Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mit jelent az, hogy "egy...

Mit jelent az, hogy "egy várost menetből elfoglalni"? Budapestet 1944-ben az oroszok menetből akarták elfoglalni, de valamiért nem tudták.

Figyelt kérdés
2019. jan. 8. 16:25
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Azt jelenti, hogy gyorsan és a védelem miatt nem tudták, amit részemről bűncselekménynek tartok. Pest védhetetlen volt, fel kellett volna adni, teljesen felesleges volt az a pusztítás és a rengeteg halott. Buda más tészta a Duna miatt.
2019. jan. 8. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

1#: Így van a te szemszögedből. A németekéből meg úgy volt hogy Ha sztálingrádot képesek voltak az oroszok megvédeni majd ők is megteszik ugyanezt itt. (a körülmények hasonlóak). Csak abban számolta el magát Hitler aki itt már eléggé megbolondult, hogy Neki nem volt elpazarolható emberanyaga.



Azt jelenti hogy nem állsz meg támadás alatt, tehát Lekicsinyítve:

Adott egy szakasz 30 emberrel aminek van egy raj állás (10 ember) célpontja. Ezt elfoglalja, majd követő őt eközben egy másik szakasz aki rögtön átveszi a helyét, és az támadja instant a következő raj állást.

Ergo: Nincs megállás.

Nem tudták mert az ellenállás nagyobb volt mint gondolták.

2019. jan. 8. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Értem köszi.

Amúgy a többi részhez hozzászólva nem az volt hogy a feláldozható csatlósokkal védték a nagy Németországot?

Ami így ha nem is elfogadható, de érthető. Mi szolganép volt aki ha kell meghal a gazdáért.

A másik, úgy tudom Zalát védték Budapesttel, mert kellett volna az üzemanyag. Hitler még Berlint is feladta volna a Zaláért.

2019. jan. 8. 17:26
 4/9 mindentudó99 ***** válasza:
Menetből akarták elfoglalni. De nem mentek hanem jöttek. Hát ne csodálkozzanak ha nem sikerült. Pancserek.
2019. jan. 8. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Ahogy a 2. írta. Menetből elfoglalni csak akkor lehet valamit, ha annak a valaminek nincs kiépített védelme, nem tartóztatja fel a beérkező egységeket, azok a szomszédos erőkkel párhuzamosan komoly ellenállás nélkül tudnak tovább haladni. Budapest esetében ez nem jött össze, mivel ott jelentős erő koncentrálódott.
2019. jan. 8. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Ja ez azt jelenti hogy a normál (komoly harc nélküli) haladási sebességhez képest nem nagyon lassulnak be?


(Mármint a menetből elfoglalás)

2019. jan. 8. 18:35
 7/9 anonim ***** válasza:

A filmhiradókkal ellentétben a 2. világháborúban a csapatok jelentős része gyalogosan mozgott. Csak ez nem volt túl felemelő ezért a teherautó konvojokat és a vonatokat mutatták.

Szóval amikor hulla fáradtan megérkeztek a katonák az elfoglalni kívánt városhoz akkor általában pihentették az állományt, és minél több hadosztályt és muníciót összevártak. Aztán jött a tüzérségi előkészítés stb. és végül a roham amikor utcáról utcára foglalták el a várost.

Ez ma is így van. Hiába bombázzák le az amcsik az ISIS területeit, amíg nem vonulnak be a tengerészgyalogosok, addig nem mondhatják, hogy ellenőrzés alá vonták a területet.

Visszatérve az eredeti kérdésre amikor menetből foglalják el a területet akkor nincsenek vagy korlátozottak az előkészítő hadmozdulatok, de akkora túlerőt tud felvonultatni a támadó fél, hogy szinte megállás nélkül felőrli a védelmet.

Ehhez többszörös túlerő kell fegyverben és emberben valamint jó utánpótlás, mivel a sereg halad és az utánpótlási vonalak egyre hosszabbak.

Ha valamelyik hiányzik akkor a hadmozdulat nem jár sikerrel. Szerintem az oroszok nagyon fáradtak voltak és a széles frontvonal miatt nem tudtak elég embert összpontosítani.

Mivel északon már Berlin felé haladtak szemből meg az amerikaiak jöttek itt már nem az volt a kérdés, hogy mikor győzik le a németeket, hanem hogy Németország mekkora része lesz orosz övezet és hol lesz a vasfüggöny.

2019. jan. 8. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Egy hadsereg különféle egységekből áll és piramisszerűen épül fel.

Általában hadosztályszerkezet dominál, ahol három ezred alkot egy hadosztályt, három zászlóalj egy ezredet, három század egy zászlóaljat, amit három század alkot, amit három szakasz és azt három raj többnyire, de a tüzérség másként, ütegekre bontva épül fel, illetve közvetlen egységek is csatlakozhatnak, például légvédelmi egységek, illetve más a harckocsizók hadrendje is.

Van ezzel szemben dandárszerkezet is, de most hagyjuk ezt, nyilvánvaló hogy az egységek mozgatása bonyolult és összetett folyamat és menet közben a biztosítások dacára az egységek eléggé védtelenek, főleg ha akár kissé is elszakadnak egymástól.

Lesből akár teljesen szét is verheti egy létszámban kisebb haderő őket, akár egyenként is.

Ahogy egyenként beérkeznek egy támadási pozícióra, többnyire szétosztják őket, megfelelő állásokba és a helyzet tüzetes felmérése után ha minden erő elfoglalta a helyét, kitervelik a támadás taktikáját.

Menekülő ellenségnél azonban egy támadó fél szervezetlensége dacára is valamivel harckészebb és az üldöző az üldözöttek nyomában betör a ellenfél sebtében kialakított új védelmi állásába, ami legtöbbször csak hevenyészett és a védők is demoralizáltak, majd a sorra beérkező újabb csapatokat mindig a kialakult helyzetnek megfelelően a szükséges pontokra vezénylik, már feltéve, hogy gyorsan kiismerik a helyzetet és annak megfelelően sikerül a menekülő ellenség zűrzavarát kihasználni.

Ilyen esetben nincs szükség a nehéztüzérség felvonultatására, amely a lőszerkészlet előzetes felhalmozását igényli, nincs szükség ostromra, a védelmi állások szisztematikus felőrlésére, hanem pusztán a gyorsaság az, ami lehetővé teszi, hogy az ellenfél ne tudja a védelmet megszervezni, a betörési helyeket reteszelni, a védelmet kialakítani.

Természetesen itt a támadó ékeknek nagyon határozottnak, agilisnek kell lennie és keményen törnie előre, a kisebb ellenállásokat azonnal felszámolnia, ami azért nehéz, mert az első harccsoportok, akiknek sikerül így betérést elérnie, többnyire maguk sem nagy létszámúak és gyakran maguk is nagy veszteségeket szenvednek, de fontos, hogy folyamatosan törjenek előre, hogy minél nagyobb zűrzavart okozzanak és egy erős védelem kialakítását megakadályozzák.

Ehhez általában jó kommunikáció és tapasztalt vezetés szükséges, meg harcedzett katonák, akiket dinamikusan vezetnek és az, hogy már menet közben is pontosan tudják minden egység helyét és az egyre, másra beérkező újabb támadó csapatokat azonnal a kialakuló akut ellenállási pontokra tudják küldeni, hogy ne tudjon az ellenfél erős védelmi vonalakat kialakítani, a betörési zónákba beözönleni és ott jobbra, balra kibontakozva felmorzsolni az ellenállást.

A különféle támadási módszerek igyekeztek ezt a lehetőséget kihasználni, amit rohamcsapatok és hozzájuk rendelt harci egységek, például önjáró rohamlövegek, amik együtt haladtak a támadással, így támogatni tudták azt, vagy például harckocsi támogatással segíthettek, de mint már írtam, ezek a rohamegységek szinte mindig hatalmas veszteségeket szenvedtek, de összességében mégis nagyon hatékony volt és a csata összes áldozatának számát így jelentősen csökkentette ez a módszer, ha alkalom adódott rá.

2019. jan. 9. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Kerdezo, ezt hol olvastad hogy Hitler Zalaert Berlint is feladta volna?
2019. jan. 10. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!