Ezek az országok miért nem Nato tagok?
"Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete, rövidítve NATO (angolul North Atlantic Treaty Organisation, franciául Organisation du Traité de l’Atlantique Nord, OTAN, magyarosan kiejtve: nátó) 29 észak-amerikai és európai ország szövetsége, amelyet a második világháború után, 1949. április 4-én alapítottak Washingtonban."
Ausztrália,Új-Zéland, Mexikó, Dél-Korea, Japán, Izrael, Szaúd-Arábia, Egyesült Arab Emirátusok, Argentína,Brazília, Chile már érthető?
A hidegháború alatt nem volt egyértelmű, hogy egy háború esetén melyik fél "nyerne". Bár a nato tagság azt jelenti, hogy ha megtámadnak, akkor a többi tag segít neked, de azt is jelenti, hogy ha valaki mást megtámadnak, akkor neked is kötelező segíteni, és hadat üzenni. Úgyhogy akik nem féltek a közvetlen szovjet támadástól, azok inkább kimaradtak(közel-keleti, távol-keleti, valamint dél-amerikai országok.), így mindkét féllel kereskedhettek, és nem kellet belépniük egy esetleges harmadik világháborúba, és még csak nem is rajzolták fel az országukra a célkeresztet az atomrakéták számára.
Svédország, és Finnország pedig azért választotta fegyveres semlegességet, mert ezt látták a legbiztonságosabbnak, annak érdekében, hogy az oroszok ne támadják meg őket(svédeknek ez már bevált az első két világháborúban), ahogy Ausztria is ezt választotta, bár az ő helyzete bonyolultabb volt, elvégre '55-ig megszállva volt, és utána az oroszok csak úgy vonultak ki, ha Ausztria alkotmányba rögzíti a semlegességét.
A NATO az észak-atlanti térség katonai szövetsége, mely a Szovjetunió elleni védelemre jött létre a hidegháborús európai helyzet miatt és ma is sokak szerint alapvetően Oroszország ellen irányul, bár ma már nem annyira védelmi szövetségként, sok szempontból inkább az USA globális hegemóniájának, katonai műveleteinek támaszaként szolgál a szervezet. A Szovjetunió bukása után a NATO szerepe lett a boszniai, szerbiai, afganisztáni, szomáliai partvidék/áden-öböli, líbiai amerikai hadműveletek segítése, levezénylése.
Finnországot a háború után szerződésekben kötelezték a semlegességre és gazdaságilag is jó kapcsolatokra törekedett a Szovjetunióval, ezért nem csatlakozott a NATO-hoz.
Svédországnak nincs ilyen kötelessége, ott önként választották a semlegességet történelmi hagyományok miatt, hasonlóan, mint Svájc.
Az ENSZ alapokmánya lehetőséget biztosít regionális szövetség létrehozására.
Ahogy fentebb írták a NATO Északatlanti államokból szerveződik. Mások (Közel kelet, Dél-Amerika, Ausztrália stb.) nem vehetnek benne részt. Ahogy a Varsói Szerződésben nem kaphatott szerepet Kuba.
Ennek az ENSZ szerződésnek a kijátszására hozták létre az olyan szervezeteket mint pl a SEATO, CENTO, ANZUS
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!