Mi a különbség a golyószóró és a géppuska között?
És ne csak linkelj egy golyószórót és egy géppuskát, hanem mondd el, hogy konkrétan milyen felhúzott határok vannak, milyen konkrét szabályoknak KELL megfelelnie egy fegyvernek, hogy egyiknek vagy másiknak számítson. Létezik átmenet? Hogy van ez?
Köszi előre is!
Nincs konkrét határvonal. Különböző országokban különböző módon határozzák meg őket.
Általában...DE CSAKÁLTALÁBAN!!! A golyószóró a gyalogos katonáknak kiadott személyi fegyver lőszeével tüzel, mig a géppuska puskalőszert használ. Igy az RPK 43 M lőszert használ, A PKM géppuska 39M puskalőszerrel tüzel
Ahogy fentebb írták a golyószóró töbségében valamilyen "merev" társzerkezetből adagol, míg a géppuskához hevederes megoldással adagolják a lőszert.
Igy pl a DP golyószóró 39M lőszerrel tüzelt, de csigatárat használt, míg az amerikaiaknál az M14 ből feljesztett M15 puskalőszerrel tűzelt de szekrénytárból adagolt.
Átmenet:
PL: a MINIMI Mindenütt könnyűgéppuskának neveztik, holott nem nagyobb a hatásos lőtávolsága mint a lövész katonának kiadott egyéni fegyveré. Azzal a lőszerrel üzemel (5,56) ami a katonák alapfegyveréhez van kiadva (M16-M4) Adagolhat tárból és hevederből is.
Köszi a válaszokat!
Akkor nincsenek konkrét határok, csak általánosságok, amik nem mindig igazak, csak legtöbbször.
De vannak határok és le is irták őket....
De ha nagyon nagyon le kell neked egyszerűsíteni akkor:
Golyószóró: Karabély lőszert használ (RPK, RPD)
Géppuska: Puska lőszert használ (PKM, PKD)
Valaha jobban volt különbség...
Az első tömeges golyószórók ugyanis ugyancsak puskalőszert használtak. Mondjuk az Első Világháborúban még nem volt gyakori a katonai karabélylőszer. A Mauser karabély ugyanazt a lőszert lőtte, mint a Mauser puska, csak rövidebb volt a csöve. Az igazi géppuska akkor még a nehéz, vízhűtéses és ezért állványos Maxim utódokat jelentette, ami szintén a korabeli szolgálati puskák lőszerét lőtte. Csak marha nehéz volt, le kellett csökkenteni a súlyát, hogy egy gyalogos katona is elbírja, illetve a repülőknek is jól jött egy könnyű automata fegyver. Ezek a golyószórók mind táras fegyverek voltak. Angolul LMG, azaz light machine gun. pl a BAR, a Breen, a DP-28. Viszont ami pedig a nagy hevederes, az volt kezdetben a HMG, a heavy machine gun. 1919-ben bekövetkezett a bonyolódás, az US Army kitalálta a 0.50-es Browning géppuskát, főleg légi célok, vagy kis páncélosok ellen. Így ami .30-as puskalőszerrel lőtt, de hevederes volt, az lett attól kezdve a Közepes MG, az 50-es és hasonló meg a heavy. Pedig ezeket a heavy géppuskákat, például az 50-es francia/belga/japán licensz változatát gyakran tárral etették.(Ugye, itt már elég nehezek a lőszerek, ki is kell tudni cserélni azt a tárat vagy rakaszt.) A kaliber volt a döntő.
De a németek beleköptek a levesbe. Mert az MG-34 hevederes volt, használható kétlábú állvánnyal, mint LMG, illetve hehéz háromlábú/légvédelmi állvánnyal mint közepes(a németeknek nehéz) géppuska. Illetve a háború alatt jött a karabélylőszer. mint az M1943, vagy 7,92 Kurz. Amikor pedig ezekhez készült fegyver, akkortól mondható, hogy a golyószóró az karabélylőszert tüzel.
Viszont a korábbi, még puskalőszeres golyószórót is LMG-nek hívják nyugaton. A hevederes, puskalőszeres fegyverek, amik már mind kaptak kétlábú állványt, de háromlábúra is tehetőek (ala MG-34)azok most az univerzális vagy közepes géppuskák. A nehézgéppuska pedig az e fölötti kaliberű. Zömmel 12,7, de van 14,5 pl.
Régi MSZ K 1065 Magyar Katonai Szabvány meghatározása alapján:
golyószóró: olyan vállra támasztással, villaállvánnyal való tüzelésre alkalmas automata lövészfegyver, amely alapvetően szünet nélküli (sorozat) lövés kiadására alkalmas, és karabélytölténnyel működik.
géppuska: olyan távolharci automata lövészfegyver, amely lövéskor támaszték alkalmazását igényli, alapvetően szünet nélküli (sorozat) lövés leadására való, és puskatölténnyel, vagy géppuska tölténnyel működik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!