" rájöttek, hogy pszichológiailag képtelenség. Ezért átnyergeltek a nagy társadalomépítók a nyakló nélküli liberalizmusra.
2019. nov. 17. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:
100%

Filozófiai ok az alap, és a hibás filozófia gazdasági következményekkel járt.

Kommunizmus: Mindenki képessége szerint dolgozik ergo vesz részt a társadalmi munkamegosztásban, és a megtermelt javakból szükséglete szerint részesül.

Lehetetlen, mert maximumot kihozni akkor tudsz a munkádból, ha belső késztetést érzel, motivációd van. (lehet ez anyagi vagy szellemi motiváció) Az egy melósnak nem motiváció hogy majd mindenki szükségletét kielégíti. Mindenki a saját boldogulása végett dolgozik, egyszerűen ilyen az emberi természet. Ezen semmilyen filozófia nem tud változtatni, mert ösztön diktálja.

Szükséglet pedig nagyon nem értelmezhető fogalom. Van akinek nagy élettérre van szüksége, vagy aki eléldegél egy garzonban. Van akinek 24-25 fokra fűtött lakás komfortos, van akinek 19-20 fok. Stb. Szóval kinek mi a szükséglete az nagyon nem egyforma. Az hogy egy társadalomban te nem vagy kvalifikált munkaerő, fizikai munkában mg nincs motivációd kimagaslóan teljesíteni, de a szükségleted sokszorosa egy szorgalmas jól képzett dolgozónak...Ez azt jelenti hogy a szorgalmas azért dolgozik, hogy a lusta kényelemszeretőt eltartsa. Nem így vagyunk összerakva hogy ezt ne vegyük észre egyén szinten..Később ez társadalmi feszültséget szül, és forradalomhoz vezet.

Tervgazdaság meg nonszensz..nem lehet előre meghatározni 5 évre, hogy ki mit termeljen. Ettől sokkal gyorsabban változnak a piaci viszonyok, mert attól hogy terveznek még van egy piaci szükséglet(ezt nem lehet tervezni!!!). Eladhatatlan áru keletkezik..kész a gazdasági csőd.

2019. nov. 17. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:
100%

#25

Csakhogy a kommunistákkal nem igazán tudtad volna megértetni, a piaci viszonyok bonyolultabbak és változnak ahhoz, hogy egy állandó érvényű modellt állíts fel rájuk.

Kicsit a vallásos fanatizmushoz/vakhithez lehet hasonlítani.

2019. nov. 17. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!