Nem lett volna ésszerűbb a Szovjetúnió számára, ha az lett volna az érdeke, hogy Kínát is felosszák egy kapitalista és egy szocialista államra?
9-es,azért lett volna jobb egy komcsi és egy kapitalista Kína,mert egy egységes konmunista Kína már túlságosan megerősödhet és veszélyt jelenthet magára a SzU-ra.Az egy dolog,higy van már mindenkinek bombája,de másfél milliárd kínai akkor is másfél milliárd kínai.Ha ezek megindulnak,ki állítja meg őket?Akkora hadsereget csinálhatnak,amekkorát akarnak.Az oroszok így is kár csak 130 millióan vannak.Nem értem,miért érdeke egy nagyhatalomnak,hogy létrejöjjön a bolygón mégegy ország,ami megerősödhet és akár szembe is mehet vele.Egy ekkora országot jobb darabokban hagyni.A 60-as évek végén már atomtámadástbtereztek a szovjetek Kína ellen,csak az USA fenyegetése miatt visszaléptek.Szerintem Kína ma is fenyegetést jelentene Oroszországra.Az egy dolog,hogy szövetségesek,de az orosz világszintű befolyás már nem lesz olyan,mint régen,ha van mellette egy szuperhatalom Kína.
De akkor nem értetek egyet,hogy a SzU számára jobb lett volna egy Észak és egy Dél Kína?
"9-es,azért lett volna jobb egy komcsi és egy kapitalista Kína,mert egy egységes konmunista Kína már túlságosan megerősödhet és veszélyt jelenthet magára a SzU-ra."
De a szovjetek nem így gondolkodtak. Ők úgy gondolkodtak, hogy Kína egy testvéri szocialista ország, csak éppen az a baj, hogy a maoisták vannak hatalmon, és nem pedig egy Moszkva érdekeit kiszolgáló vezető. Meg hát bármennyire is keveset számított a nyers ideológia a hidegháborúban, azért annak mégis komoly hatása lett volna, ha a szovjetek nyíltan támogatják az kapitalistákat a kommunista gerillákkal szemben - elvesztették volna minden hitelüket a külföldi kommunista mozgalmak szemében, soha nem nyerhették volna el mindenféle afrikai és ázsiai felszabadító mozgalom bizalmát. Talán 1970-80 környékén már eszükbe jutott volna az ötlet, ha akkor kellett volna felosztani Kínát. 1945 után Sztálin természetesnek vette, hogy majd létrejön egy kommunista Kína, amely betagozódik a Komintern fennhatósága alá. És ez így is lett - a szovjet-kínai szétválás Hruscsov alatt következett be igazán.
Másrészt hogyha a szovjetek a Kuomintangnak segítenek a polgárháborúban (amit egyébként korábban már megtettek, még a japánok elleni háború előtt), miért gondolod, hogy a létrejövő Észak-Kína (ha egyáltalán létrejön ilyen, és nem a Kuomintang foglal el mindent) barátja lett volna a szovjet vezetésnek? Kényszerből engedelmeskedett volna talán, ha megszállás alatt van, de az azért nem az igazi. Egyébként meg azok a zónák, amik így megszállás alá kerültek volna, különben is Kína szegényebb részei lettek volna (Xinjiang, Belső-Mongólia, Mandzsúria - a kínai gazdaság tudtommal délen és a partvidéken volt a legerősebb).
"Nem úgy gondoltam,hogy nyíltan támogatják a Koumintang-ot,csak kevesebb segítséget adnak Kínának,több területet hagynak Csang Kaj-sek nek,esetlet egy titoos szerződést kötnek a Nyugattal,amiben felosztják Kínát,mint ahogy a Molotov Ribbentrop paktumban Lengyelországot.A Nyugat segíti a Koumintang-ot délen,a szovjetek meg északról törnek előre."
Itt kihagysz egy fontos elemet: a kínai kommunistákat, akik önmagukban is elég fontos erőt képviseltek. A szovjetek ugyan a japánoktól zsákmányolt fegyvereket átadták Maonak, de a kínai kommunista párt anélkül is milliószámra szerzett új katonákat a földreform ígéretével (főleg a parasztság köréből), miközben a Kuomintang olyan mértékben szétesőben volt, hogy az amerikaiaknak még az ország déli részében harcképes japán alakulatokat kellett használnia, hogy megakadályozza azt, hogy egyes régiókat azonnal elfoglaljanak a kommunisták (!). Ahhoz, hogy Chiang Kai-Shek bármit megtartson Kínából a szigeteken kívül, a szovjeteknek aktívan kellett volna Maoék ellen dolgoznia, úgy, hogy az nekik is föltűnjön. Onnantól kezdve pedig gondok vannak.
"De ha ezek már ekkor ilyen erősek voltak,miért nem bírták felszabadítami magukat a Japán uralom alól?"
Mert a japánok egy erős felállt hadsereggel rendelkeztek, számottevő belső ellenzék nélkül, míg a kínaiak megosztottak voltak. A köztársasági hadsereg sokat szenvedett a korrupciótól és a gyenge felszereltségtől, a kínai földreform a Kuomintang alatt nem zajlott le, vagy nem elégséges mértékben, ez növelte a kommunisták támogatását. De a vörösök a kínai-japán háború előtt még így sem voltak elég erősek ahhoz, hogy a túlélésnél többet is el tudjanak érni (a Kuomintang sorozatosan nyert ellenük csatákat, akkor még szovjet támogatással, bár megsemmisíteni nem tudták a kommunistákat, mert nagyon jól értettek a gerillaháborúhoz), ehhez részben az kellett, hogy a háború szétzilálja a nacionalisták hadseregét, illetve válságba sodorja magát az országot is. Ehhez azt is hozzá kell tenni, hogy a háborúból a kommunisták iszonylag kis részt vállaltak: leginkább meghúzódtak a hegyeikben Yan'an környékén, védekeztek, kivártak, néha rajtaütöttek egy-egy japán hadosztályon, de a harcok nagy részét szükségszerűen a Kuomintang vívta. Így Mao majdnemhogy zavartalanul gyűjthette az erőit, készülve a háború utáni helyzetre. Ez nem tűnik így túl tisztességesnek, de tegyük hozzá, Mao a nacionalistákkal való együttműködéstől se remélhetett volna sok jót, szóval más választása aligha volt. Mindenesetre a számítása bevált.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!