Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ha Károlyiék 1918-ban nem...

Ha Károlyiék 1918-ban nem oszlatják fel a hadsereget, és egy az országot megvédeni akaró vezetőnk van, mi történt volna?

Figyelt kérdés
Mert az az edzett hadsereg sokkal erősebb volt az országot megszálló román erőknél. Bár úgy tudom, az Antant fegyverekkel támogatta a románokat, és gazdasági szankciókat is bevethetett volna Magyarország ellen. De fegyveresen nem avatkozott volna be.

2019. jan. 3. 11:47
 1/10 anonim ***** válasza:
62%

Nem biztos, hogy a magyar katonák harcolni akartak 4 év világháború után és azt is érdemes tudni, hogy a magyar hadosztályok közül alig akadt olyan, amiben többségben voltak a magyarok.

Ettől függetlenül biztos jobban is lehetett volna kezelni a helyzetet.

2019. jan. 3. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
97%

1#: Nem akart harcolni senki. Viszont korabeli jegyzetekből arra lehet következtetni hogy a nép fegyvert fogott volna, a katonák vissza soroltak volna, ha tudják hogy milyen árat kellett fizetni. Elegük volt igen. Viszont gondolj bele. Addig nem a hazájukért harcoltak, utána már igen.


A törökök pedig a legjobb példa arra hogy egy előnytelen békét hogyan lehet előnyössé tenni azért mert csökönyösek.


Mi harcoltunk volna, mert a saját országunk lett volna a tét, viszont a franciák, angolok nem tudták volna lenyomni a saját népük torkán hogy miért harcolnak a katonák egy távoli országban aki nem Németország.(hiszen a németek voltak kikiáltva ekkor már rég ősellenségnek)


A kisantant pedig ekkortájt még nem lett volna képes arra hogy kikényszerítse a feladott területeket.


Egyértelmüen előnyösebb helyzet lett volna.

Valószinüleg a 2. VH alatt megszerezett területek lettek volna az antant által elfogadva nem a mostani.

2019. jan. 3. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
73%
Törökországra ugyanolyan megalázó békeszerződést akartak ráerőltetni, de ők nem tették le a fegyvert. Atatürk vezetésével összegyűjtötték a megmaradt haderőt és felvették a harcot a megszállók ellen. Egyenként le is győzték őket, amivel elérték hogy egy új szerződést kössenek az Antanttal, amivel visszakaptak sok területet. Ezt kellett volna tenni, de Magyarországon nem volt olyan kaliberű vezető mint Atatürk.
2019. jan. 3. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
48%
A sok hülye aki lepontozott elárulná hogy miért tette? Talán jobb így hogy elvették Magyarország kétharmadát?
2019. jan. 3. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Most nem lenne Németország.
2019. jan. 3. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Valószínűleg nagyobb Magyarország lenne, de nem akkora mint 1910-ben volt. A székely hadosztály hosszú ideig tartotta magát Csucsa körül, amennyiben rendezettebb lett volna a politikai helyzet, és rendelkeztek volna megfelelő támogatással, biztos hátországgal, akkor valószínű a románok nem tudtak volna tovább jönni. Ez csak egy példa volt.
2019. jan. 3. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Ha érdekel, javaslom, hogy olvasd el Pokorny Hermann m. kir. altábornagy alábbi írását. (Az első világháborúban hírszerző tiszt volt, Horthy idején vámőrség parancsnoka altábornagyként, később honvéd dandár parancsnoka, 1945. decemberében nyá. vezérezredes)

[link]

(teljes könyve: [link]

2019. jan. 4. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Nem Károlyi oszlatta fel, hanem Linder Béla és még azután is úgy nézett ki, hogy Magyarországnak lesz hadserege, Bartha Albert és Böhm Vilmos munkássága által, akik összeszedték a főtisztikart és ugyanebből állott később Horthy Nemzeti hadserege is, de a Katonatanács vezetője Pogány József nem hagyta őket működni és a hadügyminisztereket sorra buktatta, maga kommunista volt és voltképpen szétverte a Népköztársaságot a Tanácsköztársaság megalakítása érdekében.
2019. jan. 6. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Pro Patria ***** válasza:

Máshol már leírtam, most kimásolom:


Gyakran találkozni azzal a toposszal, hogy egyetlen puskalövés nélkül adtuk át a hazánkat, nem harcoltunk, pedig ha megtettük volna, legalább a magyarlakta területeket megtarthattuk volna.


Nem a szélesebb közvélekedés a hibás ennek a hamis képnek a kialakulásában. Itt évtizedekig tabutéma, fehér folt volt a történelemoktatásban Trianon, és az azt követő események. Amilyen felületes volt az oktatás, olyan felületes a tudás is róla a ma generációjának - melyet sok esetben sajnos alternatív forrásokból próbál önmaga pótolni, tovább növelve a zűrzavart.


Az első, amit tisztázni kell, hogy Károlyi nem oszlatta fel a hadsereget. Az általa honvédelmi miniszternek kinevezett Linder Béla, volt cs. kir tiszt jelentette ki: "Nem akarok többé katonát látni!" Hogy miért? Arról lehet vitatkozni. Talán sikertelen katonai karrierje miatti dühből? Vagy mert látta, átélte bajtársai szenvedését a frontárkokban? Erre nem fogunk tudni választ adni. Akár melyik válasz felé billen is a mérleg nyelve, az szubjektív vezéreltségű. Mindenesetre Károlyi maga is belátta, hogy nem jól választott a poszt betöltésére, és le is váltotta. Akkor viszont már késő volt. Ugyanakkor látnunk kell azt is, hogy a frontról hazatérő katonák tömege nem volt alkalmas harcra. Olyan borzalmakat éltek át, amelyeket mi, mai fejjel nehezen tudunk elképzelni is, átérezni pedig egyáltalán nem. A hóban, és bokáig érő latyagban átalvott órák a hosszú, tompa tüzérségi tűz monoton zajában, amely már félelmet sem kelt, az árkot patkányokkal, és a nem sokkal korábban még eleven bajtársak megcsonkult holttesteivel megosztva. A feszült pillanat, amikor az árkot elhagyva beásott géppuskafészkekkel kell szemberohanni. Jászi Oszkár előrelátóan megírta a kor hangulatát, amelyet az okozott, hogy míg a frontról ezrével szállingóztak haza a gyászjelentések, addig az otthoni bürokratikus, jegyrendszeres - a korrupció melegágyát jelentő - helyzetben meggazdagodó otthonmaradottak úgy éltek, mintha nem lenne háború, mások szenvedéséből vígadtak a korábbi évekhez képest is fényűzően. Mint mondta, ha "az elkínzott, elvérzett, eltetvesedett, félholtra koplalt frontkatonák hazaérkeznek, s találkozni fognak beteg, elnyomorodott, uzsora és önkény által véresre mart családjaikkal vagy az urakká lett lógósokkal vagy kokottá lett aszonyaikkal vagy idegen férfiak által fogant gyermekeikkel - akkor itt egy szörnyű istenítélet fog bekövetkezni...".



Ezt tükrözi gyóni Géza verse is:


Csak egy éjszakára...


Csak egy éjszakára küldjétek el őket;

A pártoskodókat, a vitézkedőket.

Csak egy éjszakára:

Akik fent hirdetik, hogy - mi nem felejtünk,

Mikor a halálgép muzsikál felettünk;

Mikor láthatatlan magja kél a ködnek,

S gyilkos ólom-fecskék szanaszét röpködnek,

Csak egy éjszakára küldjétek el őket;

Gerendatöréskor szálka-keresőket.

Csak egy éjszakára:

Mikor siketitőn bőgni kezd a gránát

S úgy nyög a véres föld, mintha gyomrát vágnák,

Robbanó golyónak mikor fénye támad

S véres vize kicsap a vén Visztulának.

Csak egy éjszakára küldjétek el őket.

Az uzsoragarast fogukhoz verőket.

Csak egy éjszakára:

Mikor gránát-vulkán izzó közepén

Ugy forog a férfi, mint a falevél;

S mire földre omlik, ó iszonyu omlás, –

Szép piros vitézből csak fekete csontváz.

Csak egy éjszakára küldjétek el őket:

A hitetleneket s az üzérkedőket.

Csak egy éjszakára:

Mikor a pokolnak égő torka tárul,

S vér csurog a földön, vér csurog a fáról

Mikor a rongy sátor nyöszörög a szélben

S haló honvéd sóhajt: fiam… feleségem…

Csak egy éjszakára küldjétek el őket:

Hosszú csahos nyelvvel hazaszeretőket.

Csak egy éjszakára:

Vakitó csillagnak mikor támad fénye,

Lássák meg arcuk a San-folyó tükrébe,

Amikor magyar vért gőzölve hömpölyget,

Hogy sirva sikoltsák: Istenem, ne többet.

Küldjétek el őket csak egy éjszakára,

Hogy emlékezzenek az anyjuk kinjára.

Csak egy éjszakára:

Hogy bujnának össze megrémülve, fázva;

Hogy fetrengne mind-mind, hogy meakulpázna;

Hogy tépné az ingét, hogy verné a mellét,

Hogy kiáltná bőgve: Krisztusom, mi kell még!

Krisztusom, mi kell még! Véreim, mit adjak

Árjáért a vérnek, csak én megmaradjak!

Hogy esküdne mind-mind,

S hitetlen gőgjében, akit sosem ismert,

Hogy hivná a Krisztust, hogy hivná az Istent:

Magyar vérem ellen soha-soha többet!

- Csak egy éjszakára küldjétek el őket.


És valóban, meg is történt az őszirózsás forradalom. A végítélet elmaradt, nem történtek gyilkosságok, egyedül a mindenért felelőssé tett Tisza István gróf lett annak egyetlen áldozata. De a felfegyverzett katonákra ekkor az államnak - mely nem is volt éppen tisztázott fogalom - semmi ráhatása nem volt, és inkább jelentettek veszélyt - mármint azok, akik nem dobálták el a vagonokból kiszállva már eleve puskáikat -, mint eszközt. Ekkor tehát, az 1918-as évben nem volt lehetőség hadseregszintű ellenállásra.


Mindazonáltal Károlyi gróf támogatta a később önállóan szerveződő védekező harcokat. Ezekből - sikerességük okán - csak kettő maradt meg az emlékezetben, a Sopron környéki Rongyos Gárda ellenállása, és a balassagyarmati felkelés. Azonban ezeken kívül is számos ponton volt helyi ellenállás, például az önkéntes Székely Hadosztály, mely hosszú ideig vívta elszigetelten, támogatás nélkül harcát, mígnem folyamatosan visszaszorulva Kelet-Magyarországon felmorzsolódott.


Károlyi Marosvásárhelyen látogatta meg őket:

[link]


Ahol a következőket mondta:


"Régen vágyódtam már idejönni, hogy megköszönjem azok kitartását, akik itt őrt állnak. Magyarország sohasem fogja elfelejteni, hogy a háború öt keserű esztendeje után a székely katonák nem mentek vissza családi tűzhelyükhöz, hanem a háború minden nyomorúságát átszenvedve, volt annyi lelki erejük, hogy ismét fegyvert fogjanak az egész ország ügyéért.


[...]


Hallja meg innen az egész világ, hogy nem lehet egy nemzetet legázolni, nem lehet egy népből kiirtani az önfenntartási ösztönt, mely azt mondatja vele, hogy élni akar."


A baj az volt, hogy naivitásában túlzottan bízott az Antantban. Tovább idézve a fenti beszédét:


"De hallja meg, és értse meg a világ azt is, hogy ha a párisi békekonferencia a wilsoni elvek, a népek önrendelkező joga és a megegyezéses béke ellen döntene, akkor mi végső szükségünkben fegyverrel is fel fogjuk szabadítani ezt az országot."


A balassagyarmati történések kapcsán is meg kell említeni, hogy annak eredményessége okán egy sor más felvidéki településen is hasonló fegyveres összetűzések indultak a lakosság részéről, de ezeknek már nem lett foganatja. Emellett a Rongyos Gárda harcai során - közöttük regurális katonai erők is szerepeltetve -, Prónay Pál például kikiáltotta, és egy hónapig fenntartotta a Lajtai Bánságot - a független magyar őrvidéki államot -, de ez megmaradni nem tudott. Hasonlóan egy hónapig állt fenn az ilyen sorsot bejáró Bánáti Köztársaság is, a szerbekkel és románokkal szemben, amelynek célja az volt, hogy ha nem is nyílik mód a Magyarországban való megmaradásra, de legalább függetlenségben tartva megóvni a magyar lakosságot a várható sorstól, mígnem a francia csapatok bevonultak, és ez a remény is szerte szállt.


A Károlyit megdöntő kommunista puccs után a Tanácsköztársaság általános toborzásba kezdett, 1919. március végétől elkezdődött a magyar Vörös Hadsereg felállítása, ennek szervezése azonban nehézkesen haladt, és április végéig még mindig nem mutatotkozott érdemi eredmény. Május elején azután sikerült 15 ezer főnyi erőt Budapest védelmében a frontvonalakra küldeni, azután, a kényszersorozás elrendelésével, de talán a veszély tudatosulásának hatására is, ám mindenesetre gyorsan nőtt. Május közepére már közel 120 ezer katona fegyverbe állítása történt meg, a hónap végére pedig már elérte a 200 ezer főt! Nem elhanyagolható haderő, tehát mondhatjuk, hogy a hadseregünk ismét felállt a válságos időkben, és igen, létezett. A royalista tisztek ellenpólusként - némi késedelemmel - augusztusban megalapították a Nemzeti Hadsereget, mely viszont - mivel a Szegeden ülésező ellenkormánynak csak a városra és szűk körére terjedt ki befolyása, korlátozva voltak a csapatok felállításának lehetőségei - még szeptemberben is csak 30 ezer főt számlált.


A Vörös Hadsereg vezetését volt monarchiabeli tisztek látták el, nem ideológiai okokból, hanem mert átlátták, hogy az adott helyzetet reálisan mérlegelve, sikeres ellenállásra egyedül itt nyílik lehetőség, és a patriotizmusukat előtérbe helyezték a világnézeti ellentéteknek. A fővezéri tisztet Stromfeld Aurél egykori cs. kir. vezérkari ezredes vállalta el. Nem sokkal ezután elkezdődött a felső-magyarországi hadjárat a betörő cseh katonai csapatok visszaszorítására. Mindez meglepő sikerességgel zajlott. Nagyobb részletezés nélkül csak átfutólag felvázolva az eseményket: május elején Salgótarján térségében indult meg a hadművelet, 22-én visszafoglalták Miskolcot, és két héttel később, június 6-án Bártfánál már elérték az ezeréves határt. A támadás lehengerlő mivoltában nagy szerepe volt annak is, hogy mintegy 40 repülőgép, és 12 páncélvonat is növelte a fegyverre kélt magyar haderő ütőképességét.


Stromfeld terve ezután az volt, hogy nyugati irányba tovább kiteljesítve a magyar támadás lendületét, "mielőtt a hadsereg zöme a Tiszán átkelve a román haderő ellen fordulna, a cseh hadsereggel hosszú időre leszámoljon", majd minden figyelmét az említett másik arcvonalra fordíthatssa. Azonban közbelépett a politika: a megrémült Antant felajánlotta Kun Bélának, hogy nem avatkoznak bele Magyarország belpolitikai helyzetének átalakulásába és annak gazdasági folyamataiba - azaz hagyják a kommunizmus kifejlődését -, ha visszavonják a magyar katonai erők támadását. Kun Béla beleegyezett, ezzel nyilvánvalóvá téve, hogy nem a magyarlakta területek védelme, és az ország szétszabdalásának megakadályozása volt a célja, hanem az "imperialisták térhódításával szemben a kivívott proletárdiktatúra eredményeinek megőrzése", ezt féltette a csehektől és franciáktól. Stromfeld, miután kézhezkapta a visszavonulási parancsot, tiltakozásul lemondott. Példáját számos társa követte.


Ezután a magyar Vörös Hadsereg még offenzívát indított a Tiszántúlon állomásozó román erőkkel szemben, akik nem hajtották végre a megbeszéltek szerinti kivonulást, ám ez hamar csúfosan összeomlott, és ellentámadásba fordult át, majd a román csapatok gyakorlatilag menetből vonultak be Budapestre, ellenállás nélkül. Ezzel pedig a Tanácsköztársaság is megbukott.


Ha nem ilyen vezetők lettek volna, talán máshogy is alakulhatott volna a történelem, de ez már megválaszolhatatlan kérdés.


A Horthy által parancsnokolt Nemzeti Hadsereg 1919 őszére meghaladta a 100 ezer főt, de ekkor már semmi dolguk nem akadt. Mint az egyetlen fegyveres erővel rendelkező vezető, az Antant bizalmát is élvezte, így, miután a román csapatokat kivonták Budapestről, ő tért be, és állította helyre a közrendet, majd vette fel az államszervezést - ekkor már Trianon rendelkezései eldöntött ügyek voltak. A hadsereget pedig - a békediktátum értelmében - többségében leszerelték.


Mindenesetre azt mondhatjuk, hogy mind a lokális, helyi civil ellenállások keretében, mind pedig állami szinten komoly fegyveres harc, tényszerűleg vívott háború zajlott az elcsatolt területek megtartásáért, avagy visszaszerzéséért, ezek viszont nem értek el tartósabb, nagyobb léptékű eredményeket. A marginalizálásukkal azonban - "egyetlen puskalövés nélkül adtuk át hazánkat" - azon magyar katonák áldozatáról felejtkezünk el, és tesszük semmivé, akik életüket áldozták benne. Ezért fontos tudnunk.

2019. jan. 12. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Utolsó, senki sem mondta, hogy nem volt egy a lehetőségekhez képest kisebb ellenállás. Minden ránk támadt, sokkal rosszabb helyzetben lévő, sokkal szegényebb nemzet harcolt idegen területekért, pár hónap harcot minden épelméjű katona elvállalt volna még a hazájáért. Az eredeti hadsereg sokszor erősebb volt annál, amit a kommunisták létre tudtak hozni, nem kellett volna feloszlatni. Linder Béla a Károlyi-kormány minisztere volt, azaz Károlyi a fő felelős.
2019. jan. 13. 08:44

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!