Valaki, aki nagyon vagja a tengelyhatalmak tortenelmet/diplomaciajat, tudna valaszolni erre az egyszeru kerdesemre?
olvastam nemreg egy Sved SS onkentes memoarjat.
tobbek kozott Berlin ostromanal is jelen volt, az SS Nordland divizioval.
a ficko elmondasa szerint, Berlin ostromanal a sved nagykovetseg, a harcok kozepette is ott tartotta a sved szemelyzetet, a diplomatakat a nagykovetseg bunkereben. ezt onnan tudja,hogy odament ellattatni a seruleseit, es elsonek nemis akartak beengedni, csak az ottani doki mondta hogy levan sajnalva a papirmunka, es nyugodtan maradhat is ha ugy gondolja.
elvileg tele voltak elelmiszerrel stb, hogy kihuzzak az ostromot.
kerdesem lenne, mielott a vorosok korbezartak volna a varost,miert nem evakualta joval elotte a Sved allam az ott levo alkalmazottakat?
minek kivarni az ostromot?
foleg hogy ha kijonnek a hivatalos kapitulacio utan, meg akkor is eleg veszelyes lehet, ismerve a szovjet katonakat.
meg ugye a nemet allam, mar az Operation Clausewitz alatt evakualt egy halom fontos dokumentumot, kozigazgatasban dolgozokat stb.
vilagos hogy diplomatakra szukseg volt, de azert mikor mar a strategiai helyzet ilyen rosszra fordult, nemertem miert csinaltak ezt.
vagy rajuk volt bizva, hogy ha ugy gondoljak maradhatnak?
Az információ hiányossága és a hírközlés lassúsága a régi korokban nagyfokú volt, Hannibál seregének a mozgását csak hetes késéssel tudták a rómaiak követni, meg is döbbentek, amikor a kapuk elé ért.
1941 ben a szovjetek napokkal voltak lemaradva a német csapatok mozgásával, nemegyszer erősítést küldtek olyan területre, amely már német megszállás alatt volt, köszönhetően az infrastruktúra hiányos voltának, a pontos csapatmozgások csak utólag válhattak ismeretessé, ha erre egyáltalán sor került, így a háborúkat gyakran a legnagyobb bizonytalanság kísérte.
A korabeli háborús propagandák amúgy is teli voltak hazugságokkal, utólag persze mi ismerjük már nagyjából a fejleményeket, de akkoriban még a legjobban informált emberek is nemegyszer tévedésben voltak, köszönhetően a dezinformációs taktikáknak.
A lakosság többnyire nagyon el volt maradva a valós események sodrától, egy diplomáciai testület valamivel jobban lehetett informálva, de nem sokkal.
A vezérkarok kaphatták a legjobb tájékoztatást, ám annak dacára, hogy a háború vége felé a felderítési módszerek, eljárások sokat fejlődtek, a németek helyzete kissé hasonlított a korábbi szovjet csapatok információs káoszához, hiszen a visszavonulások zűrzavara nemegyszer lerontotta az áttekinthetőséget, bár a korábbi események történéseiből maguk a legfőbb vezetők legalább is következtetni tudtak a bekövetkező támadások ütemére, irányára, de ezeket az információkat titkosan kezelték, sőt, defetizmusnak bizonyult az ellenállás erejének alulbecsülése, így a diplomaták kimenekítése információhiány miatt nem sikerült, köszönhetően az orosz ostromgyűrű gyors bezárásának és a bekerítés elsöprő ütemének.
Ehhez valószínűleg hozzájárult a svéd diplomácia németbarátsága, amely elfogadta nagy részben a német propaganda által prezentált adatokat, amik nem voltak valósághűek, illetve nem minden tekintetben voltak azok.
koszonom szepen.
meg arra gondoltam, a svedek kuldhettek volna taviratot Stockholmnak, mikor mar eleg egyertelmu volt a szituacio, "haho, tuzerseg lovi a varost, a szovjetek nemlehetnek messze, mi a teendo?"
csak ugye sajnos Nemetorszag '45 re mar brutalis infrastrukturalis karokat szenvedett, lehet teljesen elvoltak vagva a kulvilagtol.
Valóban!
Egyébként az evakuálás is csak részleges lehetett, Adolf Galland, a híres vadászpilóta ász írja könyvében, hogy amikor megkapta a briliánsokkal ékesített vaskeresztjét a kardokkal és tölgyfalombokkal, amely a legnagyobb katonai kitüntetés volt, az adakozási okmányok egy szintén gyémántokkal és aranyveretekkel sűrűn borított hengerben voltak és Göring felajánlotta neki a hallatlanul értékes dokumentum számára a Kancellária páncélszekrényét, nem mondhatott nemet.
Később meg, amikor már bombázták a várost, el akarta vinni, de a segédtiszt lebeszélte róla, mert nem illett kételkedni a győzelemben, még akkor sem, amikor már az oroszok Berlin közelében jártak.
Galland a háború után elmenekült, de később visszatért és egy becsületes öregúrtól megkapta az iratokat, amelyet megtalált és megőrzött a számára, de természetesen a gyémántok és az arannyal borított tartó nélkül, mert csupán az képezett értéket a vöröskatonák számára, akik kifosztották a kancellária épületét, ahonnan szintén nem sikerült a legnagyobb kincseket, értékeket biztonságba helyezni, bár Galland számára érthetően maga a dokumentum képezte a legfőbb értéket, amelynek valóban lett később anyagi értéke is, hiszen már csak Hitler aláírása miatt is gyűjtők komoly pénzt adhattak volna érte, de a várost kifosztó katonákat a brillek jobban érdekelték.
Ez úgy jön a kérdésedhez, hogy egy diplomatának sem volt szabad mozgástere, neki kötelessége volt ottmaradni, ahová küldték, mindaddig, amíg vissza nem rendelték, de mire sor kerülhetett volna rá, addigra késő volt.
az igen.
nemis hallottam meg errol, persze Gallandot ismerem, meg eleg sokat tudok a Reichrol meg a hadtorteneti reszerol,az atlagemberhez kepest. de mindig tanul az ember valami erdekeset.
egyebkent ha tudsz angolul, erdemes elolvasni, ezt a fent emlitett memoart, Sved szemszogbol meg erdekesebb volt, tekintve hogy milyen keves skandinav onkentes szolgalt.
jolenne ha letezne valami memoar valamely nem europai alakulattol.
mint pl.: tobbek kozott Indiai legio, akik ugyan keveset harcoltak, de valamilyen szinten jelen voltak az angol-amerikai invazios sereg ellen.
az a szemszog, meg meg a nyugati onkenteseknel is erdekesebb lenne.
alabb a konyv:
Sajnos az angol tudásom elég hiányos, írott szövegből elég sokat megértek ugyan, de beszélni szinte egyáltalán nem tudok. A német sokkal jobb, köszönhetően annak, hogy nagyjából egy évtizedet éltem megszakításokkal Németországban és Ausztriában.
Talán itt keresgélhetsz, ezekben az adatbázisokban:
Ingyenesen ezek a hozzáférési pontok lehetségesek:
Nem igazán tartozik a kérdéshez, de ha tetszett a történet, amit Galland 104 légigyőzelmem c. könyvében olvastam, elmondom, hogy egyszer Galland Göringgel utazott egy vonaton és a légi marsall kérte, hogy adja oda neki a vaskeresztjét. A vagány Galland kissé szégyenkezve vette le, mert harisnyakötő gumiszalagjával volt rögzítve, a hivatalos patentgomb ugyanis kényelmetlen volt, ám amikor elült a körben ülő tisztek nevetése, azt mondta a pompát és a fényűzést kedvelő Göring:
- Na nem, ezek nem igazi briliánsok, ezek csak szilánkok, de várjon csak Galland, majd én megcsináltatom magának az ékszerészemmel! - és meg is tette, de közben szólt Hitlernek, hogy ha már kitüntetést adnak, akkor jobban kell figyelni annak minőségére.
Aztán egyszer csak Gallandot behívatta Hitler és közölte vele, hogy a vaskeresztje csak ideiglenes volt, megkapja a végleges kivitelt, csakhogy akkor éppen a Göringtől kapottakat viselte, ami valóban pazar volt, még a második führeri verziónál is szebb volt, de szerencséjére Hitler nem vette észre.
Gallandnak így három példányban is megvolt s legmagasabb kitüntetés, mert nem vacakoltak azzal, hogy visszakérjék az előzőeket, de az okmányokkal együtt valamelyiket, talán a legutolsót szintén a kancelláriában tartotta, így azt is elzabrálták az oroszok.
Sebaj, maradt neki még kettő!
nembaj, szeretem ezeket az apro dolgokat a Reichrol.
mint amikor Hitler legnagyobb segitoje Angliaban egy zsido volt, John Amery, akit kesobb eleg kepmutato modon hazaarulasert vegeztek ki, pedig spanyol allampolgar volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!