Hősök voltak azok a katonák akik a 1945 február 11-i kitörésben részt vállaltak?
"Lehet,hogy egyszer lesz még olyan kormányunk,amelyik ezt a történelmi eseményt a helyén kezeli,és hivatalos megemlékezéssel emlékezik.Pontosan az áldozatok magas száma miatt igencsak szükséges lenne.Hozzáteszem,ez nem pártkérdés,vagy bal,vagy jobb kérdése.Ez lelkiismereti kérdés,ami itt, és velünk történt meg."
Szerintem nem ezzel kellene kezdeni, hanem szépen végig menni a XX. századon lépésről lépésre. Amúgy megértem, hogy annyira nem foglalkoznak vele, hiszen jövőre lesz az I. világháború befejezésének 100. évfordulója és még mindig ott tartanak a történészek, hogy nem tudják megmondani, hány magyar hunyt el a háborúban.
# 9-es válaszoló is megírta, hogy maga a kitörésben nem is valószínű, hogy azok vettek részt, akikre gondolunk. Ha valóban így van, akkor kevesen nevezhetők hősöknek az én felfogásomba.
Az a baj, hogy XX. századi magyar történelem ki van hegyezve pár fontos dologra és ennyi.
Számomra sokkal jobban elkeserítő, hogy szinte minden magyar településen emlékmű van állítva I. világháborúban elesettek számára, legtöbbön név szerint felsorolva a településről bevonulók, még sincsen egy emléknap sem tiszteletükre. Itt kellene kezdeni.
Utána Trianont megbeszélni végre, aztán a Horthy-rendszert pontosítani, majd a II. világháborút, végül a kommunista rendszert és '56-t. Szépen lépésről lépésre, hiszen egyik kiváltotta a másikat. Sőt kicsit talán hátról is lehetne kezdeni.
#21:
"Van egy nagy különbség a Zrínyi-, és az 1945-ös kitörés között. Az elsőnél a honvédők kirontottak a megszállok közé. A másodiknál a honvédők a megszállókkal karöltve rontottak ki a másik megszállók közé."
Mi a biztosíték arra, hogy ha a Tengelyhatalom nem kezd második frontot a Szovjetunió ellen, akkor ők békén maradnak, főleg Sztálinnal az élen ? Mind a kommunizmus eszmeisége, mind Sztálin személyisége ugyanolyan aggresszív és terjeszkedő volt mint a nemzetiszocializmus és Hitler, továbbá támadólag állították fel a Vörös Hadsereget és normális támadó terveik voltak, csupán annyi szerencséjük volt, hogy Hitler a dilettáns irányításával tönkre vágta a Tengelyhatalmak offenzíváját, tábornokokra hagyva győztünk volna.
#23
Ez mind szép, amit leírtál, de attól még a nácik megszállták hazánkat a Margaréta hadművelet keretein belül.
21/Szigetvárt akkoriban Zrinyivel az élen sok más nemzetiségű,délvidéki,így horvát katona is védte.Igy,-ezen 21.elv szerint- a magyarok a horvátokkal együtt rohantak a török hódítók közé.
Mivel akkoriban az önálló Horvátország csak álom volt nekik,tehát mi magyarok csakis "megszállók" lehettünk a horvát védők szemében.Mármost, tehát akkoriban mi magyarok,mint a horvátok elnyomója közösen rohantunk bele egy új hódító nép-a török-ostromgépezetbe.
Ezen 21.elv szerint:ugyanaz történt a Zrinyi esetében a horvátokkal Szigetváron,mint 1945-ben a magyarokkal Budán.
Érdekes okfejtés,de szerintem felesleges: a lényeg a kitörés ténye volt.Mindegy,hogy milyen népcsoportok alkották az elnyomók,és elnyomottak tömegét.A vállalkozásuk mindkét esetben halálra volt ítélve,tehát ide hősök kellettek a javából.
Ez igaz,de Hitler megtiltotta.A hadvezetés többször is megpróbálta,hogy megmásítsa a véleményét.Azért nevezte ki,és
tartotta Wildenbruch-ot az ostrom vezetőjének,mert tudta,hogy Ő nem fogja a várost feladni.A kitörés az csak mint végső megoldás jött szóba,ezt a németek már többször korábban is megpróbálták a körbezárt katlanharcokban keleten.Ez várható volt a németektől.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!